oruç tutanlara saygısı olmayan insan

hayatımda son dört beş senedir tek bir gün bile oruç kaçırmamışımdır, ha bunu böyle demek de yanlış anlaşılmasın tabi de, demek istediğim, yine hayatım boyunca ben oruçluyken dahi birinin yemek yeyip içmesi hiç umurumda dahi olmadı. yani ne yapabilirim ki? ne yapabiliriz?

e olaya şöyle bakıyorum zaten bazen. adam başka bir dinden olabilir, ya da dinsiz olabilir, ya da seferi olabilir, ya da ne bileyim turist falandır herhalde. yani tutmayanların ben art niyet yapıp da tutanların gözünün içine sokarak yemek yediğini falan pek sanmıyorum. (ya da öyle bir fanteziye durduk yere neden girişeceklerini). onlar kendi dalgasında bence. bugün görüyorum, elinde içecek yiyecek her neyse. beyin otomatikman, kendi oruç tuttuğu için bir ön yargıda bulunuyor, çeşitli demeçler veriyor falan.. halbuki içselleştirip özümsüyorum, kendimi londra' da yürürmüş gibi hissediyorum, sorun ''püff!'' diye çözülüyor bir anda.

yani bulunduğumuz çevrede herkes biz değil ki, bizim herkesten bizim gibi olmasını bekleyelim. bunu herkes kendi ideolojisine göre uyarlasın.
devamını gör...
oruç tutanlara saygı beşeriyet manifestosunun ilk maddesidir halbuki, ne kaddar da ayıp ediyorlar. sen ibadetini Allah için mi insan bıçaklayıp show haber'e çıkmak için mi yapıyorsun yiğido? de hele bakiyim. bizler oruç tutacağız ve isteyen istediğini yiyip içecek. sen haşa Allah mısın, kanun musun ki bedel ödetiyorsun?
devamını gör...
olm bu ülkede kimsenin kimseye saygısı yok lan, birbirimizi kandırmayalım. oruç falan hikaye. hatta benim genelde gördüğüm oruçluların birbirine olan tahammülsüzlüğü ve agresif tutumu. sadece karşısında yemek yememekle olmuyor o işler.
devamını gör...
naptılar damardan zorla serum mu verdiler, suratına sigara dumanı mı üflediler dedirten başlık. sen oruç tutuyorsun diye geri kalan vatandaş senin orucunu kolaylaştırmak zorunda mı? hassasiyetine duyarlılıkla yaklaşıp sokakta yiyip içmeyebilirler evet bu hassaslık pozitif bir ortam yaratır. ama bu bir zorunluluk değil, oruç tutanlar tarafından yargılanma sebebi hiç değil.
devamını gör...
şu #6259726 kafadaki yazardan beklenen başlık. dizilerin ve filmlerin toplum üzerindeki etkilerinden bahsediyorlar ya, bu arkadaşta bahsedilen etkileri çok net görebilirsiniz. aslında bu tarz yayınlarda sorun yok ancak cahil insanların düşünme yapıları üzerinde çok tehlikeli etkileri olabiliyor. kendisi farkında değil ancak insanların özgürlüklerini şiddetle kısıtlayabileceği ülke burası değil ne yazık ki. bir konuya daha açıklık getirelim oruç tutanlara saygılı olunmalı evet ancak oruç tutmayanlara da saygılı olunmalı. oruç, kul ve Allah arasındadır. eğer yanında yemek yenilmesinden rahatsızlık duyuyorsan uzak duracaksın.
devamını gör...
benim inancımı paylaşmayan bana saygı duymak zorunda olmayan insandır. ayrıca karnı acıkan bir insanın yemek yemesi kimseye saygısızlık değildir. valla bıktık bu muhabbetlerden nefsinize hakim olamıyorsanız tutmayın kardeşim.
devamını gör...
yemek bence gizli yenir. eskiden durum nasıldı bilmiyorum ama bence sokaklarda bu kadar çok yemek yiyen insan yoktu. sağa dönüyorsun dondurma, sola dönüyorsun döner yiyen başka biri, önüne çıkan insan mısır yiyor. parası olmayan sokağa çıkmasın diye düşünmek basit bir düşünme şekli olur.

benim büyüdüğüm kültür toplum içinde yemek yenmesini yasaklıyor. ya herkesin ayağına gidip tek tek ikram edeceksin, ya masanın ortasına bırakıp herkesi çağırıp onlar kadar yiyeceksin ya da hiç yemeyeceksin. aksini asla yapamazsın, ayıplarlar ve sana olan güvenlerini kaybederler. bir hareketinle etiketlerler seni, unutmazlar daha. aynı şekilde türk kültürünü bilen biri olarak göz hakkına ne kadar önem verdiklerini ve sokak kedisine bile hakkını verdiklerini biliyorum. haliyle toplum bir şekilde kurallarını belirlemiş. uyup uymamak bireysel bir tercih olur ama ben aç olduğunu bildiğim birinin karşısında yemek yemem. doğru gelmiyor bana. toplum içerisinde yemek yenilmez.

orucun kendisine saygı duymalı mıyız? evet. konuyu yanlış anlamış bir kaç psikopatın yaptığı davranışları inançlarını yerine getiren tüm insanlara iteleyemeyiz. oruç son derece zararsız bir ibadet şekli. haliyle oruç tutmayan ve tutamayan beni asla ilgilendirmiyor.

bence herkes birbirine saygı duysa sorun kalmayacak.
devamını gör...
boş insanların yaptığı tartışma, ülke sanki her gün uzaya mekik fırlatıyor, deli gibi üretim yapıyor halk refah içinde yaşıyor..

bizim insanımız çalışmak,katma değer yaratmak yerine ,ne kadar boş gereksiz tartışma kavga var onun peşinde...
devamını gör...
oruç tutanlar: ramazan da ibadetini yerine getiren müslümanlar
saygı duymak: bir şeye karşı dikkatli, özenli, ölçülü davranmaya sebep olan sevgi duygusu, hürmet, ihtiram

buradan yola çıkarak bu kişiyi tanımlayalım, oruç tutan müslümanları oruç tuttukları için hakarete maruz bırakan bir kimse olmalıdır. mesela orucu küçümseyen, oruç tutanları aşağılayan söz ve davranış sergileyen, oruçluların çeşitli ayrımlara tabi tutulmasını savunan, temel hak ve özgürlüklerinin azaltılmasını/yok edilmesini öneren, oruç yüzünden cezai yaptırım uygulayan falan biri geliyor gözümün önüne. onun da pratikte örneğini bulamıyorum. eskiden, ben ilkokuldayken falan vardı sanki, kafa çalışmaz, sınav günü bırakın falan derlerdi. hangi niyetle dediler bilemiyorum. bir de tanrının sizin açlığınıza ihtiyacı yok diyenler vardı, onlar da aynı inancı paylaşmadığımız kimselerdi ve bu sözleri saygısızlık olarak nitelendirilemezdi.

neyse, oruç tutan insanın kimsenin saygısına ihtiyacı olmadığı gibi, kimseden de özellikli bir davranış beklentisi olmamalıdır sanki. muhatabın karar koyucu senin, insanlar ve abidik meseleleri değil ki.
devamını gör...
ne beklendiğine bağlı olarak değişkenlik gösterebilecek insandır. asıl mesele, ''saygısı olmayan'' derken özünde ne kastediliyor?

misal, iş yerinde öğle arasında oruç tutmayan arkadaşlarım fosur fosur sigara içtiler yanımda, saygısızlık mı ettiler bana? hiç de değil.

adam ofise simidini almış da gelmiş sıcak sıcak sabah, odaya yayıldı kokusu, saygısızlık mı oldu bana? hiç sanmıyorum.

bu tip tabiri caizse ''mide'' endeksli yaklaşımlar orucun tabiatına da aykırı, hele ki sen inancının gereğini yerine getiriyorken... kimse gırtlağına yapışmadı ya zorla oruç tutacaksın/tutmayacaksın diye?

ha...

asıl saygısızlığa gelelim. bence bu aşamada saygısızlık insandan ziyade, oruca yapılır. yani oruç tutandan ziyade, orucun kendisine. misal, ramazan vakti türbe türbe koşturarak, yok efendim iftarını bir alimin mezarı başında açarak ev, araba, iş, sağlık dileniyor ise; Allah ile arama iltimasçı sokuyorsa birileri, işte bu oruca saygısızlıktır. matah bir şeymiş gibi anlatılması hele...

ya da nedir saygısızlık, ''iftar vakti kabe'ye melekler indi, şok video!'' haberidir. bu videonun binlerce insan tarafından izlenilmesi saygısızlıktır. televizyonda gerçekmiş gibi bir algı yaratıp yayınlanmasıdır. birilerinin bu deli saçması habere karşı zıvanadan çıkıp, tekbir getirmesidir.

yoksa... çorba ile korkutuyosun kaaarrrrrdeşim.
devamını gör...
ortalık yerde yeyip içen insan. hele hele bak altını üstünü çizerek söylüyorum, hele hele bu insan müslümansa en temiz sopayı hak eden insandır. burası müslüman yurdu birader. ramazanda canı yemek isteyen yallah londraya!
devamını gör...
pek ilgimi çekmeyen insan. ama başka bir sebepten dolayı bu kişi ve kişiler x nedenden dolayı bana saygı duyulmuyor diye duyar kasmaya kalkarsa kızarım.
devamını gör...
daha ramazanin geldigini bile bilmeyip eline aldigi sutu yanima oturup hupleterek icen insandir. ya git otede ye ic napiyorsan yap da dibimde bunu yapiyorsan umursamazlik ve saygisizliktir bu arkadasim. baska biri de tost istemistim sana da soyleyeyim mi diye sorar. musluman bir ulkede oruc tutuyorum ben degil mi hala bunu algilamakta zorluk cekiyorum.
devamını gör...
hayatın tüm noktalarında herkes saygıyı elbet hakediyor. lakin dini algıların bu dereceye düşmesine sinirleniyorum!
hayır. gerçekten imanlı insan bu karikatürdeki değildir. olmamalı. bilinçli müslümanlarız biz. kalbimizi göstermeliyiz herkese.
yetiştirdiğimiz çocukların da kalbine iman tohumunu bizzat biz ekmeliyiz.
çok sinirliyim. şu karikatür islam, iman, müslümanlık değil. ve böyle insanların olduğuna da inanmıyorum.
devamını gör...
bu gibi şeyleri artık geride bırakmamız gerekiyor..
asrı saadette bile oruc tutan vardı tutmayan vardı..
resul buna karışmazken biz kimiz bilader..

ayrıca oruc tutana küfür ediyorlarsa..
eziyet ediyorlarsa ne bileyim bu silsileden bir eylemde bulunuyorlarsa tamam diyecegim..
ayrıca meseleye örf ve adetlerden bakıyorsan bir nebze haklılık payın vardır çünkü vakti zamanında gayri müslim vatandaşlarımız ramazanda özellikle dikkat ederlermiş bu duruma..
ama başlık oruç tutanlara saygısı olmayan adam diye açılırsa orada itirazlar yukselecektir..
orucun manasında ihtivasında nefisle mucadele vardır..
varsın nefisle mucadele direncin meşaketli olsun.
sonuçta orucunu mahalle için değil kendin için tutuyorsun.
devamını gör...
hani bazı şeyleri de söylememek gerekir. öküz değilsen oruç tutana saygı duyar gider bir köşede yemeğini yersin. zaten öküz isen müslüman da olsan oruç tutanın suratına sigara dumanını da üflersin.

hani biraz niyet okumaya benziyor benimkisi, ancak otuzbir yıllık bu ülkenin vatandaşı olarak bayağı bir kesimin bu ülkede nispeten oruç tutan kişilere karşı yemek yiyip sigara içtiğini biliyorum. özellikle de maalesef bunu o çok laik müslümanlar (böylesine malca bir terimi bile bu ülkede kullanıyoruz! helal olsun), daha light müslümanlar yapıyor. ancak çoğu oruçlunun da sarmaya yer aradığını da biliyorum.
ateistlerin falan çok günahına girmek istemiyorum. bir kısım hayvanoğlu hayvanı istisna bir çoğu Allah için saygı da gösteriyor. ama yavşaklık genel olarak bu light müslümanlarda. zaten bu ülkenin anasını belleyenler de onlar. ne inançlarında samimiler ne davalarında...

kıssadan hisse bu ülkenin kahir ekseriyeti müslümansa sen o müslümanın ibadetine saygı duyacaksın! ey oruç tutan şahıs! her ottan b.ktan huylanıyorsan o orucu da tutmayacaksın. tutuyorsan da işine bakacaksın ona buna sarmayacaksın.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar