osmanlı ne kadar süper lan

hüküm sürdüğü topraklarda huzurun hakim olmasından dolayı söylendiğini tahmin ettiğim ifade. osmanlı sömürgeci olmamıştır. insanların kültürlerine, dinlerine, dillerine de müdahale etmemiştir. osmanlının tek gayesi yeryüzüne hakkın galip gelmesidir.
devamını gör...
geçmişe duyulan özlem, aslı itibarıyla bilinçli değildir. yani biz geçmişi hakikatiyle, eksiğiyle, fazlasıyla bilmiyoruz. geçmişe duyduğumuz bu özlemin kaynağı temelde anın berbatlığıdır. yani biz ''geçmiş bundan daha kötü olamaz ya'' diyerek onu bekliyor ve istiyoruz. işin hakikatine bakınca bu beyhude bir çaba ve tatminden öteye geçmedi/geçemez. hal böyleyken belki de elimizden gelen tek şey geçmişi hakikatiyle tedkîk ettikten sonra çıkaracağımız dersi çıkartıp yeni bir medeniyete doğru yelken açmak. bu da kabul etmek gerekir ki özünde ciddi bir bilinç sıçramasına muhtaç. maalesef ki bilince ehemmiyet veren bir toplum olmadığımız için a'razların kendisini dayatmasına muhtacız. sonuç olarak seferden sorumlu olduğumuzun farkındalığıyla başta şahsımızın, ahirde toplumumuzun bilinç seviyesini yükseltmeye ve böylece yeni bir medeniyetin kapılarını aralamaya hem memur hem de mecburuz.
devamını gör...
murdar halimizden muhteşem mazimize kanatlanma sözlerinden yalnızca biri. geçmişin ışığı ve günün karanlığı çatışıyor. 2002'den beri gün doğmakta. Allah'a hamdolsun. güneş tepede değil belki ama gün doğuyor.

devamını gör...
bu kanaate varmak zor değil. osmanlı yıkıldıktan sonra sözde bağımsızlık kazanan devletlerin bugün ve yakın tarihte içerisinde bulundukları karmaşa dahi bunu anlamak için kafi.
devamını gör...
1750 ye kadar dünya üretim ve ticaretinin %70ini elinde tuttuğunu bilen kişinin söylemi.
bitik denilen zamanlarda bedensel engelli kişiler için çalışma atölyeleri okullar açabildiğini bilen kişi söylemi.
tımarhane denilen yerlerde müzikle tedavi yapılan yıllarda avrupada aynı grup insanların ateşe atıldığını, doğum üzere bedensel zaafları, engelleri olanların uçurumlardan atıldığını bilen adam söylemidir.

daha sayalım mi?
devamını gör...
o lanı bi indir yerine devleti koy, böyle daha güzel.

evet öyleydi. osmanlı'yla kıyaslandığında şuan halihazırda türkiye'nin esamesi bile okunmuyor. dört cihan'a hükmetmiş bir devletten süper diye bahsetmek kadar doğal bir şey yoktur. biraz objektif olalım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar