once upon a time in hollywood

yönetmen roman polanski'nin charles manson ve müritleri tarafından öldürülen hamile karısı sharon tate'in ölümünün 50. yıl dönümünde, yani 2019'da çıkacak tarantino reis filmi. filmin quentin tarantino eseri olacak olması, dünyaca ünlü oyuncularla süslenmesi bir yana, konu hem olayın içeriği hem de etkileyiciliği yönüyle dehşet. bu sharon tate meselesini yıllar önce okuduğumda çok etkilenmiştim, şimdi filmi yapılıyor ve tarantino imzalı. etkilenilen olayın beğenilen yönetmen tarafından işlenmesi işte dört gözle beklenecek bir film daha dedirtiyor.
devamını gör...
başrollerini leonardo di caprio ile brad pitt'in paylaştığı quentin tatantino filmi. filmin türkçesi "bir zamanlar hollywood'da" film, 1969 tarihinde los angeles'da geçiyor. film sektörüne girmeye çalışan bir genç ve aynı amacı taşıyan dublörünün bir cinayet ile içine girdikleri serüven anlatılıyor. 9 ağustos 2019'da sinemalarda. ben tatantino filmlerini sevmem ama bu kadro için izleyeceğiz elbette. bu da filmden gelen ilk kare:

devamını gör...
amerika'da 26 temmuz'da gösterime girmiş, bizde ise 23 ağustos'ta gösterime girecek olan tarantino filmi.
aralarında anlaşmışlar gibi filmin rotten tomatoes ve metacritic puanları 85, imdb ise 8.5.
fakat izleyici puanları ise 71-72 civarı geziyor.
şahsi fikrim: tarantino'nun önceki filmi the hateful eight akıcılığı yakalayamamış, yer yer sıkıcı ve fazla uzatılmış, fakat yine oyunculukların üst düzey olduğu bi film olacak.
devamını gör...
tipik bir tarantino filmi.

mükemmel kamera açıları olsun, keskin sahne geçişleri olsun, paralel hikaye anlatımı olsun, anlamsız yerlerde kadraja giren ayaklar olsun... tam bir tarantino filmi, ama di caprio’lusundan brad pitt’lisinden.
devamını gör...
kimisine göe pulp fiction'dan sonra tarantino'nun en iyi filmi kimisine göre de sıkıcı ve erkek bakış açısıyla kadınları ezen bir film. gelseydi lanet izlerdik. 2h. 45m dakika az değil.
devamını gör...
tarantino'nun olgunluk eseri.kadro şampiyonlar ligiydi, beklentiler de yüksekti haliyle. tipik bir tarantino filmi değil son 30 dakikasını saymazsak.

tarantino reis biraz entelektüel ve göndermece takılmış çoğu sahnelerde. hazirlıksiz bodoslama gittiğim için bir tek bruce lee olayını çakabildim. senaryo ve konu bütünlüğü saldım çayıra mevlam kayıra olmuş. pek takmamış buna başkan belli ki. sahnelerden sahnelere atlanmış. biraz konsantrasyonu bozdu izlerken.

sharon tate ve charles manson hikayesine hakim olmayanlar için* sıkıcı gelebilir ilk yarısı. Bazılarının uykusu bile gelebilir izlerken.*.
brad pitt'in leonardo dicaprio'nun oynandığı hem spagheti western filmlerinde hem de gerçek hayatta dublörlüğünü yaptığı sahneler ve diyaloglar gayet keyifliydi. oyunculuklarını konuşturdular yine. tarantino 60'lı yıllar hippilerini bir güzel gömmüş yine. ayak fetişizmini bir yerlere serpiştirmeyi ihmal etmemiş.

velhasıl derin sosyolijik ,siyasi mevzular ve ayrıntılar ihtiva ediyor sanki. yüzeysel olarak eyyorlamam şimdilik bu kadar. spoiler vermemek lazım.
devamını gör...
--! spoiler !--

--! spoiler !--

üstad yine yapmış. sharon tate cinayetini anlatıyor denmiş hep öncesinde ama film başka. ah dedik. keşke böyle olsaydı. sharon tate cinayetine hakim değildim, açıkçası filme girmeden önce öğrendim cinayeti. sonrasında da öğrendim ki filmin son sahnesinde polanskilerin evinde bulunan 4 kişi cinayete kurban giden 4 kişiymiş galiba. tarantino filminde intikam almış.

filmde anlamadığım, acaba nereye göndermeydi, neydi bu şimdi diye bakındığım yerler vardı. *

filmin ilk yarısı hoş bir tebessümle izleniyor. ama son 30 dakikası klasik tarantino'ydu. wuhu.

not: brad pitt. maşallah reis. yakışıklıydın, yakışıklısın, yakışıklı gideceksin. nazar değmesin.

--! spoiler !--

--! spoiler !--
devamını gör...
izlediğim en kötü qt filmi. ne çekersem izlersiniz mantığı ile veda edilmiş sanırım.

gerçekten heyecan ve beklenti ile gittim. tam bir şey olacak diyorum, olmuyor.

son derece sıkıcı bir hayal kırıklığı. iyi oyunculuk güzel de, 5 dk sonra bir anlamı kalmıyor. kirli ayaklardan da gına geldi.

ek : pulp fiction ile karşılaştıranlar falan olmuş; zebaniler yakar ha! bu film pf'ın yanından bile geçmez. django ile düşüşe geçen ekşi suratlı yönetmenin en kötü filmi, net.
devamını gör...
izlemedim, muhakkak izleyeceğim ama izlemeden bile şunu söyleyebilirim ki bu film kimseyi tatmin etmez, tekrar tekrar izlemek isteyeceğin bir film olmaz ve hemen hiç kimsede bir iz bırakmaz. neden? çünkü tarantino denen kıl herifin hemen her filmi böyledir. bomboş ve bitmek bilmeyen sahneler, konudan uzaklaşan muhabbetler, ansızın ve destursuz konu geçişleri... her filmi 3 saate yakın sürer, sıkılır bunalırsın, muhakkak bir şey olacak ve olayın seyri değişecek dersin ama hiçbir şey olmaz. peki neden bu kadar konuşuluyor ve merak ediliyor? çünkü adam ismiyle piyasa yapmış bir kere. leo ile pitt'i de koyunca vitrin olmuş işte. her şeye rağmen sırf tarantino diye insanlar övme ihtiyacı duyuyor ya işte ona bitiyorum. geliyorlar yok usta yine döktürmüş, sahneler bilmen ne kadar muazzammış, diyaloglar her zamanki gibi şahaneymiş bilmem ne. kes lan. filmde uyudun işte ne yalan söylüyorsun.
devamını gör...
tarantino tarafından kendi izleyicisine görsel şölen yaşatmak amacı ile çekilmiş film. takıntılı karakterler, absürt diyaloglar, karmaşık ilişkiler, country, bol bol western ve bol bol kadın ayağı görüyoruz filmde. bu nedenle ilk sahnesinden son sahnesine kadar en az yarattığı karakterler kadar takıntılı bir yönetmene ait olduğu anlaşılıyor. elbette tipik bir aksiyon filmi değil, yer yer durağan, daha olgun sahnelerle çıkıyor karşımıza. fakat son nokta gölünü de atmayı unutmuyor izleyiciye. şahsen oldukça güzel buldum ve sıkılmadan izledim.
devamını gör...
ne zamandır aklımda olan film. vizyondayken gidip izlemek mümkün olmadı, henüz izleyebildim. oyuncu kadrosuyla fragmanlarıyla belli bir beklentiye sokmuştu. bunun yanında tarantino hayranı değilim. o nedenle ortalama bir beklentiyle izledim ve de karşıladığını düşünüyorum. süresi 2 saat 40 dakika olunca bir süre sonra filmin içine karıştım. ama sonsuza kadar sürecek gibi gelmedi, sıkmadı. yiğidim aslanım brad'imin yaşlandığını kabullenmek üzereydim ki birkaç sahneyle imajını düzeltti. keyifliydi. o kadar. izleyeyim de "bir film izledim hayatım değişti" diyeyim filmi değil. öyle bir film yok zaten, ne diyorum ben off saçmalamaya başladım. son.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar