olası istanbul depreminde yaşanacaklar

sanırım arama, kurtarma ve yıkım bakımından 17 ağustos 1999 depreminden daha farklı olmayacak hatta daha büyük olacak. 6 şubat 2019 kartal'da sekiz katlı binanın çökmesiyle gördük ki tek bir bina altında kalana dahi bir kaç günde ancak ulaşabiliyoruz. üstüne bir de son 10-15 yılda inşaat sektörüne hunharca ağırlık verilip her taraf betonlaştırılınca sonuç facia olacaktır. öyle bir yapılaşma oldu ki olası bir depremde insanların kendilerini koruyacakları bir açık alan bile bırakmadık nerdeyse. kartal'da yıkılan bina imar barışından yararlanmak istiyordu, kaçak katı vardı. e son dönemde yapılan binaların da kitabına uygun yapılmadığını herkes biliyor zaten.

istanbul için bir deprem hep konuşuluyor zaten. Allah korusun böyle böyle bir şey olursa tam anlamıyla facia yaşanır. yıkım boyutu, enkaz boyutu, ölüm boyutu, arama/kurtarma boyutu her tarafı ile unutumayacak bir rezalet yaşanır. bonus olarak da istanbul gibi türkiye'nin ekonomik başkenti olan devasa bir şehrin yıkılması ile ülke geneline yansıyacak olan ekonomik sıkıntılar var.
devamını gör...
tam bir kaos hakim olacaktır. bununla ilgili yazılmış senaryolar okumuştum. isterse dünyanın en gelişmiş ülkesi olsun, devlet her şekilde acziyet içinde kalacaktır. cesetler çürüyecek, temiz su bulunamayacak, yağmalar yaşanacak, devlet otoritesi bir süreliğine ortadan kalkacak. Allah muhafaza, önlem alınır ama bir yere kadar, böyle bir afet yönetimi çok zor.
devamını gör...
o deprem (allah muhafaza ) 8 şiddetinde olsa bile emin olacağım bir şey var ki " bir tek zenginin burnu bile kanamayacaktır"

deprem fakirin afetidir, zenginin değil.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar