ölüm haberi

alisilmasi gereken bir haberdir, ölümü unutmamak lazim. cinliler bayramlarinda hep oluleri ziyaret ederlermis, oluleriyle beraber yasarlarmis. ama biz de suan durum o kadar dramatik ki, sanki biz hic olmiyecekmisiz sanki olenlerin hepsinin yasi cok ileri, sanki olenler uzayli... olumle ic ice yasanilirsa bu haber karsisinda gecirilecek sokun derecesi hafif olur yoksa vah heberi alan kisinin haline diyesim gelir.
devamını gör...
gecenin bir vakti ya da sabahın erken saatlerinde çalan telefondan gelen haberdir. bakasın gelmez o telefona kalbin hızlı hızlı atar, resmen anlarsın birine birşey olduğunu. *
devamını gör...
büyük acı veren bir haberdir; şayet merhum, sevilen ya da muhtaç olunan biriyse verdiği acı da büyük olmaktadır.
fakat zor olan başka bir yönü daha vardır ki, o da bu haberi vermektir.
devamını gör...
büyük acı veren bir haberdir; şayet merhum, sevilen ya da muhtaç olunan biriyse verdiği acı da büyük olmaktadır.

fakat, zor olan başka bir yönü daha vardır ki, o da bu
haberi en yakınlarına vermektir.
devamını gör...
abiniz gelir, size sarilir ve babanizin haberini verir. sizin agzinizdan cikan tek soz ise;

-gercekten mi?... ama cevap alamazsiniz. sonrasi kocaman bir bosluk.
devamını gör...
ilkin nokta gibi düştüğü yerde, zamanla genişleyerek yayılan ama yayılırken solgunlaşan acının orijin noktasıdır.

zamanla yüzü hayallerde bile silikleştiğinden, çıkıp gelse bile tanınmayacak kimseler hatırına:

mutfak tezgahının üzerine taze fasulyeleri, bezelyeleri çıkarmış bakınıyordum. içim sıkılıyordu. “hangisini pişirsem?” sorusu bunaltmıştı beni. sen aramayalı, bu, ikinci gündü. hayra yormaya çalışıp yoruluyordum. bir de üzerine “ne pişireceğim” derdi… içim sıkılıyordu. henüz ölüm haberin yeşil, yemyeşil yanıp sönmemişti telefonun üzerinde. yeşil ve taze fasulyelerdi kafamı kurcalayan, şimdilik.

mutfağı öylece dağınık, fasulyeleri soluk yeşil olmaya bırakıp, çıktım evden. dedim ya; içim sıkılıyordu. okula gittim. kantine girdim hızlıca. kantine giren kişi birilerini arar ya gözlerini kısarak, orada öylece duruşunun komikliğini örtmek için, boynunu sağa sola uzatır, birini aradığını , aslında orada bön bön etrafa bakınmadığını kanıtlamaya çalışır kantin halkına, işte öyle aranıyordum kantindeki en boş sandalyeyi. en boş sandalye, etrafındaki sandalyeler de boş olandı. gittim oturdum, diken üstünde. aradan ne kadar vakit geçti bilmiyorum. telefonum çalmıyor, içimdeki sıkıntı zaman boğmacasına direniyordu. etraftan günlük hayat muhabbetleri gelip yapışıyordu kulaklarıma. bir arkadaş geldi oturdu masaya. dedi: "naber?". hakikaten bilmek istediğine inansam, anlatırdım belki, belki anlatmaya lüzum görmez susardım, anlayacağını bilsem. "iyilik" dedim. ne iyiliği?.. fasulye mi, bezelye mi? karar bile veremiyordum ben. o zamanlar oralet benzeri bir şey vardı. kivi çayı. yemyeşil, göz alıcı yeşil. dedim sana içim sıkılıyordu. yeşil kurbağa çayından bir yudum alıp, bana izlediği bir belgeseli anlatıyordu. dinlemiyordum. arada telefona bakmak için katlanıyordum sadece. ve sonunda telefon çaldı. öyle çevik davrandım ki elime almakta, nasıl süratli bir arabanın camından bakınca yol kenarındaki ağaçlar, çalılar sınırlarını kaybeder, birbirine karışıp, bulanıklaşır, uzun yeşil asimetrik bir şerit olup akar, öyle hızla geçti telefonun ekranı gözümün önünden. açtım bir telaş. açtım; arayan sen değildin. boşuna almıştım bezelyeleri. bırakalım hepsi küf yeşil olsun şimdi.

telefonda bir ses, en yakın arkadaşın. sakin olmamı salık veriyor. bir yere otur diyor. kar yağıyor, okulun beton zeminine sığamıyorum. "seni" soruyorum. küs müydün? kızgın mıydın? ayrık mıydın? yanılmış mıydın? bilsem; sormazdım elbette. bilsem; bundan sonra sorulacak tüm soruları susardım. bilsem; bir daha “üşüdün mü?” diye sormana bile dayanamazdım. kaldırırdım tüm soruları tedavülden. bilsem…

bir çırpıda anlatıveriyor bana cenazeni. tek solukta anlatıyor. oysa bu kadar kısa olur mu, onca uzun hayallerin sığdığı başının bir yana kıpırtısız düşüşü? henüz yaşanmamış bir ömürden bir başka ömre hicret etmenin hikayesi bunca kuru ve ruhsuz olabilir mi? böyle hızla biter mi henüz konuşmadıklarımız?
kayıtlara geçiyor o telefon konuşması- süresi bir dakika-. süresini ben kestiremiyorum. soğuk taş ve karşıda arabanın farından ürkmüş bir kedi ölümden kaçıyor. bir kedi bir ömür değiştiriyor. gözleri yeşil, kara bir kedi.

ilk zamanlarda, sarılıp ağlıyorlar bana. her gelenin göz yaşları kalıyor yakalarımda. tuz lekesi. sonraları uzun teselli denemeleri. ana fikir hep belli. zamanla sıkılıp herkes kendi hayatına dönüyor. okulu bitiriyorum. yalan değil ben de alışıyorum. öldüğünü sanmak acı veriyor. öldüğünü sanmayı bile unutmak istiyorum. öldüğünü hatırlamakla , öldüğünü sanmak zamanla yer değiştiriyor kafamda. topuklu ayakkabılarım bile oluyor. zümrüt yeşili imitasyon takılarım, ciddi iş toplantılarım. bir tek taze fasulyeye katlanamıyorum. ne zaman önüme alıp ayıklamaya kalksam kopardıkça uçlarından sanki parmaklarımı kırıyorum çıt çıt. soydukça kenarlarından kılçıklarını, sanki kat kat derilerimi yoluyorum. kaldıralım fasulyeyi, bana cenaze arabasını hatırlatıyor.

bir gece yıllar sonra ilk kez, kokunu duyuyorum. silüetin beliriyor. sensin! şaşırıyorum. sesleniyorum. öldüğünü sandım diyorum. çıkıp geldin diyorum. yüzünü bir türlü seçemiyorum. öldüğünü sandığımı hatırlıyorum. geçen bunca zaman öldüğünü sanmışım. şimdi yüzünü seçemiyorum. sanmıyorum. öldün. nereden buldun o yeşil ayakkabıları? olmamış. sen seçmedin o ayakkabıları. seçmiş olamazsın. sanmıyorum. seçemiyorum ben de zaten. sanmıyorum... öldüğünü.. çıkıp geldin. anlıyorum öldün. gelmeseydin bilemezdim.
devamını gör...
herkesin yaşayacağı en acı gerçektir.ölüm demişken aklıma geldi:ismi lazım olmayan bir bayan milletvekilinin(!) zincirlikuyu mezarlığının kapısında yazan "her canlı ölümü tadacaktır" ayetinin o kapıya yazılması ve mezarlık yolunun kendisinin kullandığı bir güzergah olması nedeniyle "çok sinir bozucu bir şey" diye talihsiz bir açıklama yapması ne acıdır ya rabbim.
devamını gör...
ölüm haberini aldığım gün boğazımda bir yumru, kalbimde bir ağırlık... ölüm bu sandımdı... gerçek haber yıllar sonra gözümde biriken yaş, burnumun direğinde sızı... sansasyonu yıllar aldı...
devamını gör...
verilmesi zordur alması da zor. verecek kişinin boğazında düğümlenir eğer polis veya askerse çoğu zaman yaralı der. diyemez ki.... bazen haberini de alamazsınız yanınızda ölür gider. soğuyacak bedene bir öpücük kondurusunuz gerisini hatırlamazsınız. zaman basıp kanaya yarama demiş ya bir ablamız aynen öyle...
devamını gör...
eğer yakınına veya çok değer verdiği bir insana aitse kişinin gözündeki gaflet perdesini kornişiyle birlikte yere indiren haberdir. tüm dertlerin tek bir derde düştüğü andır.
devamını gör...
bir rüyanın içinde duyulan bir ses gibi, orada bir cümle asılı duruyor gibi, birazdan uyku bitecek ve asılı duran her şey bir gerçeğe çarpıp dağılacak gibi.

benim bu başlığa ikinci gelişim. benim çok sevdiğim bir gülüşün yitip gittiğini idrak edebilmek için ikinci kez yazıyla çırpınışım. ölüm haberi ilk geldiği an bir nokta gibi, sanki ebru teknesine damlatılan bir damlacık boya gibi, damladıktan sonra dağılarak genişleyen bir şey ölüm haberi. ilk düştü anda belli belirsiz, ardından ilerleyerek göğüste derinlere saplanmaya başlayan bir acı gibi.

tam 10 yıldır tanırdık birbirimizi, baksan hiç benzemezdik. sen her gün nasıl renkli, ışıl ışıl, incecik, mis gibi, özenli isen ben o kadar dünyadan vazgeçmiş, pespaye idim. birbirimize hiç benzemezdik, kimse sorsan beni ölüme daha yakın gösterirdi. masadnan çiçek, boynundan parlayan bir şeyler, yüzünden hemen bir muziplik yapacak gülümseme eksik olmazdı. birbirimize hiç benzemezdik işte. bir şey dışında, gözleri hemen dolan iki insandık. sen gittin, genceciktin, kimsenin sana konduramadığı bir hikayenin sonundan gittin. bu dolup duran gözler bende kaldı. gözlerini bende unuttun ışıl. sürekli büyüyüp duruyor gözlerin yüzümde.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar