ortadoğu ülkelerinin ortak noktaları

en bilindik ortak noktası paylaşmamaktır. iktidara kim gelirse gelsin, gelenin eninde sonunda yapacağı şey ülkedeki herşeye sahip olmaya çalışmak ve bu imkansız amaç peşinde koşarken istisnasız şekilde hırs içinde heba olmaktır.
devamını gör...
şu anda batı tipi yaşam biçimine alternatif en kalabalık kültürleri oluşturmaları.

kimisince bu durum ilerlemeci batı miti karşısında büyük bir handikap olarak değerlendirilebilirken özünde medya ve internete rağmen(birçok bozulma ve arada kalmışlığa da rağmen) modern yaşam biçimine karşı direnme emarelerini hala göstermesi ve nüfus yoğunluğu itibariyle yegane alternatif/karşı kültür olarak varlığı, seçici dikkatler hep olumsuz yanlarına odaklı gözlere dahi bazen ışık saçabilmektedir. bu, abartıyla doğan imaj balonunun patlaması, bir toplumun kendi dinamikleriyle insanlara mutluluk verici yönlerini keşfetme süreci ve temelini materyalist bakıştan alan kültür karşısında hala anlamı elinde tutma iddiasının varlığına duyulan insani özlem gibi. her ne kadar batılılar bu dine yönelenleri psikolojik sorunlarından dolayı gibi görme eğilimindeyse de, her ne kadar çakma hilafet devleti ve içine sızan unsurlarla da ayrıca bölge halkının kültürünü canavar kültür olarak tanıtmaktan hazzetse de hala batılılar için din değiştirme anlamında bu kültürün dini başı çekmekte.

ister beğenilsin ister beğenilmesin sovyet rusya'nın çöküşü sonrası kendi kültürünü kutsamak için duyulan karşı kültür ihtiyacı içinde iyi kötü direnciyle birlikte kadim bir medeniyetin yenik hali bile bir alternatif olmaktan çıkamadı.
devamını gör...
batının kuş bakışıyla sınıflandırılmış olmalarıyla ortaya çıkan ve umut verici vasıflara sahip olmayan özelliklerdir.

- osmanlı coğrafyasında bulunması ve müslüman olmaları.

- geri kalmış yada ilerlemeye çalışmaları.

- terör denilen nalet* oluşumlara sahip olmaları.

- batı sömürgesi olmuş ya da sömürülmeye çalışılmış.. vs..

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar