osmanlı devleti

kendisini devlet-i al-i osman diye adlandıran kültürümüzün yapı taşŸıdır.
devamını gör...
doğu roma imparatorluğunun mutlakiyet, kozmopolitanizm ve dualite ilkelerini miras almış olan mutlak monarşi. bir çok tarihçiye göre 3. roma imparatorluğu. roma'dan devralınan bu mutlakiyet, imparatorun ya da padişahın her şeyin efendisi olması şeklinde özetlenebilir. özgürlük diye bir kavram yoktur, çünkü her şey, din bile imparatorun malıdır. doğu roma'da bu durum imparatorun hem devletin hem de kilisenin başı olması şeklinde zuhur ederken osmanlı'da halife-padişah şeklinde kendine yer bulmuştur. dualiteden kasıt da iki farklı yönetim değil iki farklı hükümdarlığın tek vücutta ortaya çıkması şeklindedir.
devamını gör...
tarihi boyunca dünya müslümanlarını bir araya getirici özelliği olmamış devlet. ancak bizlere kimi bilinçli provakatörler tarafından böyle gösterilmeye çalışılmasına da şaşmamak gerek. hadi bu iddaamızı osmanlı tarihinden örneklerle somutlaştırmaya çalışalım:

yavuz sultan selim döneminde şii müslümanlar aleyhine yürütülen baskı ve sindirme polikası ile hem müslüman hem de türk asıllı olan şah ismail alt edilmiştir. oysa bir islam devletinin batıda onca hıristiyan ülke varken iran'a saldırması pek anlaşılabilir bir konu değil.

birinci dünya savaşı sırasında özellikle ırak ve filistin halkının osmanlı'ya karşı ingiliz işgalcilere destek vermesi, hatta kimi ortadoğu krallarının "osmanlı'ya karşı galip gelmeniz için dua ediyoruz" temalı mektuplarla ingiliz genaralleri gazlaması da aslında osmanlı'nın tam anlamıyla ümmetçi bir politika izleyememiş olduğunun kanıtıdır. öyle olsa idi, arap müslümanlar kendilerini osmanlı döneminde ezilmiş ve aşağılanmış hissetmezlerdi. bu durumun tek istisnası ise osmanlı'yla gönül bağını hiç bir zaman koparmamış yemen'dir.

öyle bir islam devleti düşünün ki; ortadoğu'yu ablıkaya alıp dindar kardeşlerini mercidabık ve ridaniye savaşlarıyla dize getirerek hem mısır'ın hazinelerini zaptederek halifeliği kendi tekeline alsın. oysa halifelik makamı, belli bir zaman dilimine kadar peygamber soyundan gelen kişiler tarafından idare edilmekteydi.

günümüzde bilinçli olarak zihinlerde yer etmesi amaçlanan "dünya osmanlı'yı özlüyor" temalı tiyatro oyunu da gerçeklerden çok ama çok uzaktır. bir şekilde hacc'a gitmiş, ya da ortadoğu'yu gezmişkimseler aslında arapların hem osmanlı yönetimi'nden hem de türk'lerden pek haz etmediklerini kolayca görebilir. ne garip ki osmanlı'ya nispeten daha bağlı olan etnik gruplar ise gayri müslim azınlıklar ve balkan yarımadasının bir bölümü olmuştur.

osmanlı devleti bir islam imparatorluğu ya da islam devleti değil, diğer her imparatorluk gibi kendi vergisine haracına bakan, işgal ettiği ülkelerin zenginliklerini istanbul'a taşıyan ve tarihte yerini almış bir imparatorluktur. bunu yapmakla kötü mü etmiştir, hayır. diğer tüm devletler gibi kendi kasasını, kendi menfaatini düşünmüştür diş geçirebildiği müddetçe. derken zamana ayak uyduramamış ve geri kalmıştır, yıkılıp gitmiştir.
devamını gör...
özgürlüğün, demokrasinin ve insan haklarının kıymetini bilmeyenlerin özlemini duyduğu, dışarıdaki düşmanlar tarafından değil, yöneticilerinin beceriksizliği sonucu yıkılmış devlet.
devamını gör...
çokluğun sorun çıkarmadağı, merkez-i ademiyetçiliğin tek somut örneği güzel ülkem
devamını gör...
islamı doğru şekilde yaşamış vizyon sahibi bir toplum tarafından, islamın haçlı tehlikesine karşı savunulmaya ihtiyaç duyduğu bir dönemde bu toprakların insanları tarafından kurulan, geride bıraktığı eserlerle bile temsil ettiği değerleri beğenmeyenleri hasetinden çatlatan, sahip olduğu maddi- manevi zenginlikleri diğer toplumlarla paylaşma ve refahı yayarak büyüme yolunda gitmiş yegane devlet.
devamını gör...
1299 yılında beylik şeklinde kurulmuş ve zamanla gelişip büyüyerek imparatorluk halini almıştır. en önemli yöneticileri kurucu osman bey, orhan bey,yıldırım beyazıd, fatih sultan mehmet, yavuz sultan selim ve kanuni sultan süleyman olarak sayılabilir.

600 yıl boyunca bir çok coğrafyada farklı kimlikten insanları bir arada tutabilen bu imparatorluk zamanın gelişmelerine ayak uydurmaması, bozulan ikdisadi yapı, savaşlardan yenilgilerle çıkma ve yetenksiz yöneticiler yüzünden yıkılmıştır. pek tabi yıkılma sebepleri arasında fransız ihtilali'nin de rolü büyüktür. yükselen milliyetçilik, ulus fikrinin güçlenmesi osmanlı imparatorluğunun sonunu hazırlamıştır.
devamını gör...
ceddimdir, neslimdir, medar-ı iftaharımdır ,atamdır ,dedemdir .. dünyanın yarısına 400 kã»sur yıl adaletle ,hoşgörüyle muamele etmiş osmanlılardır...başımın tacıdır ..
devamını gör...
hoşgörüyle kafatasından kuleler yapmış, bir çok insanın sırf dindar diye taptığı zalim imparatorluk.
devamını gör...
her imparatorluk yıkılmaya mahkum olduğundan,o da yıkılmıştır.güzel bir miras bırakımıştır,değerlendirebilene.
devamını gör...
fatih sultan mehmet'lerden damat ferit pasa'lara nasil dustugunu her daim sorgulayacagim,teknolojiyi,istihbaratciligi ve arkadan vurmayi ve gereksiz bati ya dogru gitme politikalari yuzunden erken biten imparatorluk,eger ki viyana kapilarina degil'de asya'ya dogru gidilseydi bi 700 sene daha yasardi diye dusunuyorum.
devamını gör...
osman beyin osmancık olduğu zamanlar babası ertuğrul gazi kendisini bir kenarı çekip derki;

bak oğul bana ve annene ve dahi abilerine ve kardaşlarına ve dahi obadaki herkese karşı gelsen birşey demem, birşey yapmam.

ama şeyh edabalıya karşı gelir, bir saygısızlık yaparsan, bir yanlış yaparsan işte o zaman hakkımı helal etmem der.

bir baba düşünün ki oğlunun kendisine saygısızlık yapmasına bile razı ama bir şeyhe , bir alime, ilim adamına saygısızlığa karşı.

osmanlı ilmi ve bilimi, en az savaşcılık kadar ön planda tutan bir zihniyetle kurulduğu için 600 yıl yaşamış bir devlettir.
devamını gör...
devlet-i ebed müddet..
batı menşe'li delice fikirlerin abad edildiği 20.yy'ın başında sırf kategorize edebilmek için öyle bir şey olmadığı halde bir ''gerileme dönemi'' safsatasıyla ömrünün yarısını kurban etmiş insanlığın son adası, hoş ne farkeder aynı zihniyet değil miydi içinde bulunduğumuz islam tarihi'ni 4 halife devrinin bitimiyle sonlandıran.
gerileme dönemi dediğimiz dönemde öyle büyük gelişmeler olmuştur ki kuruluş dönemindeki başarılar yanında fos kalır, ilk toprak kaybedilen karlofça antlaşmasındaki diplomatik başarı lozan'ı bine katlarken aynı dönemde siz güya gerilerken bir savaşta hem rusya hem avusturya ordularını tarumar ediyor olacaksınız, ne güzel gerilemedir o öyle..
tüm ümmeti kucaklamadığı, yavuz'un dindaşlarıyla nasıl savaştığı eleştirilirken adeta asyadan gelip aşama aşama avrupayı yaktıktan sonra yavaşça geri çekilen bir barbar kabile zannedilmiş.
yavuz daha şehzadeyken şah ismail'in babasının yumuşak başlılığını kullanarak anadolu'da devlete zarar veren hem siyasi hem dini nasıl hamlelere girdiğini görmüş, onu bir savaşta yenmiş padişah olduktan sonra ise tehlikenin nereden geldiğini doğru bir şekilde görerek doğuya yönelmiştir. aynı dönemde coğrafi keşiflerle birlikte kızıldeniz'in ve mekke, medine, cidde'ye yakın yerlerin portekizliler tarafında zaptı söz konusu olduğu halde memlükler'in nasıl olaylara pasif kaldığını görmüş ve yine doğuya yönelerek hem memluk saltanatına son vermiş hem de kızıldeniz ve çevresini portekizli misyonerlerden kurtarmıştır.
tüm ümmeti kucaklamadığı iddiası ise apayrı bir iftiradır. endonezya'daki gucuret krallığı portekizlilerle olan savaşlarında osmanlılardan yardım istemiş ve de karşılık görmüşlerdir. hint deniz seferlerinde hint müslümanlarının can güvenliği için yapılan savaşlar da boşuna değildir. 2. abdülhamid zamanı doğu türkistan'da halife adına hutbe okutulması da osmanlı devletinin tüm müslümanların koruyuculuğunu yaptığını ispatlar. sünni-åžii farkı ise apayrı bir konu olup bölgesel bir ayrımı ihtiva eder.
osmanlı devleti fethettiği topraklarda hiçbir zaman, oranın hammaddesini işleyerek başkentinde kullanma, gibi bir sömürge mantığı gütmemiştir. aksine fethedilen topraklarda kendi devamını sağlayan sistemleri önemsemiştir. devletin sırf balkanlara yaptığı yatırım aynı yerden aldığı vergilerin çok çok üstündedir. bu konuda yapılan ayrı bir eleştiri anadolu'ya neden bir eser bırakmadığı şeklinde; bugün anadolu'da birçok selçuklu eserinin hala ayakta kalması osmanlının onları ihya etmesiyle olmuş, devlette var olan gaza ve fetih anlayışı avrupa'da bulunmayan islam kültürünü bayındırlık anlayışıyla canlandırmayı önemsemişken anadolu'da yeni eserler yerine varolanı korumaya yönelmiştir.
özgürlüğün, demokrasinin ve insan haklarının kıymetini bilmeyenlerin özlemini duyduğu bir devlet olmakla suçlanmış ki aman ayrebbim nasıl iftiradır o öyle..
osmanlı kendi padişahını suçsuz yere hükmettiği için verdiği cezanın aynısını yani ellerinin kesilmesini hüküm vermiş bir adalet sistemine daha fatih zamanında kavuşmuştur. osmanlının en büyük veziri sokollu mehmed paşa en basitinden bir sırp köyünde dünyaya gelmiş olduğu halde devletin kendisine sağladığı özgürlük sayesinde uzun dönem vezirlik yapmıştır. 623 yıl boyunca hangi zorbalığın devam edebilceğini düşünürsünüz ki? demokratik olmamakla suçlanmıştır ki en fenasıdır. osmanlı çok partili hayata cumhuriyetten çok daha önce zaten geçmiştir. çok sayıda parti kurulmuş ve bunlar birbirleriyle yarışmıştır.
sömürge yapmamakla suçlayanlar ise bilmelilerdir ki osmanlı kendi topraklarına sömürgecilik öfkesi yerine hoşgörü samimiyeti içeren öyle tohumlar ekmiştir ki bu hayal olsa da olmasa da verlığını zorunlu kılan bir sistemin vücuda gelmesine sebep olacaktır.

devamını gör...
islam'ın bayrağını viyana'ya kadar taşımış imanlı insanların kurduğu devlet.
devamını gör...
devletin tüm unsurları zenginleşip güçlenirken türkleri savaş meydanlarında kırdırmış devlettir. selçuklular'dan 700 sene sonra türkler'in nüfusu anadolu nüfusunun ancak yarısına yetişebilmiştir.
devamını gör...
iki milleti bireştiremeyen günümüz devletirine nispet yaparcasına 72 milleti bir arada tutan devlet.
gelmiş geçmiş en mükemmel imparatorluk.
adalet ülkesi.
geçmişimiz...

asr-ı saadetten sonra islam'ı en güzel uygulayan iki devlet osmanlu ve endülüs emevi devletidir..
devamını gör...
kazıklı voyvodalarca inletilen kentlerin kapısına işlemeli varaklarla ''gaziler mekanıdır beyim bundan sual olmaz, burada zulm eyleyenin akibeti hayr olmaz' yazan literatürde 2. gönüllerde 1. imparatorluk.
devamını gör...
devleti aşmış bir olay imparatorluk diyoruz biz buna.
osmanlı imparatorluğu.
öyleki parçalayıp bölüp mirasını yiye yiye bitiremeyenler hala hazımsızlık çekmektedirler.
devamını gör...
bir devlet düşünün 3 kıtada bir merkezden hüküm sürüyor. işte biz buna kudret diyoruz.
devamını gör...
karamanoğulları beyliğinin ahını aldığını düşündüğüm yüce devlet.
devamını gör...
koskoca bir tarih yazmış, tarihe sığmazken günümüzde üç beş sayfayla geçiştirilen, hakkında çoğu bilginin yazılmadığı, söylenmediği, gizlendiği cihan devleti.

ayrıca iki defa tarihi vesikaları yok edilmiştir. birisi timur'un işgali zamanı, diğeri 1930'da yunanistan (veya bulgaristan'dı) a satılan -yazarın deyimiyle 200 balya- tarihi bilgi-belgeler.


(bkz: yalan söyleyen tarih utansın)
devamını gör...
1299 yilinda kurulmus cihan hakimiyeti kurmus yedi asirlik bir mazisi olan en onemli islam devletlerinden biridir , dunya tarihinde iz birakmis zamanın dehalarini toplayan imparatorluktur.
(bkz: 1453) .
devamını gör...
saygı duyulası ecdadımızın kurduğu ve yedi düvele hakim olduğu koca bir imparatorluktur.
Allah bu hanedandan razı olsun.
devamını gör...
latin alfabesine geçerek ne olduğunu bilip de öğrenemediğimiz kilitli arşivlerde yaşayan, önümüze yeni türkçe kaynaklarla servis edilen; devlet-i al-i osman.
devamını gör...
atalarımız da içinde bulunduğu için saygı duyulması gereken ama tapılmaması bugünün türkiye cumhuriyetinden üstün görülmemesi gereken devlet.tabi ki geçmişi unutmamak gerek ama irtica yanlılarının osmanlıya tapması ve özlemesi biz cumhuriyet çocuklarını üzüyor.*
(bkz: irtica)
devamını gör...
bu gğnkü türkiye cumhuriyeti ile kıyaslanması kargaları bile güldürecek cihan devleti.
devamını gör...
bilinen tarihin gördüğü en muhteşem ve en adil imparatorluklardan biridir. abartmıyorum asla.

yalnızca bu konuda kendisini geçebilecek olan elbette hz. muhammed ve 4 halife ile yönetilmiş islam devleti ile endülüs emevileri vardır.

bunların dışnda kurulmuş tüm imparatorluklar zulümden ibarettir. elbette bilinen tarih için konuşuyorum.
devamını gör...
başka devletlerle kıyaslanamayacak kadar büyüktür. 600 küsür yıl hanedan değişikliği olmadan (buraya dikkat) yönetilebilmiş tek devlet. imparatorluk diyecektim ama sömürmek gibi lanet bir huyları yoktu elhamdulillah. bu yüzden devlet-i ali osmanlı bence en yakışan isim..
devamını gör...
hasta adam denildiği dönemde bile abdülhamid han gibi bir padişaha sahip olabilecek kadar yüksek bir devlet. abdülhamid hanın yaptıklarını da ben anlatmayayım isterseniz açın bir iki kitap okuyun, ezbere konuşmakla bitmez osmanlı...
devamını gör...
yıkılırken bile dünyanın 5. gücü sayılan bir imparatorluk.
devamını gör...
dünyaya huzur soluklatan devlettir. kendi himayesinde kudüs gibi üç dinin birlikte yaşadığı bir şehri sadece iki tabur asker ile korumuştur. bu bile başlı başına sevmek için yeter sebeptir. tebaasındaki nüfusun demografik yapısı, coğrafi olarak büyüklüğü, dönemin ulaşım imkanlarını dikkate alındığında imkanlarını optimize ederek en adil yönetimi sergilemiştir. böylesine büyük bir imparatorlukta yaşanan münferit olayları dönemin şartları içerisinde değerlendirip ona göre yorum yapmak gerekir.

çivisi çıkan, komşu ülkelerin birbirine girdiği, aynı ülkede birbirne tahammül edemeyen insanların nefes alıp verdiği günümüzde hala referansı olan devlettir.
devamını gör...
küçük bir aşiretten üç kıtaya yayılan muhteşem bir impartorluk kuran bir millet ne yazık ki kendisine din ve ırk bakımından tamamen yabancı avrupalı'lardan tavsiyede bulunulacak kadar zelil ve hâkir duruma düşürülmüştür.islamın türk milletine aşıladığı asalet,seciye ve karakter -avrupalı'ların içimize sızması,dönmelerin cemiyet hayatımızı ellerine geçirmesi suretiyle- son buldu..
devamını gör...
ne yazıktır ki saltanatlık yaşayan padişahlarından sadece vahdettin hacc'a gitmiştir. halife olmalarından dolayı olsa gerek.
devamını gör...
3-5 kuşak gerideki dedelerimizle ; biz torunları arasında 20 bin fersah fark olduğunu gösterir bir dövlet adı dır
devamını gör...
zamanında 3 kıtaya islam adaleti ile hükmetmiş; ilim, adalet, ahlak, güç, tevazu, kardeşlik, birlik ve beraberliğin en güzel numunesi. ceddim, atam, soyum, dedem, tarihim, herşeyim...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar