ordu

e harfini uzatmazlar sanıyorum. elli diyorum, e uzamadı. demek ki, bazıları uzatıyor.
hiç gelişemeyen bir ilimizdir. hala bir belde görünümünde.
devamını gör...
bir "ünye" si vardır ki, tüm karadeniz'e bedeldir. e'leri samsun'lular uzatır... bazı samsun'lular, istanbul'a gelince alay konusu oldukları için canlarını dişlerine takarak bu alışkanlıklarını değiştirirler.

(bkz: o benim işte)
devamını gör...
orta karadeniz'in küçük bir sahil şehridir. ahalisinin nerdeyse tamamı fındıkla geçinir. balı meşhurdu şimdi ne alemde bilmiyorum. ek olarakta ordulular genelde -yor ekini kaldırıp yerine uzunca -iii yi eklerler. misal 'nereye gidiyorsunuz' sorusunu ordulu 'neriye gidiiz la' şeklinde telaffuz eder muhatabıda 'boztepe'ye gidiik' der.
devamını gör...
sahil ilçeleri güzel ve gelişmiş olan şirin bir karadeniz kenti.biraz tarihi dokusu, denizi,yeşili olan kent.boztepe, yalıköy ziyaret edilmesi gereken yerlerdir.merkezde hünkar restaurant ve unpa birşeyler yiyebileceğiniz kaliteli ve nezih yerlerdendir.
devamını gör...
kimileri gelişmemişliğiyle, kimileri belediye başkanlarının dsp li oluşuyla kimisi de çok daha absürt şeyleriyle bu güzel şehri anlayamamış olsa da ordu incilerin içinde bir incidir. ordu'nun gelişmemişliğini yani doğal kalışını seviyoruz biz... beton yığınları kalbini parçalamış bir şehirdense bu anlamıyla gelişmemişliğini seviyoruz... partiliyi değil kişiyi seçiyorlar merkez belediyede; çok da iyi ve/veya farklı şeyler yapıyor olmasa da böyle gelmiş böyle gidiyor *. her ilçesi kendine hastır ve yine kendine has bir güzelliği vardır. benim için perşembe incinin ortasıdır. ha bir de şu "e" muhabbeti, e harfleri uzatılmaz ama nadiren bir ya da iki kelimede bu şekilde kullanılır; örneğin evet anlamında "he" kelimesi vardır ve çoğunlukla kullanım şekli "heee" şeklindedir. ama şu da bir gerçektir ki ordu'nun kendine has bir şivesi ve/veya konuşma dili vardır. örnek; avurdan geldük, able gidcüük, geze gine gidelim dedük.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar