osmancık

12. (Tematik)
roman, osman bey’ in yaşadıklarını, gördüklerini, dünyaya sımsıkı bağlı olan bir insanın dünyada garip bir yolcu haline gelmesini ve cã®han devletini kuran irâde, şuã»r ve karakteri anlatmaktadır.
devamını gör...
14. (Tematik)
tarık buğra nın aynı adlı eserinden uyarlandığını tahmin ettiğim 1987 yapımı trt dizisidir.

edit: nasıl oldu bilmiyorum ama bir şekilde bana iki saatlik bir versiyonu geçti iki gündür izliyor izliyor izliyorum her defasında tüylerim şaha kalkıyor mütlaka izlenmelidir. müzikleri beni çok etkiledi izleyenler varsa eğer osman bey in çınar riyasını gördüğü zamanki müziği tekrar dinlesinler soundtrack hayranı olarak dizinin müziklerin arayışındayım şu an
devamını gör...
18. (Tematik)
okuyup okutturulması gerekendir. her müslümana lazım cinsten. bu kadar hedefsiz, sudan çıkmış balıkken, bir osmancık kendimize getirir mi bilinmez ama umulur ki bir kıvılcım çakar belki gönüllerimize...
devamını gör...
20. (Tematik)
tanım 1: kızılırmak kıyısında kurulmuş; kalesi, koyunbaba türbesi, pirinci ve illa ki sivrisinekleriyle meşhur bir çorum ilçesidir. kot pantolonun üstünden insanı ısırabilecek kadar azmanlaşmış sivrisineklerine bizzat kan bağışı yapmışlığım var. bunun yanı sıra şehrin gündelik yaşamında, koyunbaba ismi ve türbesi oldukça önemli bir yer işgal eder. düğünlerde, bayramlarda ve cuma günlerinde türbe ziyaretinde bulunmak, osmancık halkının büyük bir bölümü için hala vazgeçilmemiş bir ritüeldir. şehirde anlatılan rivayetlere göre hakk aşığı bir anadolu ereni olan koyunbaba'nın asıl mesleği çobanlıktır. bir gün sürüsünden bir koyun ayrılıp dağlara doğru koşmaya başlar bu erenin. peşinden saatlerce koşan koyunbaba, koyunu yakaladığı anda koyunun sırtını sıvazlar ve "kendini niye bu kadar yordun be mübarek" diyerek sever. bu sebeple adı koyunbaba kalır.

tanım 2: tarık buğra'nın osmanlı'nın kuruluşunu anlattığı romanıdır. roman tekniği bakımından birçok kusurlar barındıran bu kitap, hikayeleştirilmiş bir tarih kitabından ötede bir değer taşımamaktadır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar