oruç

birçok dinde değişik şekillerde bulunan şeydir...

ortaokul ve liselerde din dersi hocalarının söylediğine göre islamdaki hali sağlık için faydalıdır, mideyi dinlendirir. doktorların söylediğine göre ise, mideye, karaciğere, böbreklere ve kalbe zararlıdır.

yararlı oruç 2-3 gün sadece meyve yiyerek tutulabilir.
devamını gör...
gece kalkıp yemek yiyip ardından yatıp akşama kadar 12-13 saat bir şey yemeden ve özellikle yazın bir şey içmeden yapılan ibadetin sağlık için nasıl yararlı olduğunu anlayamadığım ibadet şekli.

hadi kendimi inzivaya çeksem yapabilirimde çalışken koştururken susuz kalmaktan başımın çatlayacak derecede ağrıdığı zamanda tutmak gerçekten zor iş.

tutabilenler için gelsin
(bkz: allah kabul etsin)
devamını gör...
sadece yememek, içmemekten ibaret olmayıp, tüm nefsi arzulardan sakınarak yapılan bir ibadettir..hicretin 2. senesinden itibaren farz kılınmıştır..
lugat manası ise; birşeyden uzaklaşmak, birşeye karşı kendini tutmaktır..
meryem validemiz de kendisine israiloğulları geldiğinde onlara"ben Allah için oruç adadım"* diyerek "konuşmaktan uzağım" demeyi kastedmiştir..
devamını gör...
...işte onun için hakikat şudur: oruç bizi tutar. oysa biz, orucu tuttuğumuzu sanırız. bir yere kadar doğrudur. zira orucu gerçekten tutanları oruç da tutar. dik tutar, diri tutar, kendinde ve agâh tutar.

ve işte tam bu nedenle: oruç tutmak kendini tutmaktır...
devamını gör...
enis batur şiiri.


bir tabak tarhana koydu
önüne, bir avuç maydanoz;
parmaklarını tuttu, bileğini,
kolunun içini öpüp bıraktı,
soğanı kırdı, böldü ekmeği ve
bekledi: zaman hızla içine
akıyordu.

"bu seferã® gövde sana birikti"
dedi, duyulur duyulmaz
bir sesle.devamını gör...
(bkz: tut beni ey oruç) yaz günlerinde pek zor bir o kadar da ecri yüksek olan ibadet. hadi biz bu siralar pek güneste kalmiyoruz. ya tarlada calisan, fabrikalarda agir isler yapanlara ne demeli. Allah gani gani sevap yazsin onlara.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar