osmanlı devletinin yaptığı en büyük hata

osmanlının birçok hatasını sıralamak mümkündür.benim şahsi fikrim batıyı takip etmeyişi bir başka değişle iplememesidir.ulan sen batıyı küçük gör yaptığı yeniliklere izleyici ol devletin son demlerinde ise batının yaptıklarını kopyalamaya çalış. olacak iş değil. bunun gibi birçok şey vardır efendim.

edit: bazı yazarlar tarafından batıyı örnek almayışımızın iyi olduğunu öğrendik. ulan madem iyiydi sonradan neden örnek alma gereği duyduk neden yaptıkları gerşeyi taklit eder olduk ha? batıyı örnek almak dediysek batının iyi yönlerini kastediyoruz. adamlar gerek düşünce gerekse askeri bakımdan osmanlıyı sollarken osmanlı isyanlarla uğraşıyordu.
devamını gör...
en büyük denizcilerini öldürmek ya da değer vermemesi olmuştur. uzak topraklarda sömürgelerimiz olamadı. hep kara ile bağlantılı imparatorluk olduk. yoksa birleşik devletler toprağını gerçekten ilk keşfeden biz olabilirdik.
bugün newyork sokaklarında sokakta el arabası ile gezen seyyar satıcılar, kaçan kurbanlık boğalar, kaçak tütün satan mağazalar olabilirdi.
devamını gör...
sonuçlar üzerinden bik bik ötmek kolay tabii... batı yokluktan mucit oldu... senin atalarında yok yoktu cocugum... anlıyor musun... git bak tum mucitlere hatta bulamıyorsan git karadenizlilere bak hepsi mucittir... niye boyle oluyor sorusuna 'yokluktan' her sey derler adama... biz o sıra miras yiyoduk...
devamını gör...
kütüphaneleri yakıp yıkan batıyı örnek almamakla en iyisini yapmıştır osmanlı. hatası ise fazla merhametli olmasıdır. evet 600 sene sırtında at koşturdugu avrupaya yaptıgının onda birini şia'lara yapsaydı ve arapları dizginleseydi şanlı osmanlı tarihimiz devam edecekti.
devamını gör...
osmanlı'nın bir çok hatası sayılabilir elbet. ama modernleşmeye geç başlamak gerçekten büyük bir hataydı ve kaybettik. bunun yolu batı'yı takip etmek miydi değil miydi tartışılabilir. ama modernleşmeliydik gerçi hala modernleşmeliyiz bence. modernleşme deyince teknoloji ve bu teknolojik bilgi birikiminin uygulaması olan teknik akla gelmemeli. bu da elbette modernleşmenin bir cüzüdür ancak bir devlet felsefesi yeni bir hukuk, sosyal örgütlenme modeli, bürokrasi anlayışı, din-devlet ilişkisi, kültürler arası geçiş, diğer toplumlarla ilişkiler bunlar denize tüp batırmaktan daha mühim. yani en nihayetinde basarsın parayı batırırsın o tüpü. ama diğer meseleler halledilmezse ticarette de siyasette de yaralarımız kapanmayacak gibi duruyor. marmaray'la duble yolla olmuyor bu işler. 300 senedir aynı mantık.
devamını gör...
gençleri batıya tahsil için yollaması.

oryantalizmin yerli ajanları olarak ülkeye dönen ittihatçı kafa koca bir imparatorluğu batırmakla kalmadı, bugünkü chp ve avanesini de bu milletin başına bela etti.
devamını gör...
tanzimat, osmanlıcılık, şimşirlik, yeniçeri ocağı gibi mutlak monarşiyi zedeleyen her şey. güç ne kadar oligarşikleşirse devlet o denli zayıflar.
devamını gör...
mahmut'a da benzer bir soru sorulduğunda padişahın başındaki kavuğun küçülmesi nedeniyle olduğunu söylemiştir, osmanlı'nın çöküşü de bu yüzdendir.*

videosu:

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar