orson welles

sinemanın hakiki dahi çocuğu. 1915-1985 yılları arsında yaşamıştır. ilk filmi citizen kane birçok soruşturmada tüm zamanların en iyi filmi kabul edilmiştir. sinema kariyerine zirveden başlamasından mütevellit bundan sonraki adımları onu kaçınılmaz olarak aşağı sürüklemiştir. yönetmenlik dışında oyunculuk da yapmış birçok filmini rol aldığı filmlerden kazandıklarıyla gerçekleştirmiştir. 1958 tarihli touch of evil'ı b filmi imkanlarıyla çekmiş ama ustalığı ve yetkinliği filmi sinema tarihinde çok önemli bir yere taşımıştır. ölmeden kısa bir süre önce de o güzeller güzeli "i know what it is to be young but you don't know what it is to be old" mısralarıyla bezeli şarkıyı yapmıştır. ayrıca manowar'un defender ve dark avenger isimli şarkılarına da o karizmatik sesiyle eşlik etmiştir.
devamını gör...
sinemanın görüp gördüğŸü en baba yönetmenlerden biridir orson welles. film şŸirketleriyle hep bir çekişŸme içinde olması yapımlarında istemeyerek olsa da kalite düşŸüklüğŸü gösterir. tek istisna citizen kane filminin tek bir karesine bile dokundurtmamasıyla sinema dünyasına en iyi yapıtı sunmuşŸtur.
devamını gör...
los angeles ekonomik forum toplantısına katılmak üzere amerika'ya giderken uçakta yanyana gittiğim seçkin kişi.biraz kendini beğenmiş bir o kadar şirin birisi.
devamını gör...
üniversitede bi arkadaşım vardı.bi gün bu adamdan muhabbet açılmıştı. şarkılarını filmlerini falan konuşuyoruz. arkadaşım döndü bana ;

-bi gün çekilen bir filmde tanrı'yı sesslendirmek gerekirse o adam kesinlikle bu adamdır.

demişti. bi daha da konuşacak bişey bulamadık zaten..

tamam örnek dini açıdan sakıncalı hatta yanlış. kabul ediyorum. ama öyle böyle bir ses yoktur adamda..
devamını gör...
sinemaya kabuk vermiş ama özüne dokunamamış bir adamdır welles.

citizen kane, sinema tarihinin en iyi filmi olarak gösterilse de; sadece mekanik anlamda bir terakkiye yol açmıştır. oysa franz kafka'nın dava romanından uyarladığı the trial'dır welles'in başyapıtı. edebiyat uyarlamalarının genellikle kötü olmasından ötürü önyargıyla bakılır sinemada. fakat welles'in the trial'i kafka'nın özüne inebilmiş ve derinliğini yakalayabilmiştir. welles, sinemanın hakikat boyutundan ziyade zemininde gezinen bir adam olduğu için pek cezbetmez beni ama zeminden göğe bakış atan adamlar arasında olduğunu da belirtmeliyim. othello ve touch of evil da güzeldir.
devamını gör...
citizen kane'in senaristi, yönetmeni ve başrol oyuncusudur.

citizen kane'de hırslı ama naptığını bilen otoriter bir adamı başından sonuna kadar efsane diyebilecek bir performans ile anlandırmıştır.

filmde susan'ın kendisini terkettiği sahnede odayı dağıtırken gösterdiği performans defalarca izlenilir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar