olacak o kadar vs bir demet tiyatro

her açıdan bir demet tiyatro alır. levent kırca'nın basit mizahının yanında yılmaz erdoğan'ın hüzne saygı duruşundaki mizahı her zaman öndedir. oyunculuklar açısından levent kırca'nın ekibinden oya başar hariç kaç isim geliyor aklınıza? levent kırca kendi dünyasından mesajlar yollarken yılmaz erdoğan bir dönemin fotoğrafını çekmişti. bir ideolojinin esiri değil topyekün siyasetçilere mesaj vermişti. sosyolojik tespitleri çok iyiydi kesinlikle bir demet tiyatronun. aile yapısını, mahalleyi, memuru, esnafı, plakçıları, kabadayıları, mafyayı herkesi gösterirdi.

edit: oyunculuklar ile ilgili kısma uyarı geldi iyi isimler varmış harbiden altta yazılana göre. affola.
devamını gör...
cevabı bilinen bir soruyu sormak muhattaba hakarettir derdi eskiler. olacak o kadar zaten tiplemelerin jest ve mimikleri üzerinde ki basit fiziksel bir biçime indirgenmiş mizah üzerine inşa edilen mesajını açık bir şekilde ortaya koyarak değerinden çalan bir biçimde işliyordu. yani bir makarna reklamı yapacaksanız, makarna paketinin üzerine kocaman "makarna" yazmazsınız. olacak o kadar işleri de genelde az çok ne söyleyeceği belli olan bir söylev içerisindeydi. ancak levent kırca ve oya başar dışında ki oyuncuların sürekli olmamasından kaynaklı bir yanlış anlaşılma var. yoksa olacak o kadar tiyatrosu kadrosundan da bir dönem kaliteli isimler geçmiştir. ali sürmeli, metin serezli, ali erkazan, ferdi akarnur, sinan bengier gibi... ama tabi bir teraziye koyarsak sanırım bir demet tiyatro ekibinin ilerleyen yıllarda yakaladığı yakaladığı başarıyı yakalayamadılar bireysel olarak.

özet olarak olacak o kadar yüzeysel günü kurtaran mizahla yapılmış bir skeçti. bir demet tiyatro derinliği olan bir tiyatroydu.
devamını gör...
bir demet tiyatronun ezici üstünlükle aldığı versus. levent kırcanın sarhoş taklidinden başka bir şey yapamayan hali ile yılmaz erdoğanın çok kaliteli esprileri kıyaslanmaz bana göre.
devamını gör...
bir skeç programıyla tiiyatral bir dizinin mukayesesidir. bir komedi programıyla başka türden bir programı kıyaslamak pek makul değil bence. olacak o kadar vs çghb daha iyi bir karşılaştırma.

olacak o kadar'ın senaristlerinin arasında bir ara yılmaz erdoğan da varmış. bu da hesaba katılmalı mı bilmiyorum fakat bir demet tiyatro'nun zekice kurgulanmış uzunca diyalogları ve senaryosu bile belli bir kalitededir. ama komiklik bakımından ikisi de birbirinden yetersizdir bana kalırsa. hele olacak o kadar tam bir fecaat.
devamını gör...
olacak o kadar ilk çıktığında yani trt'de iken kaliteliydi ve olmak zorundaydı. bazı kısıtlamalardan dolayı bayağılaşamıyordu. ama özle televizyonlarda seviyeyi bayağı düşürdü. bir demet tiyatro ise çıtayı hep yüksek tuttu.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar