ölen yakının telefon numarasını rehberde görmek

#özgürler 

eğer pek sık görüşülmeyen bir yakınsa insanın içini biraz burkan bir durum. pek sık aranmamıştır vefat eden kişi. keşke daha fazla aranılıp, konuşulsaydı diye ister istemez vicdanı hissettirir. hafta sonu babamın halası vefat etti. yalnızca bayramdan bayrama ya da önemli günlerde ya görüştüğümüz ya da aradığımız biriydi. daha fazla aranıp hal hatır sormadığı için insan vicdan azabı çekiyormuş.
devamını gör...
birde bunun sosyal medya hesabı var ki yaptığı paylaşımlar, resimler, yorumlar.. okudukça sanki evinde kılavyenin başında mübarek. anmak, anılmak hayırla yad edilmek.
devamını gör...
insanın içini cız eden, gözlerinden iki damla yaşın süzülmesine ve hatta belki de hıçkırıklara boğulmasına neden olan iç yakıcı durum.
devamını gör...
öyle geçiştirircesine işte geldik gidiyoruz diyemezsin işte o zaman. yüreğin ağırlaşır, canın acır, gözün dolar. o numara gsm operatör firmalarınca bir süre sonra hasır altı edilecektir. ama bir de o numarayla her gün konuşanlar var ki, asla silemezler. bazen hiç ezberleme zorunluluğu hissetmediğin o numarayı sırf ondan bir hatıra diye hafızana kazırsın. öyle kazırsın ki kendi numaram hafızamdan gitsin ama onunki gitmesin istersin. şimdi gitmenin sırası mıydı be adam/kadın dersin. daha yapacak çok şeyimiz vardı. daha benim çocuklarıma bakacaktın, torunuma da torunumun çocuğuna da ben baktım diyecektin. neden gittin kadın? yetmedi mi kocanın acısı bize? sırası mıydı şimdi gitmenin?
devamını gör...
o an dünya bir üç saniyeliğine duruyor. her gördüğümde arama isteğiyle doluyorum. çalarsa eğer birilerini üzmekten korkuyorum; açılırsa eğer ne diyeceğimi bilemiyorum. sonra belki telesekreter böyle bir numara yok der. bunu duymayı hiç istemiyorum, var çünkü biliyorum. hatta sonra konuşurum diye ben o numarayla konuşmak istemedim. o sonraysa hiç gelemedi ama aynı numara, var işte.

rehberim silinse yine numarasını rehbere eklerim.
devamını gör...
dedemin numarasını torunu almasından sonra yaşadığım garip durum...
bir gün uyku sersemi kalmışşınız telefonunuz çalıyor telefoonda dedem yazıyor dedeniz 1 ay önce vefat etmiş...
telefonu sağlam bir küfürle açtım tabi, sonra öğrendim ki kuzenim numarayı aldığını kimseye söylememiş bütün aileyi tek tek arıyormuş..
devamını gör...
hayatınıza bir darbe daha vuracak olan durumdur.

aylarca aradım belki kendisini, telefonu kapalıydı.
bir gün... hiç ummadığım bir gün, hattı meşgul çaldı. birden elim ayağım titredi, ne yapacağımı şaşırdım. telefon falan elimden düştü, yüzüme baktım aynadan. bembeyaz olmuşum. kendime gelip bir daha aradım ve telefonu kardeşi açtı. "abimin telefonunu ben kullanıyorum artık." dedi çocuk.

akan göz yaşlarım heyecandan kurumuş olan dudaklarıma aktı ve ağzıma düştü.
bir an her şeyin rüyadan ibaret olduğunu ve onun hâlâ yaşadığını düşündüm ama yanılmışım. numarayı onum adıyla rehberimde tutmaya devam ettim uzunca bir süre.
ta ki, "acunay abla, bize gelebilir misin? kardeşimi susturamıyorum, acıktı galiba." diye bir mesaj gelene kadar. o gün değiştirdim rehberden adını.

aklıma geldikçe o an, karnıma derin bir ağrı girer. keşke rüyada olsam diyorum hâlâ ama elden gelen bu işte. kimseye anlatamadığımı buraya yazmak.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar