örümcek ağı

bir necip fazıl şiiri.

örümcek ağı

duvara, bir titiz örümcek gibi,
ince dertlerimle işledim bir ağ.
ruhum gün doğunca sönecek gibi,
åžimdiden ediyor hayata veda.

kalbim, yırtılıyor her nefesinde,
kulağım, ruhumun kanat sesinde;
eserim duvarın bir köşesinde;
çıkamaz göğsümden başka bir seda...
devamını gör...
dünyanın en sağlam materyallerinden birisidir.aynı kalınlıktaki çelikten kat kat daha dayanıklıdır.kevlar denilen malzemenin ilham kaynağıdır.hatta o malzeme sadece %30 gibi ibr verime sahiptir örümcek ağına kıyasla.velhasıl bir mucizedir.
devamını gör...
örümceklerin salgıladıkları yapışkan sıvı aracılığıyla oluşturdukları ağ. dişi örümcekler ağ örme konusunda erkeklerine nazaran daha başarılıdır. örümcek ağı islam teolojisinde de ayrı bir öneme haizdir. hz.muhammed (s.a.v.) in hicret esnasında istirahat amaçlı çekildiği mağaranın girişine gelen kureyşli müşrikler mağara kapısına örülmüş ve bozulmamış ağı gördüklerinde mağaradan içeri kimsenin girmiş olamayacağına kani olmuşlar ve yakalama girişimleri sonuçsuz kalmıştır.
devamını gör...
italya-trento üniversitesi prof. nicola pugno ;
örümcekler ağlarını grafenle yapıyor.

grafen; karbonun bal beteği biçiminde örgüsü.
grafen esnek bir madde olmasına rağmen çelikten 300 kat daha sağlam,ince ve esnek bir yapıya sahiptir.
eğilip bükülmeden kendisinin tam 40 bin katı ağırlığını taşıyabilen bir yapıya sahip.
grafenden elde edilen köpük, 1 santimetrekarede yaklaşık 1 tondan daha fazla darbeye karşıda dayanıklı!
orijinal boyutunun yüzde beş oranına kadar sıkıştırılabilen olağanüstü bir madde.

(yazı çeviridir.)
örümcek ipek ~ 1.5 j.g kadar yüksek çekme mukavemeti, ~ 150 j g-1 büyük bir dayanıklık ile birleştirir.
bazı örümcekler grafen beslemeniz durumunda bu değerlere ne olacağını keşfetmek amacıyla, araştırmacılar grafen amiral gemisi girişimi çerçevesinde avrupa birliği tarafından finansman sahip yerlerde çözümler grafin ve karbon nanotüpler (ntc) ıslatılmış örümcekler kapalıydı.

son zamanlarda ekip, araştırmalarını "2d materials ™" adlı çevrimiçi dergide yayınlanan "grafen veya karbon nanotüplerle güçlendirilmiş örümcek ipek" başlıklı bir gazetede yayınladı. çözümler alındığında ve örümceklerden ipek çıkardıktan sonra, grafen ve nanotüplerin ipekten bir parça haline geldiği keşfedildi.
ekipman, ~ 5.4 gpa'ya kadar bir gerilme mukavemetine ve ~ 1570 j g-1 bir dayanıklığa ulaşan orijinal ipek ile ilgili mekanik özelliklerinde bir gelişme gördü.

trento üniversitesi (italya) nicola pugno profesörü araştırma lider sorumlu ipek geliştirilmiş mukavemeti lapa veya liflerin daha dayanıklı karbon dişlerinin ile karşılaştırılabilir olduğunu belirtti. "hala erken ama sonuçlar iyi malzeme birini optimize biyonik elyaf ipek takviyeli yaratmak amacıyla, doğal ve etkili bir örümcekler, eğirme işlemini kullanmak için önünü açıyor kavramının kanıtı temsil direniş en umut vericidir ".

muazzam dayanıklılığının yanı sıra, bu elyaflar biyolojik olarak parçalanabilir, tıbbi üniformalar gibi tekstil için yeni uygulamalar sunar.

*

devamını gör...
fındık bahçelerinde yürürken birkaç adımda bir yüzünüze gelmesi olası ağ. dünyanın en iğrenç olaylarından biri bu arkadaşlar, yaşamayan bilmez. yaşamak isteyenleri ağustosta fındık toplamaya davet ediyorum. (yazarları fındıklığa gönderip kendisi kaçtı.*)
devamını gör...
kanayan yaraya bir miktar örümcek ağını bastırdığınızda anında kanamayı kesiyor ve yarayı hızlıca iyileştirme gücüne de sahip. önceden nerede görsem evi istila etmişler diye kızardım meğer adamlar eliyle şifa dağıtıyormuş. ayrıca antik yunan ve roma zamanlarında da özellikle savaşlarda askerlerin yaraları için kullanıldığı yazıyordu bir kaynakta.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar