tekke ve zaviyelerin kapatılacağının işaretini veren, mustafa kemal'in 30 ağustos 1925'teki kastamonu söylevinde geçen cümle ki tamamı şudur:

"ölülerden medet ummak, medeni bir cemiyet için, şindir(lekedir. efendiler ve ey millet, biliniz ki, türkiye cumhuriyeti şeyhler, dervişler, müritler ve meczuplar memleketi olamaz. en doğru en hakiki tarikat, medeniyet tarikatıdır)."

ve 2 eylül 1925 tarihli kararname ile tekke ve zaviyelerin kapatılması kararı alınmıştır.

devamını gör...
"benim naçiz vücudum, bir gün elbet toprak olacaktır. fakat türkiye cumhuriyeti, ilelebet payidar kalacaktır."

bu sözü söyleyen adamın demek istediği yaşatılması gereken benim getirdiğim sistem.

10 kasımda insanlar mustafa kemal'in mirasına sahip çıktıklarını ifade etmek adına onu hatırlıyor. ben bunlara da gülüyorum. çünkü nasıl ramazan ayı gelince bütün gazeteler 1 aylığına müslüman olup ilmihal tefsir meal vs dağıtmaya başlıyorsa 10 kasım 29 ekim 30 ağustos vs günlerde yine böyle 1 günlüğüne mustafa kemal yanlısı olan tipler var.

ülke elden giderken seyreden adamlar, atam izindeyiz kasıyor senede 1 er gün.
devamını gör...
çağdaşlık bir kere koyunluk bunu baştan söyleyelim. biz çağdaşlık gibi bir sıfatı kabul etmiyoruz. ikinci husus bizim dinimize göre can verdiği halde ölü olmayanlar var. ondan sonra hayatında hiç kimseden yardım istememiş, her işini kendi gören süper insanlar müstesna her insan bir insanın yardımına muhtaçtır. bu zahir işlerde olduğu gibi maneviyatta da böyledir. ayette Allah peygamberi arındırıcı, temizleyici gibi sıfatlarla anıyor. bu haşa insanları keseliyor anlamında değil tabii. manevi olarak temizliyor.

hasılı biz insanlar her hususta, gerek zahir gerek batın birbirimize muhtacız ve birbirimizden medet isteriz. bu sünnetullah. Allah işini kulunun eliyle yapar.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar