okunan kitaptan sıkılınca yapılan şeyler

sıkıcı bir kitaba başlayıp bunalma evresinde sorulan haklı soru.

cevaplarını çok merak ettiğim bir soru...
ben çok kötü yapıp okumayı bırakıyorum.
şöyle ki bir kitap çok sıkıcıysa okumayı kesiyorum ama onu bitirmeden de başka kitaba başlayamıyorum. boşuna hem vakit kaybı yaşıyorum hem de bilgiden kaçıyorum.

eminim buralarda çok kitap okuyan insanlar var! güzel tavsiyelerinizi bekliyorum a dostlar...
devamını gör...
kitabı yarıda bırakmayı doğru bulmam. çünkü bazen başı sıkıcı olur ama devamında hatta belki taaa sonunda bana öyle bir ders verir ki iyi ki okumuşum derim.
bazen de öyle olmayacağı başından bellidir ama yine de okurum çünkü bu bir tecrübe olur ki bir daha benzeri bir kitap almam. bu tecrübe için o kitabı okuyup bitirmek gerek. akıl da bir yandan orada kalmamalı.

sıkılınca bi el yüz yıkama, bişeyler yeme içme, sohbet muhabbet, iki satır karalama yani okuma dışında şeyler yapılabilir. ya da dediğim gibi bi halt katmayacağı belli bir kitapsa inat edip bir an önce bitirmek de bir çare olabilir.
devamını gör...
sanırım olsa olsa 5-6 defa yaşadım. biraz ısrar ederim, bakalım akacak mı diye sabrederim. baktım olmuyorsa başkasına hediye ederim, belki o faydalanır.
devamını gör...
yarım bırakmayı sevmediğim için çabucak bitirmeye çalışırım. her kitap okunacak diye bir şey yok elbette ama okumadığım, okuyamadığım kitaba da kötü davranırım. sağda solda okunmayı bekler, yüz vermem,dikkate almam. ve sonra bir gün...
devamını gör...
genelde kendimi zorlarım, okumaya çalışırım. okuması uzun zaman alsa da, kitap elimde sürünse de bitirmeye çalışırım. tabi bu kitabın konusuna, yazarına, içeriğine ve ne için okuduğuma bağlı yine de. ama bu çabalarıma rağmen hala olmuyorsa, okuyamıyorsam, bu durumda o kitabı mutlaka elimden çıkarırım, birine veririm, kitaplığımda bulundurmam. aksi takdirde okuyamıyor olsam bile sürekli gözüme çarpar, aklım onda kalır.
devamını gör...
bir kenara bırakırım. bir süre kedimin göbeğini sever, onunla oynarım. bu beni çok rahatlatır. ardından kitaba devam ederim. kitap bitmeyince kendimi rahatsız hissediyorum.
devamını gör...
eğer kitap 400 sayfadan az ise hızlı bir şekilde okuyup bitirmek için mücadele ederim. o bitene kadar yeni kitaba başlamam hatta yeni bir bölüm dizi bile izlemem. pür dikkat okumaya kanalize olurum. bitince de sevdiğim bir yazarın çabuk bitmesi muhtemel bir kitabını okurum. yeniden şevke geleyim diye. bunun dışında da okuma yaparken mutlaka okuması kolay akıcı bir kitap ve ardından daha yavaş ilerleyecek bir kitap şeklinde ilerlerim.
eğer kitap 400 sayfa üzerindeyse kenara koyarım hiç zorlamam. arada bir elime alırım oda canım isterse. artık kaç aya biterse. misal masamın üzerinde bir adet yarım bırakılmış kara kitap var. yazdan beri milim milim ilerliyorum.
devamını gör...
izmir'e gitmek. okuduğum kitaptan sıkılınca izmir'e giderim düşümde. izmir'in dağlarında çiçekler açtırırım.
çağdaş bir soluk alırım ve gerçeklere geri dönerken yumruğumu sıkarım.

... akp'nin kötülükleri arasında... gericilere karşı toplu eylem... gezmişti deniz...
devamını gör...
kitaptan sıkılınmamıştır, kitaplar hiç sıkıcı olur mu? okuyucunun o an okuma isteği yoktur.
bu hissi bilirim, kelimeler bir anda devleşir, okuyucuyu yorar. hatta öyle bir an gelir ki bir paragraflık metin bile bir anda orhun kitabelerine dönüverir.

reçete şu:
öncelikle o kitabı eline neden aldığını hatırlamalısın. okuyuş nedenini bilmek, seni hedefin olan kitabı bitirmeye yaklaştıracaktır.

ortamı değiştir. bizzat uygulayıp faydasını gördüğüm bir yöntemdir.şöyle söyleyeyim: ferahlıyorsun, değişiklik ruhuna iyi geliyor. bir bakıyorsun ki sayfalar bir önceki ortamda değişmezken bile şimdi onlarca sayfa akmış gitmiş.

bir başkasına sesli olarak oku ya da anlat. sorumluluk hissi bambaşka bir olay. kendi kendine okuyunca anlamadan okumuş olabiliyorsun. sadece okumuş oluyorsun yani. evet bende de bu durum çok oluyor. bakıyorum bölüm bitmiş, aklımda kalan bir hiç. ama karşında seni dinleyen/ anlamaya çalışan biri olduğunu bilmek başka bir psikolojiye sokuyor. işte o zaman kitap gözünde farklı bir kimliğe bürünüyor diyebiliriz.
devamını gör...
kitabı yakarak kül olmasını izlemek.. evet problemlerim var. babam beni fortumla dövüyordu çocukken.
devamını gör...
kitap övgülere boğulmuş,ülkelerin milli mirası saydığı derecede kalifiye, tabiri uygun görülürse saklı sanat ise üzerine giderim ancak dayanılmaz derecede sıkıcı klasiklerle de karşılaşmış biri olarak olmayacak gibiyse bırakıyorum.

(bkz: maksim gorki)
(bkz: ana)

yanlış anlamayın o zaman ki ruh halimden mütevellit olup olmadığını bilmiyorum lakin ciddi anlamda dayanamadım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar