osama

afgan yonetmen sadik barmak'in altin palmiye odulunu aldigi muhtesem donem filmi.

taliban donemindeki afganistan'i dul bir kadin ve cocugunun gozunden anlatan bu filmde,taliban nedir,taliban zamaninda yasamak nasil bir duygudur insanin kafasina vura vura anlatir,ozellikle gusul abdestinin nasil anlatildigini gosterdigi sahnelerde,kiz cocugun agacta korkudan ilk regl ini oldugu sahne ve son sahnesi gercekten sinema tarihinin vurucu sahnelerindendir.
devamını gör...
göğsünüzdeki taşın ağırlığı yetmezse izleyin efendim. artırıyor.
2003 yapım. imdb: 7.3
anane karakteri beni benden aldı gitti.

--- alıntı ---
taliban rejiminin hüküm sürdüğü afganistan’da kadınların yanlarında bir erkek akrabaları olmadan sokağa çıkmaları yasaklanmıştır. hiçbir erkek yakını olmayan kadınlarsa evlerinde açlıktan ölmeye mahkumdur. bir anne ve oniki yaşındaki kızı da taliban başa geçtikten sonra işsiz kalırlar ve anne kocasıyla erkek kardeşini savaşta kaybeder. kendisi ve çocuğunu hayatta tutabilmek için annenin yapabileceği tek birşey vardır. kızını erkek kılığına sokmak… artık her dakikaları taliban askerleri tarafından farkedilme ve öldürülme korkusuyla geçmeye başlar. hayat artık zorlu bir yolculuğun ucundadır.
--- alıntı ---

devamını gör...
13. (Tematik)
oldukça eski bir afgan filmi, 2003 yapımıdır.
bilindiği üzere afganistan’da taliban rejimi hakimdir. bu rejim dahilinde kadınlar, evden dışarı çıktıklarında yanlarında mutlaka bir erkek akrabalarının olması şart koşulmuştur. öyle ki herhangi bir erkek akrabası olmayan kadınlar, gerekirse evde kalıp açlıktan ölmeye bile mahkumdurlar. 12 yaşında bir kızı olan bir anne, bir gün işsiz kalır. kocası ile erkek kardeşini savaşta yitirmiştir.hayatta kalabilmek için aklına gelen tek çare kızını erkek kılığına sokmak olur. en büyük risk ise taliban askerleri tarafından yakalanma ve canlarından olma ihtimalidir. osama, gerçek bir hayat hikayesinden uyarlanmıştır. cannes film festivali’nde en iyi yabancı film ödülü’nü almıştır. marina golbahari yani osama filmde başarılı bir oyunculuk sergilemiştir.
devamını gör...
taliban sonrası çekilen ilk film. altın küre, cannes gibi ödüllerin de sahibi. yönetmen sıddık barmak filme almak üzere hikaye arayışına girmiş 2012 yılında. etraf sakat insanlar, savaş mağduru bir çok insan ile dolu. ancak bir öğretmen vasıtasıyla bir mektuba ulaşıyor. okula gitmek istediği için erkek kılığına giren bir kız çocuğunun hikayesi. afganistan'da o dönem profesyonel oyuncu bulması pek mümkün değil. hal böyle olunca çoğu toplama kampından, yerel halktan bir ekip oluşturuyor. başrolde için birçok mülakat yapıyor, okul geziyor. seçilen oyuncu marina golbahari ile ise sokakta karşılaşıyor. marina daha sonra bu rolü ile uluslararası çapta ödüller de kazanıyor.

uzun zamandır izlenecekler listemdeydi. neden bu kadar geç izledim diye hayıflanıyorum şimdi. yüreğimize koca bir taş oturtan filmler vardır ya hani işte tam olarak onlardan biri. taliban'ın kadınları insan yerine koymadığı dönemlerin etkisi hala afganistan'da sürüyor. filmde osama'nın * başına gelen her olayı yaşayan kız/ erkek fark etmez birçok çocuk var bu dünyada. biz ekranda art arda bir sinematografi üzerinde görüyoruz o kadar. ancak bu bile yüreği sıkıştırmaya yetiyor. oyunculuk, renk, ışık vs. bu filmi ön plana çıkaran en önemli etken senaryosu. daha sonra da masum bir kız çocuğunu canlandıran marina golbahari'dir. ve lütfen birisi bana o final sahnesinin gerçekten olmadığını söylesin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar