oruçlular bize saygı duysun kafası

adam diyor ki istediğim gibi orta yerde yerim, oruçlu bana saygı duysun, ben ona ne saygı duyacağım. inanmayan açsın ekşiyi okusun. ulan at kafası dilinden düşürmediğin çanakkalede insanlar senin gibi adamlar türesin diye mi şehid oldu adi herif!

sözde adı %99'u müslüman ülke. olaya bak. inancı gereği aç kalan adama saygı duymayacaksın ama adam sen inançsızlığının gereği(!) gözünün önünde yeyip içerken sana saygı duyacak? çok zor değil mi sokakta yememek? kuytuda yemek. modern incilerin dökülür değil mi? at kafası!

oruçlu kime saygı duysun arkadaş? burası müslüman yurdu. beğenmeyen londraya gitsin!
devamını gör...
2 taraf da birbirine saygılı olsa, yukarıdaki yazar gibi kimse çemkiremez.

toplum olarak saygı denen kavramı bilmediğimiz için bunlara maruz kalmak durumunda kalıyoruz.
devamını gör...
oruç tutmayanlar bize saygı duysun anlayışına benzer.

yahu siz zorladıkça herkes tersini yapmaya başlıyor farkında değil misiniz? herkes kendi işine baksın. adam velevki senin inadına yemek yiyor. umursama hiçbirşey deme emin ol utanacaktır. onlar bizim onlara zorla oruç tutturmak istediğimizi düşünerek böyle yapıyor. diyelim ki adam utanmıyor yine sana bir zararı yok ki. yemek görünce kendini tutamayacak kadar zayıf mısın?
devamını gör...
katılmadığım düşünce. kimse kimseye saygı duymak zorunda değil.
ancak herkes eşşşşeekkk gibi kanunlara ve kanunların tanıdığı haklara riayet etmek zorunda. ramazan'da sokakta yemek içmek yasak olmadığı sürece ve siz yiyip içenleri dövüp, bıçaklamadığınız sürece saygı duymamaya devam edin. sıkıntı yok.
devamını gör...
kişinin inancını toplumdakilere yük etmek gibi bir hakkı olmadığını bilen insanlar için son derece doğal dolayısıyla da milli,manevi,tarihi olay,değer ya da şahsiyetleri de kullanıp iğrenç duygu sömürüleri ile saldırmayı gerektirmeyecek kadar da basit bir olaydır.

bir ahırda değil ülkede yaşıyoruz.insanların kafasına vurarak saygı kazanamazsınız.sizin ibadetinizi sizinle beraber yapmalarını isteyemez,ibadet ettiğiniz için kimseden saygı,minnet,vs . bekleyemezsiniz.bu ülkede inançlı ve inançsız insanların eşit ölçüde yaşama hürriyeti mevcut.aksini iddia edenin ne bu ülkede ne de dünyadaki herhangi aklıbaşında bir ülkede yeri yoktur.

onların yeri ışid'in devlet olmuş versiyonları olan suudi arabistan ve körfezdeki diğer vahabi arap diktatörlükleridir.
devamını gör...
kişi içinde yaşadığı toplumun inancını yük edinmek istemiyorsa başka ülkeye göç edebilir. bu saygısızlığının bahanesi değildir. bu ülke müslümanlar tarafından kuruldu. çanakkalede şehid olanlar islam için şehid oldu. beğenmeyen çekip gidebilir.
devamını gör...
oruç kendi ibadetinse, sadece sana ait bir yükümlülükse bunun başkasıyla bir alakası olamaz. insanlar istediğini yer dışarda, sen bunu kısıtlamaya çalışırsa başkasının özgürlüğünü kısıtlamış olursun.
devamını gör...
sen oruçlu iken birilerinin yiyip içmesi neden rahatsız ediyor seni ? maksadın nefsini terbiye etmek değil mi? bu terbiye ise kişisel maneviyatını pekiştirmek değil mi ? orucuna halel getirmeyecek, sabrını devam ettireceksin ki ecri sevabını alacaksın. sövmeyi bırakın artık, malum bu bile sakata getirir niyetinizi. vallahi sağa sola bakıp sataşmaktan ibadetler bile yarım yamalak gidiyor.
devamını gör...
bu orucu kim için tutuyorsun demezler mi adama? tutuyorsan yaptığın ibadetin verdiği huzurla yoluna devam etmek daha güzel değil mi? yok yemek yiyorlar, yok o yok bu. sen kendin için tutuyorsun, millet için değil.

karşıdaki yallah arabistana diyince kızanlar yallah londra diyorlar. işte karşılıklı saygının önemi. neden saldırgan düşüncelerle yaklaşıyoruz? hoşgörü ve özgürlük islam'ın aslında bir silahı değil mi? sonra müslümanlar özgürlüğe karşılar, hoşgörüsüzler diyince kızıyorsunuz. onlar bize karşı özgürlük ve hoşgörü silahlarını kullanıyorlar ama aslında bu iki kavram bizim dinimizde var.
devamını gör...
islamdan nasipsiz kafadır.

islamla yoğrulmuş şu topraklarda, toprağını sıksan şüheda fışkıracak müslüman yurdunda oruç tutmayandan rahatsız olmayıp da ne yapacağız? hele deyin bana? Allaha alenen isyan edilmesine razı mı olacağız? bir de buna saygı mı duyacağız? yahu biriniz ses verin müslümanlar Allah için. yetmedi mi bu zillet? çanakkalede iki dakika sonra şehid olacağını bile bile kılını kıpırdatmadan bekleyen şehidden utanmıyor musun Allaha isyana saygı duyarken? sen kafirin isyanına, tuğyanına, azgınlığına, üstüne pişkinliğine saygı duy diye mi şehid oldu?

alemlerin efendisi bir yanlışlık gördüğünüz zaman elinizle, olmadı dilinizle düzeltin, hiç olmadı kalben nefret edin o işten buyurmadı mı?

Allaha isyanın alenen işlenmesini elinizle düzeltmiyorsunuz, dilinizle iki çift laf demiyorsunuz bari saygı duymayın, nefret edin. bu da imanın en alt derecesi buyuruyor peygamber.
devamını gör...
sen oruçlu iken -açın halinden anlamaya çalışırken yani- gözünün önünde yiyip içmeyi saygısızlık olarak görüp karşı çıkıyorsan ramazan dışındaki aylarda da sen sokakta yiyip içmeyecek, aç olma ihtimali olan insanlara saygı göstereceksin. hadi göreyim. eğer zaten böyle iseniz helal zaten. ancak bu saygı duydun duymadın meselesi tahammülsüzlükten başka bir şey değil, böyle dayanakları da yok. sen diyorsun ki dinimin yaptırdığı şeye saygı duy, ben de sana soruyorum din gereği değil de gerçekten aç kalan insanlara sen ne zaman saygı duydun? *
devamını gör...
bir ramazan hatırası

çocuktum. 6-7 yaşlarında var yoktum. bir ramazan günüydü. çemberlitaşta oturduğumuz büyük konaktan sokağa çıktım. ileride, bir sehpaya oturttuğu tablasından çoluk çocuğa şeker meker satan birini gördüm. 10 para mı, 20 para mı, ne verdiğimi hatırlayamadığım bir horoz şekeri satın aldım. şekeri eme eme konağa dönmek üzereydim ki, üzerime hamal kılıklı bir adam çullandı. yarı ciddi, yarı şakacı bir edâ ile haykırdı:

-şu bacaksıza da bak! sokakta, elâlemin karşısında yiyor!

ödüm patlamıştı sanki... şekeri yere attım ve evime doğru koşmaya başladım.

adam beni kapıya kadar kovaladı. konağın açık kapısını bu herifin suratına çarparcasına kapatıncaya kadar adeta baygınlık geçirdim.

şimdi, masum çocuklara değil, ramazan günü açıkça ve iftihar edercesine sigaralarını tüttüren her vasıf dışı insanlara o hamal kılığı içindeki saffet ve hassasiyetle hitap etmek istiyorum:

-günahınızı niçin Allahla aranızda bırakmıyor ve sanki onun reklâmını yaparcasına, zedelediğiniz Allah hakkına kul hakkını da ekliyorsunuz? eskiden ermenisi, rumu, yahudisi bu kul hakkına tecavüz etmemek için ramazanlarda müslümanların karşısında oruca aykırı bir harekette bulunmazlardı. düşünün, sizin derekeniz ne olmalı!

hamalın kovaladığı çocuk bugün 75 yaşında ama, kovalayanın soyundan kimse kalmadı.

21 temmuz 1980
necip fazıl kısakürek.

--- alıntı ---
devamını gör...
senelerdir oruç tutuyorum, ramazan'da karşımda yiyip içen kimse umrumda olmadı, kendi tercihleri ve benim kimseye bu konuda engelleyici bir tavırda bulunmaya yetkim yok.

ben oruç tutmayan ya da bunu belli eden kimseye kötüdür pistir lanettir demem diyemem, yanlıştır. şahsa bir tepkim olmaz, sadece... nasıl anlatsam. böyle bir üzülürüm içimde bir şeyler kırılır bazen. dayanamayacak kadar zayıflık meselesi değil, sadece bir keşke derim. yanlış anlaşılmasın kimse oruç tutmuyor diye kötü diyemem ben, ama ne bileyim karşında biri orucken yemesem içmesem daha iyi diye düşünmek de güzel bir duyar, bu duyar daha cok sahip olsa insanlarımız, daha güzel olurdu diye düşünüyorum.

farkım; diğerleri gibi her ramazan yiyen içen bir canlı gördü mü "saygısızsiniz" diye başlayan cümlelerle saygıyı savunup kişisel haklara saygısızlık etmiyorum, sadece keşke diye dusunuyorum ve bu düşüncenin de kimseye zarar vereceğini düşünmüyorum. sadece beni biraz inciten bir durum.
bu kadar temkinli açıklaya açıklaya tanım yazmanın sebebi, tutan da tutmayan da birbirine çok saldırgan yaklaşıyor herkes gergin, insan düşüncesini dile getireyim derken linç yemekten çekiniyor ne yalan diyim.
devamını gör...
ankara beni bulsun kafasından farksız.

gündüz carrefour'a gidiyorum bir bakıyorum restaurant katı kapalı gişe oynuyor. diyorum" heralde burası türkiye değil yunanistan." akşam da iftara eyüp sultan'a gidiyorum o cami avlusuna dahi sığmayan kalabalığı görünce "heralde bu ülkede oruç tutmayan yok" diyorum. ama eve gidince aklım başıma geliyor. bu ülkede zaten kimse kimsenin şeyinde bile değil ne saygısı diyorum ve yeleleri uçuşan kanatlarımla havalanıyorum.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar