osmanlı devleti

doğu roma imparatorluğunun mutlakiyet, kozmopolitanizm ve dualite ilkelerini miras almış olan mutlak monarşi. bir çok tarihçiye göre 3. roma imparatorluğu. roma'dan devralınan bu mutlakiyet, imparatorun ya da padişahın her şeyin efendisi olması şeklinde özetlenebilir. özgürlük diye bir kavram yoktur, çünkü her şey, din bile imparatorun malıdır. doğu roma'da bu durum imparatorun hem devletin hem de kilisenin başı olması şeklinde zuhur ederken osmanlı'da halife-padişah şeklinde kendine yer bulmuştur. dualiteden kasıt da iki farklı yönetim değil iki farklı hükümdarlığın tek vücutta ortaya çıkması şeklindedir.
devamını gör...
tarihi boyunca dünya müslümanlarını bir araya getirici özelliği olmamış devlet. ancak bizlere kimi bilinçli provakatörler tarafından böyle gösterilmeye çalışılmasına da şaşmamak gerek. hadi bu iddaamızı osmanlı tarihinden örneklerle somutlaştırmaya çalışalım:

yavuz sultan selim döneminde şii müslümanlar aleyhine yürütülen baskı ve sindirme polikası ile hem müslüman hem de türk asıllı olan şah ismail alt edilmiştir. oysa bir islam devletinin batıda onca hıristiyan ülke varken iran'a saldırması pek anlaşılabilir bir konu değil.

birinci dünya savaşı sırasında özellikle ırak ve filistin halkının osmanlı'ya karşı ingiliz işgalcilere destek vermesi, hatta kimi ortadoğu krallarının "osmanlı'ya karşı galip gelmeniz için dua ediyoruz" temalı mektuplarla ingiliz genaralleri gazlaması da aslında osmanlı'nın tam anlamıyla ümmetçi bir politika izleyememiş olduğunun kanıtıdır. öyle olsa idi, arap müslümanlar kendilerini osmanlı döneminde ezilmiş ve aşağılanmış hissetmezlerdi. bu durumun tek istisnası ise osmanlı'yla gönül bağını hiç bir zaman koparmamış yemen'dir.

öyle bir islam devleti düşünün ki; ortadoğu'yu ablıkaya alıp dindar kardeşlerini mercidabık ve ridaniye savaşlarıyla dize getirerek hem mısır'ın hazinelerini zaptederek halifeliği kendi tekeline alsın. oysa halifelik makamı, belli bir zaman dilimine kadar peygamber soyundan gelen kişiler tarafından idare edilmekteydi.

günümüzde bilinçli olarak zihinlerde yer etmesi amaçlanan "dünya osmanlı'yı özlüyor" temalı tiyatro oyunu da gerçeklerden çok ama çok uzaktır. bir şekilde hacc'a gitmiş, ya da ortadoğu'yu gezmişkimseler aslında arapların hem osmanlı yönetimi'nden hem de türk'lerden pek haz etmediklerini kolayca görebilir. ne garip ki osmanlı'ya nispeten daha bağlı olan etnik gruplar ise gayri müslim azınlıklar ve balkan yarımadasının bir bölümü olmuştur.

osmanlı devleti bir islam imparatorluğu ya da islam devleti değil, diğer her imparatorluk gibi kendi vergisine haracına bakan, işgal ettiği ülkelerin zenginliklerini istanbul'a taşıyan ve tarihte yerini almış bir imparatorluktur. bunu yapmakla kötü mü etmiştir, hayır. diğer tüm devletler gibi kendi kasasını, kendi menfaatini düşünmüştür diş geçirebildiği müddetçe. derken zamana ayak uyduramamış ve geri kalmıştır, yıkılıp gitmiştir.
devamını gör...
islamı doğru şekilde yaşamış vizyon sahibi bir toplum tarafından, islamın haçlı tehlikesine karşı savunulmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemde bu toprakların insanları tarafından kurulan, geride bıraktığı eserlerle bile temsil ettiği değerleri beğenmeyenleri hasetinden çatlatan, sahip olduğu maddi- manevi zenginlikleri diğer toplumlarla paylaşma ve refahı yayarak büyüme yolunda gitmiş yegane devlet.
devamını gör...
1299 yılında beylik şeklinde kurulmuş ve zamanla gelişip büyüyerek imparatorluk halini almıştır. en önemli yöneticileri kurucu osman bey, orhan bey,yıldırım beyazıd, fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim ve kanuni sultan süleyman olarak sayılabilir.

600 yıl boyunca bir çok coğrafyada farklı kimlikten insanları bir arada tutabilen bu imparatorluk zamanın gelişmelerine ayak uydurmaması, bozulan ikdisadi yapı, savaşlardan yenilgilerle çıkma ve yetenksiz yöneticiler yüzünden yıkılmıştır. pek tabi yıkılma sebepleri arasında fransız ihtilali'nin de rolü büyüktür. yükselen milliyetçilik, ulus fikrinin güçlenmesi osmanlı imparatorluğunun sonunu hazırlamıştır.
devamını gör...
ceddimdir, neslimdir, medar-ı iftaharımdır ,atamdır ,dedemdir .. dünyanın yarısına 400 kã»sur yıl adaletle ,hoşgörüyle muamele etmiş osmanlılardır...başımın tacıdır ..
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar