organ bağışı

kesinlikle islami açıdan hiç bir sakıncası olmaması gereken faziletli davranıştır. başına gelmedikçe insanın hariçten gazel atmak kolaydır. kınayanlar karşı çıkanlar şayet kendi aileleriden yakınlarından birine organ bağışı gerekse acaba yine aynı şekilde atıp tutabilirler miydi bu konuda. rabbim hastalığı vermişse kulu iyileşmesin ölmesini istiyor diye değildir. organ bağışı da hastalığı iyileştiren rabbimin nimetlerinden olan bir çare bir tedavi şeklidir. eğer rabbim ölmesini istiyor biz niye kurtaralım şeklinde saçmasapan bir düşünce içerisinde olursak o halde hiç bir hasta ilaç içmemelidir. genel olarak o zaman hiçbir şeye müdahale etmememiz kılımızı kıpırdatmamamız gerekiyor zaten Allahın dilediği olacaktır. o halde tevekkül nerede kalıyor. Allahtan korkalım. insan hayatının mevzu bahis olduğu bu konuda biraz daha duyarlı olmak mantıklı düşünmek ciddiye almak gerekir.
devamını gör...
bu hakkinda "allah istemeseydi bobrek yetersiz kalmazdi, istemis kalmis, baaaaaane lan.." tandansli super dindar yaklasimi bir agzim acik okuyuverdim... yahu organ bagisinin kime ne zarari olabilir de siz bu kadar savunmadasiniz neyi savunuyorsunuz yahu? insanlar birilerinin canini kurtarmak istiyor benim de anam bobrek hastasi, Allah sizi bir muhtac biraksin o zaman gorurum sizi...

"allah istemeseydi 18 aylik bebege de sapik manyaklar tecavuz etmezdi, demek ki Allah istiyor boyle seyler olmasini" diye bir mantik kurulamaz... Allah in takdiri degil, insanin "insanligi" bu dunya da onemli olan, nitekim Allah in da test ettigi bu, gormek istedigi bu insan oglunun neyin dogru neyin salakca kotu cahilce olabilecegini ayirt edebilmesi. organ bagisi gayet iyi niyetle yapilan , iyi amaclara hizmet eden bir zihniyet... bunun nesi nerenize batiyor lan? niye bu kadar savunmadasiniz? kimsenin organinizi zorla aldigi da yokki! bu ne cehalet bu ne "dokundurtmam, elle$me lan elle$me abooowww" zihniyeti.. bu ne lan?

Allah takdiri, gozum kor, ameliyat olmayayim... Allah boyle uygun gormu$ ben gormeyeyim... demiyor ki, Allah gozumu acmam icin dunyayi gormem tecrube etmem icin beni siniyor, ne olursa olsun bu engeli a$acagim ve gozlerimi acacagim, Allah in ulasmami istedigine ula$acagim!!! demiyor.. bir mazlum, bir salak.. Allah boyle uygun gormus korum ben.. herkes aglasin bana.. mantik bu. saclarim uzuyor saclarimi kesmeyeyim... kicimdan di$ki akiyor, aksin.. falan.. ne abi bu? bu ne bicim bir kadercilik bu nasil bir ahmaklik?

yahu boyle bir gerizekalilik, bencillik, seytanca umursamazlik, ne zamandan beri dogal ve mantikli bir Allah inanciyla es tutuluyor? siz hakikaten kafayi mi yediniz?

bu kafayla bir halta yaramiyor, kaderciliginizle hic bir sey elde etmeye cabalamiyor, su kisacik hayatta birakin baskalarini kendinize bile bir hayriniz dokunmuyor.. bari oldukten sonra birilerine yardim etmek isteyenler sizin bir ise yaramaz organlarinizi kullansin yahu..
devamını gör...
organ bağışı yapmak isteyen * * herkesin, sağken ailesine vasiyette bulunup, il sağlık idaresine başvurması gerekmektedir.
bence doğruluğuna inandığımız bu tarz konuların propagandasını yapmalıyız. organların toprakta çürümesindense, bir cana umut olması daha hayırlıdır.
devamını gör...


--- alıntı ---

Kim, bir insanı öldürürse, o sanki bütün insanları öldürmüştür. Her kim de birini yaşatırsa, sanki bütün insanları yaşatmıştır.

--- alıntı ---
bu ayet organ nakline delil falan olamaz. zira bu ayetin ne anlamı ne de ayetin tümü ele aldığında buna izin verir.
ayetin anlamı ölü ruhları diriltmek anlamındadır.yani kafirlerin hidayetine vesile olmak onları diriltmektir. zira kafirlerle ilgili ayetler hep onları ölü olarak niteler.

bahse konu olan ayet israiloğullarının fitne fesat konusundadır. yani fitneye alet olarak adam öldürmek ya da öldürmemek ile ilgilidir.

kaldı ki organ nakli yapılan kişi de ölü değildir.gayet diridir. o yüzden organ nakli yapılan kişi ölüyü diriltmek değildir.

organ nakli konusunda bilim dünyası da pek uzlaşamamıştır. beyin ölümünün gerçek ölüm olması konusu hala ihtilaflıdır.

ayrıca organ nakli ile iyileşmek yüzde yüz garanti değildir. daha geçen hafta organ nakli yapılan kişiye kanserli organ nakledilmesi sansasyon olarak yer almıştı.

bir de öldü denilip de dirilen pek çok insan var ki bunlardan bir kaçı son günlerde gündemi meşgul etmişti. morgda dirilenler, mezarlıkta yaşadığı anlaşılanlar hatta ameliyat masasında organı nakledileceği sırada dirilenler bile var. o yüzden organ nakli konusunda hala çekinceler var.

21 yaşındaki zack dunlap'ın tam organları alınacakken hemşirenin koluna yapışması üstüne üstlük bu adam için beyin ölümü gerçekleşti kararı verilmesi millete ibret olmalı.
http://www.tulsaworld.com/n...
devamını gör...
insan dini manada gerçekten öldü ise herhangi bir dini sakıncası yoktur. bildiğim kadarı ile ölümden sonraki 6 saat içinde organlar kullanılabiliyor. ama kişi ölmeden, yani bitkisel hayatta iken -bu dini manada ölüm sayılmıyor.- organlarının alınması sakıncalıdır zira kişinin tekrar hayata dönme ihtimali var. aynı şekilde makinelere bağlı birinin fişini çektirmek de sakıncalıdır zira kişiyi öldürmüş oluyorsun.
devamını gör...
14.
organ veya organlarını, ölümünden sonra uygun bir başkasının kullanması için yazıyla verilen izin. bu bağış meselesinin helal olup olmamasıyla ilgili (bkz: mustafa karataş) hocaya bir soru gelmişti ve kendisi* hem cevaz veren hem vermeyen fetvalardan bahsettikten, Allah'ın elbette çürümüş organlarımızı tekrar yaratmaya kadir olduğunu anlattıktan sonra* bağışa karşı çıkanlara sormak lazım kendileri ihtiyaç duysalardı yine böyle şiddetle karşı çıkarlar mıydı diyerek bağışa izin vermişti.
devamını gör...
-ehliyet alımı sırasında sorulduğunu duyduğum bağış. ne diyeceğim, kararsızım.
yardımsever arkadaşlar bana tavsiyede bulunabilirler.
edit: kardeşim artı bascağınıza bi tavsiye verin, kararsız kaldım.
devamını gör...
diyanet bu konuyla ilgili 4 maddelik bir fetva vermiş;

1. zaruret halinin bulunması, yani hastanın hayatını veya hayati bir uzvunu kurtarmak için bundan başka çarenin olmadığının mesleki ehliyet edilmesi
2. hastalığın bu yolla tedavi edilebileceğine tabibin zann-ı galibinin bulunması
3. organ veya dokusu alınan kişinin, bu işlemin yapıldığı esnada ölmüş olması
4. tedavisi yapılacak olan hastanın da kendisine yapılacak olan bu nakle razı olması gerekir.

tıpçılar ölüden alınacak organın işe yaramadığını, ölmesine kesin gözüyle bakılan canlı hastalardan organ nakli yapılması gerektiğini savunuyorlar. bu da dinen sakıncalı bir durum oluşturuyor.
devamını gör...
insanlar ne kadar gerekli ve önemli olduğunu ancak kendilerinin veya yakınlarının ihtiyacı olduğunda anlıyorlar. bir organ bir hayat ya, hayat. tam da bilemiyorum işin dini kısmını ama, bir zamanlar okuduğum, araştırdığım kadarı ile sorun teşkil eden bir durum değil. kişi, yaşarken ne yaparsa yapsın öldükten sonra hayatta olan velilerinin * dediği oluyor. bu durum bana çok mantıklı gelmiyor. ben şahsım adına tüm organlarımı bağışlamak istiyorum ama aileme bunu dediğimde kabul etmiyor asla. nasıl kıyalım mantığındalar. ama buraya da yazmış olayım, tüm organlarım organ nakli bekleyenlere feda olsun.
devamını gör...
duyumlarıma göre organ bağışı yapan kimselerden alınan organların yerine protezleri takılıp yakınlarına o şekilde teslim ediliyormuş. tıpçı cogitanlardan kesin bilgi bekliyoruz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar