onların da nefsi var

son zamanlarda ''türbanlı''ların eleştirildiği konularda sıkça gördüğüm savunma. muhtemel ki yine türbanlılarca yapılıyor. o değil de çok zorlarına gidiyor, kanser olacaklar ya la.

öyle erkek arkadaşla yemek yemekle, hayaller kurmakla tatmin olmaz o nefis sen de biliyon. komik komik savunmalar yapmayın. hayır bize söylüyor bunu ona da söylediniz mi ?

+ ''benim de nefsim var talha''

- ''ben öyle her şeye haram diyen yobaz değilim büşra, öyleyse de Allah affeder gel bakim...''

(bkz: hayırlı işler)

hayır bu kıt akıllılar kimi kandırıyor ? sanıyorum kendilerini ve çevresindekileri. bunlardan dürüstlük bekleyemeyiz. çıktığı çocuğa yazık diyecem de gerçi onlar da hep at hırsızı oluyor. birbirlerine layık.
devamını gör...
bir arkadaşımla aramda geçen bir konuşmayı nakletmek istiyorum burada. tam da konusu zira, onu hatırladım.

arkadaşım bir ortamda erkek arkadaşla yalnız kalınmasının nasıl tehlikeli olduğundan bahsediyordu. ben de sap gelmiş sap giden biri olarak öylesine dinliyordum. konuşmasında Allah muhafaza daha ileriye gidebilir, nefis bu babında konuşunca ilk bir afalladım konu bu kadar derine gittiği için. sonra dedim ki demek ki hanımlar da bu noktada zayıf noktaları olabilen varlıklar. bunun tesettürlü olmakla yahut tesettürsüz olmakla bir ilgisi yok. nefis herkeste olan bir şey tamam, ama duyguları bu kadar aşikar bir şekilde dışavurma vesvesesi vermesi çok tehlikeli. madem öyle bir vesveseye sebep olacak, hiç bulaşmamak en sağlıklı olan. mevzu evlilikse de resmiyeti kaybetmeden ve fazla zamana yaymadan evlilikle sonlandırmak gerek.

ha diyeceksiniz ki tesettürlünün başındaki ayeti aklına getirip hareketlerine biraz daha çekidüzen vermeleri gerekmiyor mu , evet. zira inançlı olunduğunu gösteren görüntüyle insanları yanıltmamak için buna dikkat etmek lazım gelir. şu yanlış anlaşılmasın, tesettürlü olmayıp da bazı tesettürlü tanıdıklarımdan çok daha ahlaklı olan tanıdıklarım da oldu. ben sadece işin münafıklığa girmemesi hususunda diyorum bunu.
devamını gör...
türban, dindarlık konusunda sağlıklı bir ölçüt değil. türban takan kadınların çoğu farz namazı terk ediyor ve temel dini bilgilere dahi sahip değiller. haram-helal konusunda da yine birçoğu hassasiyet sahibi değil.
dolayısıyla sağda solda elin oğlanları ile harama girmeleri çok şaşırtıcı değil. aynı şey muhafazakar camiadaki erkeklerin çoğu için de geçerli.
yani gerçek anlamda takva sahibi, bilen ve bildiği ile amel eden nesiller yetiştirmediğiniz müddetçe, her tarafta mantar gibi çoğalan tesettür mağazaları ile dindarlık bir yere kadar.
devamını gör...
evlenmek istediği hanımda edep , ahlâk, dini hassasiyet kriterleri ararken görüştüğünde güzel ve makyajlı olanı beğenip flört etmek isteyen, el ele tutuşmakta bir sakinca görmeyen gayri samimi müslüman beyler için de telaffuz edilir. samimi ol kendini olduğundan farklı görme, gösterme.
devamını gör...
toplumsal baskının önemini gösteren bir cümle. nefse karşı toplumsal baskı bir kalkandır. insan davranışlarını en çok yönlendiren şey toplumdan dışlanma korkusudur. o nedenle cemaat olmak önemlidir. bireysel anlamda nefsle mücadele daha zordur. erkek arkadaşıyla gezen türbanlı görürseniz ayıplayıcı tarzda bakın. bunu herkes yaparsa türbanlılar davranışlarına daha fazla çeki düzen verecektir.

işbu yazı bilimsel bir makaleden hareketle yazılmıştır.
devamını gör...
(bkz: her nefis ölümü tadacaktır)

biz insanlar, başkalarının günahıyla ve sevabıyla ilgilenmeyi kendimize düstur edinmeye bayılıyoruz tür olarak.. kişileri söylemleriyle kitleleştirip ve yine aynı söylemleri kendimiz söylemiyoruz diye böbürlenmeye de bayılıyoruz.. yargılamak çok sık yapılan ve yapılması da bir o kadar tehlikeli bir eylem.. bırakalım yapsınlar, bırakalım desinler, bırakalım nefisleri doğrultusunda hareket etsinler.. bize ne, kime ne.. herkesin yine günahı ve sevabıyla kendinden mesul olduğu bir dünyanın çocukları olmak güzel olurdu elbette.. ama "a" kişisinin ameliyle ben haşr olunmayacağım, çünkü ben dünyadan geçtim, leyla mı buldum kibriyle yaşayıp, yargılamak diğer insanları daha tatmin edici olsa gerek..

tanım: bir genelleme başlığı.. burda yazar, nefisleri olan ve belki kendisinin de dahil olduğu bir gruptan bahsetmiş..
devamını gör...
sanırım yarası olan çok. bir de ne yazdıklarını güç bela anlamaya çalıştıklarım var. bazıları var mertçe söylüyor lafını (genelde hatun tayfa) kavga falan ediyoruz onlarla. sorun da değil. ama bazılarının ne yazdığı belli değil. ben anlayamıyor sanırım. başlığı tanımlıyor desem değil.

he ben çok öyle süper bir dindar kız aramıyorum. çok gördüm onlardan, zaman zaman da yazarım. bazen ateistleri bile daha islamca bulurum. sanıyorum anlayışımız çok farklı.

2- olduğum gibiyim.

3- anahtar kelimeyi çözdüm.

4- ''onların da nefsi var'' demek doğru mu değil mi ne diyorsunuz anlayamıyorum.

> diğer gocunanların da beklendiği konu. hepiniz bu kadar mısınız ? eksilerinizi esirgemeyin lütfen. sizden eksi almak benim için üzüntü kaynağı olmaz.
devamını gör...
onların da derken? şu konu da beni bitiriyor. sonra kalkıp şallı bacılar bizi ötekileştiriyorsunuz diyorlar. yok anacım siz kendi kendinizi ayırıyosunuz. nefs konusuna da gelince herkesin var nefsi. kimi dizginleyebilmiş kimi de böööyle sağa sola şeyapıyor işte. fakat madem ki bu kadar ayırdınız söyleyeyim. kendilerinden farklı gördüklerinden çook daha fazla nefse sahipler. bu konu genel fakat burada da özele inmek istemem zaten. şimdi kalkar birileri sözlüğü terk eder falan.
?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar