önce türk sonra müslüman olduğunu iddia etmek

namaz kılmadığının, arada içtiğinin, orucu eserse tuttuğunun ama anlı şanlı türk olduğunu demenin bir yoludur. kaçarak uzaklaşın efendim.
devamını gör...
iddiamdır. evet önce türk sonra müslümanım. her yerde de gururla söylüyorum. asıl bunu söyleyememek sorun. it gibi kuyruğunu kıstırıp gitmek sorun. çoğunluğun içinde dile getirememek sorun. ne deniliyor? türk islam ülküsü. ne imiş önce türk'lük gelir imiş.
devamını gör...
hayatın başında, en başında gelmesi gereken islam'ın "damarda akan kutsal kanın" ardına geçmesiyle sıfırlanacağı hadisedir.vahimdir çünkü islam'ın aksine duruş sergilemektir.
devamını gör...
dinin ne olduğunu bilmeyen kişi iddiası. din tüm aidiyetlerin üzerindedir. çünkü bizzat alemlerin rabbi, tüm varlığın yaratıcısı, kişinin sahibi olduğu tüm değerleri bir bir insana bahşetmiş olan Allah'ın insan için indirdiği ilahi emirler bütünüdür din. tabiri caizse kendisine verilenleri en iyi nasıl değerlendireceğini insana anlatmak için indirilmiştir din. buna milliyet de dahil.

ey insanlar! biz sizi bir erkekle bir dişiden yarattık ve birbirinizle tanışasınız diye sizi milletlere, kabilelere ayırdık. haberiniz olsun ki, Allah katında en şerefliniz, en takvalınızdır. muhakkak ki, Allah, bilendir, herşeyden haberdardır.

şu kapı gibi ayeti kerime dururken birinin milliyetini dininin önü geçirmesi demek dininin cahili olduğunu ilan etmesi demektir.
devamını gör...
önce insan, sonra türk ve sonra müslümanım. insan olmak ve türklük verili şeyler, vazgeçebileceğim şeyler değil. Allah islamlıktan ayırmasın ancak müslümanlıktan vazgeçmek imkan dahilinde bir şey.

değerler skalasında ise elbette müslümanlık öndedir.
devamını gör...
nerede, hangi milleyetten olunacağı kişinin seçimi değil. bununla ilgili bir üstünlük kurma çabası bir övünme hâli de saçma. diğerlerinin suçu ne öyleyse? o dilemiş. burada şükredeceğimiz şey müslümanlığın bize lütfedilmesi..devamlılığı da yine bize bağlı. müslüman bir mariya'nın müslüman bir ayşe'den bir farkı yok.şu ayrıştırıcı, müslüman müslümanın kardeşidiri dikkate almayan düşüncelerden kurtulmalıyız.bende bize has şeyleri seviyorum ama evvela müslümanlığımız.
devamını gör...
muslumanim dan dsha ustun paye bilmeyen ama ayni zamanda kisilerin goruslerine saygili olunmasi gerektigini dusunen biri olarak olasi diyebilecegim beyan.

kavmimi severim. ona hizmet etmek yukselmesini saglamak. ama dinimden daha degerli degil.
bu da benim sahsi kanaatim.

not: zaza kürtlerindenim.
devamını gör...
aslını inkar etmemektir. bir sakıncası olduğunu da sanmıyorum. din sonradan öğrenilen ve uygulanabilen bir prensip ama ırk denilen şey doğar doğmaz size geçer. bu sebeple önce türküm demek ne olduğunu hatırlamaktır da bir bakıma.
devamını gör...
sosyal medyada bu konu çok tartışılır ve genelde savunucuları ırkçılık dinde yok derler. ve hepimiz müslümanız derler. işn tuhaf tarafı bunları söylerken inanılmaz derecede arap sevicidirler. bilmezler ki araplar da bir ırktır. arap toprağında bir müslüman ölürken salya sümük ağlarken çin de bir müslüman türk ölse ya da yurdumuzda bir müslüman türk ölse gıkı bile çıkmaz. birde kendilerine müslümandırlar karşı mezhepte biri ölse yine ağlamazlar. islam da mezhepçilik yok derler ama bir şii ölürken göbek atarken bir vahabi öldüğünde feryadı figan eylerler. ne tuhaf değil mi insan nasıl kendi ile çelişiyor. önce türküm diyenler ırkçı sayılırlar ama bunlar herkese ağlarken. ırkçı diyenler sadece kendilerine ağlarlar.
devamını gör...
tehlikeli sularda yüzmektir. milliyetçiliği imanın üstünde tutmak gibi bir algı oluşturur tabi kalpte olanı Allah bilir ama sıkıntılı bir durum. zaten bu iki kavramı yarıştırma ihtiyacı neden ileri gelir, onu da anlamak zor...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar