orta dünya

j.r.r. tolkien tarafından uydurulan hayali dünya.. yüzüklerin efendisi'nde anlatılanların geçtiğŸi dünya da diyebiliriz.. hatta daha da ileri gidersek hobbit'te ve silmarillion'da anlatılan bütün hikayelerin geçtiğŸi mekandır aslında.. olmadığŸı bilinsede olması dilenen, güzel rohan kırlarının, sisli mordor diyarının, görkemli şŸehirlerin olduğŸu mitolojik dünyadır orta dünya..
devamını gör...
nedense avrupa ve asya kıtasına çok benzettiğim dünyadır. hele elflerin yenidünyaya gemilerle gitmeleri bana amerikayı hatırlatır. batıdaki shire ingiltereyi, aradaki rohan kırları orta asya steplerini en batıdaki mordor ise bildiğimiz çin'i anımsatır bana.
devamını gör...
yapay dünyaların en güzelidir. bir çok anımız olmuştur onunla. tolkien anlatmış biz de dizinin dibinde dinlemişizdir. jackson çekmiş biz de hayran hayran izlemişsizdir. fantezi ve hayal gücünün sınırlarında gezen ilk göz ağrımızdır. senin benim gibi insanların yanı sıra hobbitleri, elfleri, orkları cüceleri ve hatta maia ları olan şahane bir dünyadır.

keşke bir kaç dönüm yerim olsa da yazın rohanın atçan yurdunda atımı sürsem gandalfla çay içip eski günler muhabbeti yapsam dediğim yerdir.
devamını gör...
kral ve kraliçelerinin sonuncusu aragorn ve arwen demek yanlış olur zira kırmızı kitapta anlatılan hikayede en son hüküm süren onlar olmuştur. şu anki kral ve kraliçeleri kimdir acep? *
devamını gör...
j. r. r. tolkien'in kurguladığı orta dünya evreninde, yazarın eserlerinin büyük bir kısmına mekân olan hayali kıtadır.
devamını gör...
sanki abd haritası gibi olmuş. o virgül de florida.

ek : e başlık taşınınca yazdığım boşa çıktı. bari tanım yapayım.

tolkien'ın cinlerle yaptığı görüşmelerin neticesi, bugün ve sonrasında olacaklari resmettiği hikayesinin fonudur. orta asyadır.
devamını gör...
tolkien'e sormuşlar. üstad orta dünya serisi medeniyetler çatışmasının alegorisi miydi? diye. tolkien de demiş: " öyle birşey demek isteseydim alegoriye başvurmaz doğrudan yazardım".
devamını gör...
beleriand'ın engin toprakları sular altında kalınca popülerleşmiş morgoth'un hükmü döneminde dehşetin kol gezdiği diyardır.

en güzel yeri annuminas şehrini içinde bulunduran evendim gölüdür.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar