osmanlı kadı sicilleri

40 cilt olarak yayınlanmış olup prof. mehmet akif aydın’ın söylediğine göre 100 cilt olarak yakında hem yayınlanacak hem de internet ortamına aktarılacak. osmanlı adaletle hükmetti derken işte bunun somut örneği bu sicillerdir. büyük bir hazine gerçekten emeği geçenlerin emeğine sağlık.
devamını gör...
bir keresinde derste kanuni'nin meşhur kadısı, şeyhülislâmı ebu suud efendi'nin bu şekilde kayıt altına alınmış fetvalarını okumuştuk. birkaç hafta boyunca çok eğlendiğimi söyleyebilirim. özellikle aile hukuku ile alakalı sorular güldürmüştü. hala benzer sorular soruluyor gerçi. işte karıma şunu şunu dedim benden boş mudur? söyle söyle oldu caiz midir? cevaplar fetva olduğu için kısa veriliyor öyle uzun uzun size hüküm şundan verildi, şöyle kıyas yapıldı vs. bu tarz bilgilere ulaşamıyorsunuz. he belki sicillerin bu tarz bilgi veren bölümleri de vardır orasını bilemiyorum tabi.

ancak eğer sorma şansım olsaydı ebu suud efendi ye neden öyle hüküm verdiğine dair birkaç sorum olurdu. mesela kadının biri var. kocası uzak yere gitmiş dönmemiş epey bir süre. o da çok sonra başkasıyla evlenmiş ve çocukları olmuş. yıllar sonra ilk kocası çıkagelmiş. bildiğin ezo gelin. hüküm. kadın ikinci kocasından boşanıp ilkine döner? e ya ilk kocası pisliğine boşandırdıysa? ya kadına eziyet ederse? şimdi faraza üzerinden de gidilmez de ne bileyim bir şeylerin önünü de kesmek lazım zannımca ki adil olan da budur. neyse bir ara ebu suud efendi'ye danışma fırsatım olursa sorar, burayı da düzenlerim.
devamını gör...
bazıları için gene kütüphaneye ders çalışmaya gidip çalışamama hikayelerinin müsebbibidir.

benim en dikkatimi çeken küfür vakaları. kadın küfretti diye kadının önüne çıkarılır sicilde mazmun, mezbur, ihzar diye fonetik kelimeler art arda gelirken bir sin kaf gelir ki iki dakika önce şeyh galip'ten gazel okuyormuş gibi bir havaya bürünmüş zevat için her şey bozulur. 200 yıl önce de küfür aynı küfürmüş arkadaşlar.

gaip kocanın nikah akdine ilişkin kararlar bizim derslerde de epey tartışılmıştı. koca yıllarca ortada olmasa dahi öldüğü yönünde hukuki sonuç oluşturulmadığından tüm hukuki statüsünü korur haliyle kadının bu süreçteki evliliği ilk evlilik sona ermediğinden batıldır zaten. yalnız hanefi fıkhında kişinin mefkud(gaip) sayılması yaşıtların ölmüş olması ya da kişinin 90 yaşına gelmesi şartına bağlandığından bu durumda kadının kazai yolla boşanması imkansız gibi olur. ancak şafii ve malikilerde durum farklı olduğundan(şafiide 7 yıl, malikide ise 4 yıl haber alınmazsa kişi gaip olur) bazı kararlarda kadını mağdur ermemek adına şafii mezhebince hüküm tesis edildiğini de gördük.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar