okulun ilk günü

eğŸer eğŸitim hayatına başŸlıyorsa bir ömürün başŸlangıcı olarak nitelendirilebilecek gündür. bir daha yoktur ona öğŸlen vakitlerine kadar uyumak.* pervasızca gün boyu sokaklarda koşŸuşŸturmak yada parklarda eğŸlenmeler. Hadi bakalım kutlu olsun eğŸitimin güzel çocuk.*
devamını gör...
- annneeeee oyuncak varmı ordaa
- anneee suluğum bak ne güzel
- anneeeee arkdaşlarım olcak mı benim..... gibi cümleleri evin içinde binlerce kez duymamıza neden olan, ama varsın duyalım hayırlı olsun fındık kurtlarımıza dediğim gündür.
devamını gör...
tedirgin, fazlaca heyecanlı, merakla bekleyişin tavan yaptığı gündür. etrafa masumca ve saf gözlerle bakan birçok çocuk. ömrü boyunca devam edecek olan eğitim hayatına merhaba denilen ilk gün.
devamını gör...
öğrencisinden öğretmenine, ebeveynlerden esnafa kadar bir çok kesimi yakınen ilgilendiren, heyecan dolu zaman dilimi.
bunun bir de okula yeni başlayan birinci sınıfı vardır ki, heyecan ve gurur zirve yapar. ilk çocuğuysa ailenin özellikle.
devamını gör...
1987 yılında, o dönemin modası okul çantasının içine 1 kalem ve tek ortalı bir defter koyup tıkır tıkır duyulan sesle okula gitmektir..
devamını gör...
heyecan verici çok özel bir gün.

sabah sırada ilk kez karşılaşacağım çocuklarımla, onların isimlerini huylarını öğrenmeye çalışacağım ilk birkaç hafta.
birlikte öğreneceğiz hayatı, dersleri, güzellikleri, kötülükleri, saygıyı, sevgiyi, ilgiyi ve daha nicesini.
okulun ilk günü olacak bugün ve ben adlarını dahi bilmesem de öğrencilerimi çok özledim.
devamını gör...
kötü bir durum.
genç beyinlerin otorite ile köreltildiğiilgi, paylaşmak klişeleri ve disiplin içinde korkulardan kurtulmaları için verilmesi gereken eğitimlerin korkularını körüklediği süreçlerin başangıcı olması hasebiyle öğrenciler adına üzüldüğüm gündür.
devamını gör...
umut verici bir gün. çok kötü bir lisede öğretmenlik yapmış, gençliğin düştüğü durumu görüp gelecek nesillere olan umudunu yitirmek üzere olan bir öğretmen olarak başka bir şehirde başka bir okulda yeni umutlarla başlayacağım gündür. inşallah bu okuldaki gençler maneviyata önem veren saygılı ve ahlaklı bireyler olurlar.
devamını gör...
işini bilen öğretmenler için çok önemli bir gündür, dersine yeni girilen öğrenciler genelde ilk derste en eksik yanlarını açığa vururlar. ve çok zevklidir öğretmeni ile ilk kez konuşacak olan öğrencinin telaşını görmek.
devamını gör...
okulda ilk gün kiminle yan yana oturursanız onunla arkadaş olursunuz. insan, zamanla arkadaşına benzer. öyleyse yapmamız gereken şey, benzemeye değecek nitelikte arkadaşlar seçmektir.

insan, kendinden farklı ve üstün nitelikleri olan arkadaşlar seçmelidir. tarih ya da müzik konusunda sizden daha bilgili biri, arkadaşlık etmek için doğru seçimdir. ticarette ya da iş yaşamında sizden daha başarılı biri arkadaşlık etmek için doğru seçimdir. okulda derece yapan bir öğrenci arkadaşlık etmek için doğru seçimdir. bununla birlikte bu saydığım insanlarla tesadüfen yan yana oturmadıysanız bu insanlarla arkadaşlık yapmak için gayret içine girmeniz gerekir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar