orta doğu

osmanlı idaresinde barış ve huzur içinde yaşarken sonrasında kaos, felaket, gözyaşı ile yoğrulan topraklar bütünüdür. insanlığın utanç vesikası kabilinden çatışmalar, kültürel ve sosyal mirasa yazık etmeler, tembellik ve sömürülmüşlük ile sinmiş nüfuslar barındırır.
devamını gör...
bop projesiyle üzerinde son rötuşlar yapılacak olan coğrafyadır. bu rötuşlar yapılırken bop'un eşbaşkanlığını da başbakan erdoğan yapmaktadır.
devamını gör...
abd ve sömürgeci batının kendi emelleri çerçevesinde islam dünyasına verdikleri isim. çünkü coğrafi olarak alakaları olmayan fas, cezayir ve pakistan gibi ülkelere de orta doğu demekteler.
devamını gör...
henüz ortaokul yıllarındayken "ortadoğu" kelimesini duyduğumda neresi olduğunu kafamdan çıkarmaya çalışırdım. benim mantığıma göre orta asya'ya tekabul ediyordu. ama ortadoğu ile anılan ülkeleri duyduğumda ortada bir çelişki görüyorudum.
soradan öğrendim ki ortadoğu ismini ona batılılar vermiş. çünkü bize göre ortadoğu güneyde kalmaktadır.
devamını gör...
aralarında inanç temelli farklılıların olduğu ortadoğu ülkelerinin birbirleriyle akraba olduklarını söylemeye sanırım gerek yok. aralarındaki en farklı grubun israil olduğu ise yine aynı şekilde herkesin malumudur.
yıllar boyunca israil ortadoğudaki düşman rolünü iyi oynamıştır ve bu durum ordadoğu'nun küresel anlamda yeni politikalar, yeni bir vizyon-misyon geliştirmesini engellemiştir. bu durum amerika ve avrupa'nın ise her zaman işine gelmiştir. kendileriyle dost olan petrol zengini ülkeler ve israil ile deşarj olan ülkeler topluluğu...
son zamanalarda yaşanan demokratikleşme hareketlerinin arka planında ise avrupaya rağmen amerikanın olduğu ise obama'nın yapmış oluğu net açıklamalar ve sürece aktif müdahale etmesiyle iyice belirginleşmiştir. bu hareketler neticesinde avrupa'ya olan ucuz petrol akışı da yavaşlayacaktır. amerika'nın bu duruma sebebiyet vermesini ise artık alternatif enerji kaynaklarına yönelmesi ile açıkayabiliriz.
amerika kısa vadede petrolü bitirecek ve kendi ürettiği enerji kaynaklarına tüm dünyayı mahkum etmek istemektedir demek uçuk bir öngörü olmayacaktır. bu bağlamda petrol fiyatlarının da kısa ve uzun vadede artacağını söylemek mümkündür.
mısır'da başlayan bu hareketlerin asıl hedef noktasının ise, mısır ordusunun israil ile yapılan anlaşmaların hala geçerli olduğunu söylemesi ile mısır olmadığı anlaşılmaktadır. bu noktada gözler suriye- iran-ırak bölgesine çevrilmektedir. süreçte ortadoğu ülkelerinin de kendi aralarında bir kamplaşma sürecine girmeleri de mümkündür. ortadoğu ülkeleri en kısa zamanda kendileri için yeterli olabilecek ekonomik temelleri atmalıdırlar.
türkiye ise bu ortamda her zaman olduğu gibi arabuluculuk adı altında her tarafa eşit mesafede bir duruş sergilemeye çalışarak yol gösterici bir rol oynayacaktır. son birkaç yıldır izlediği politika bu yöndedir.

edit: bu bilimsel bir tespit değildir.
devamını gör...
ingilizler için coğrafi konumu ortadoğu olan yer. bizim coğrafyamıza göre hiç de ortadoğuda kalmazken neden onların kullandığı kavramla hitap ederiz o bölgeye anlaşılamayan, yoksa zihin yapımızı da mı işgal ettiler, onlar gibi mi düşünüyoruz diye işkillenmeye sebep olan bölgedir.
devamını gör...
bir oryantalistin aşağıdaki şekilde tarif ettiği diyar.

bir de bu tarif aynıyla, benim yavukluya uyar ki, gözlerim nemlenir.

--- alıntı ---

"O" na bakan herkeste, bir "mağara" veya "labirent" imajı uyanır...sapkın olana
karşı kendisini kapatır....cevap vermekten kaçınan,tehditkar ve
büyüleyici...sırlar içinde kaybolmuş,yaralı ve baştan
çıkarıcı...gerçekliğini gizler...birçokları ilk engelde duraklar...görüntü ile yetinir...mecazın tuzağına düşer...

--- alıntı ---

devamını gör...
eskiden müstemlekeci keferelerce şimdi ise bizzat aynı topraklarda doğmuş insan altı varlıklarca ezilmeye devam edenlerin yaşadığı yangın yeri. israilin kurulması ile birlikte huzur* geleceği iddia edilen topraklara fosfor bombası geldiğini görmemek için birleşmiş milletler olmak lazım.

birleşmiş milletler denilince bir medeniyet projesi gelmesin akla, cetvelle ülke sınırı belirlemekten imtina etmeyenler kurmuştur.

(bkz: cetvelle ülke sınırı belirlemek)
devamını gör...
makus görünen kaderi nakusla neticelenmeyecektir. bunu önce amerikalılar sonra da yahudiler iyi bilsin.

ortadoğu'nun teşekkülünü engellemek yahut yavaşlatmak için ya da kendi egemenliklerini biraz daha sürdürebilmek için batılıların çok sık kullandıkları yönteme yine maruz kaldı, bu kez farklı şekilde.
zaman kazanma ve aktif rol oynama politikası hedef olarak seçilen bölgede uygulanacaksa eğer o bölgenin siyasi, içtimai ve askeri olarak zaaflarının olması gerekiyor. bu yüzden siyaset sürekli bir değişim içindedir. küt.. krallık yıkılır siyaset adı altında diktatörlük kurulur. küt.. diktatörler yıkılır demokrasi gelir.. 150 yıl önce yapılması gereken şeyler yeni bir başlangıcla inşa edilmeye terk edilir. ne siyasi bir geçmiş ne askeri bir birikim vardır. her şey yok olur tekrar kurulmaya başlar. ortalığı huruşan eden ise zamanında hakim olan her siyasi gücün yıkıldığı zaman arkasında koskocaman bir hiç bırakması.. bu gerçekten çok korkunç bir şey.
devamını gör...
gidişat kaygı verici. pasif devrim ve aktif plan devam ediyor. abd libya'da bazı yerlerin bombalanabileceğini söyledi en son. http://www.dunyabulteni.net... zaten libya abd 'nin müdahale edilecek ülkeler arasında ilk sıralarda bulunmaktaydı yıllardan beri. merak edilen ise abd'nin bir sonraki hamlesinin nerede olacağı.
abd'nin libya'ya mısır ve tunus'tan farklı bir tavır takınmasında şüphesiz 'kaid' lakaplı kaddafi'nin abd ve ab ye bağımlılık yönünden diğer diktatörlerden biraz farklı olması. her ne kadar kaddafi özellikle abd ile silah anlaşmaları yapmış olsa da o abd ye diğerleri kadar bağımlı değildir. görünen o ki abd hem iç savaş çıkartarak içerden hem de dışardan libya'yı ablukaya almaya hazırlandı bile..ayrıca kaddafi'nin de şu anki ilişkileri bağlamında amiyane tabirle gidecek yeri yoktur ve bu durum kaddafi'yi iktidarda kalmaya mecbur bırakmaktadır. yani mücadeleyi sonuna kadar sürdürecektir. yani durum her halükarda iki ucu bklu değnek. bu da abd'nin profesyonelliği diyelim!..
(bkz: hayırlısı)
devamını gör...
ortadoğu dünyanın delikanlısıdır. sıcak akar kanı. deli doludur. hiç bitmez telaşı. vardır hep atacak bir taşı. olmasa da yiyecek aşı. onun ki ''bir başka yaşam'' savaşı.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar