ölü yaprak vuruşu

c. ronaldonun frikik tekniğine verilen isim. burada ki ölü yaprak kaleci oluyo sanırım hareket edemediği için.

olum o top nasıl öyle gidiyo lan.
devamını gör...
şu vuruşa ronaldonun vuruşu diyorlar, ilginç. her şeyden önce ronaldo freekick'çi bir oyuncu değil ki. sırf ronaldo olduğu için o kadar serbest vuruş kullanabiliyor, yoksa bu serbest vuruş yeteneği ile top ona kalmazdı. tek yaptığı Allah ne verdiyse vurmak, bazen top ters falso alıp gol oluyor o kadar. messi bile serbest vuruş konusunda daha iyi bence ki o da bu konunun üstatlarından sayılmaz.
neyse, bu vuruşun asıl üstadı tüm zamanların en iyi freekick'çilerinden biri olan juninho pernambucano'dur. 35-40 metre demeden vurduğu ve topun abuk subuk kavisler alarak gitmesinin sebebidir bu vuruş.
devamını gör...
(bkz: folha seca)

ilk olarak brezilyalı futbol efsanesi didi ile anılmaya başlanmış vuruş tekniğine verilen isim. top yükselirken gittiği yönün aksine ani bi kavis alarak düşüşe geçer bu vuruşta. sanki havada görünmez bi duvara çarpar. bu şekilde salınması ağaçtan düşen yaprağın yalpalamasını andırdığı için bu ismi almıştır. daha net anlaşılabilmesi için yandan değil, kale arkası veya topun arkasındaki kameradan bakmak gerekir. en güzel örneklerinden biri hakan çalhanoğlu'nun dortmund'a attığı şu goldür.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar