osmanlı padişahları içki de içerdi esrar da

habertürk'te fatih altaylı'nın programına katılan ilber ortaylı'nın açıklaması.

ilber ortaylı, fatih altaylı'nın "hangi padişahlar içki içerdi" sorusuna şöyle cevap verdi;

"valla fatih içiyor olabilir ne kadar içtiğini falan kadehini saymadım. deniz mahsulatına pek bir düşkündü. mesela bayezit de içmiş sonra vazgeçmiş. sultan abdülhamit han da içermiş veliahtken bir daha içmemiş. hatta en sevdiği kardeşi sultan vahdettin’le içer. ayyaşlıktan tahtı terk eden yok ama var içiliyor yani.
devamını gör...
saçmalığın önde gideni.

programdaki ilgili bölümü seyrettim.
fatih sultan mehmet deniz ürünlerine çok düşkünmüş, deniz ürünleri içkisiz gitmezmiş,
muhtemelen içermiş.
yapma ilber hoca yapma. nerde bilim, nerde tarih.
(bkz: yakışmadı)
devamını gör...
(bkz: yaw he he)
ilber dayı senin kafa güzelleşmeye başladı artık eski tadında kalmadı saçmalamaya başladın, zaroş levent'in varisi mi oldun yoksa?
efendimizin övgüsüne mazhar olan padişah dinin kebaririni rahatlıkla işliyordu öyle mi? alın bunu burdan.. bozuk fantezilerini yüksek şahsiyetlere yakıştırmaya çalışan bozuk zihin yapısı. basit..
devamını gör...
sen milletin dilini, geçmişini ve tarihini çalıp onları bir gecede cahil bırakırsan, osmanlı ile ilgili tüm kitapları, kaynakları yakıp ya da farklı memleketlere sembolik bedellerle satarsan,bunun gibi kanı bozuk insanlar ortaya çıkar ve tüm geçmişinizle yalan yanlış bilgilerle beyninizi yıkar elbette.
şaşılacak birşey mi şu durum bence değil.

tarihle ilgili tam olarak en cok ihtiyac duyduğumuz bilgiler silsilesi. aferin ilber hoca.
devamını gör...
kendi torunu içki içtiğini söylerken hala padişahımız içmez idü demenin de alemi yok. elbette içeni de vardır içmeyeni de. ancak her hangi bir tarafı takım tutar gibi savunmanın da gereği yok.
devamını gör...
hadi fatih sultan mehmed han'ı bir kenara koyalım, ne de olsa hadis-i şerif ile övülen bir yöneticidir. ona ayrı bir ihtimam gösterelim.

diğer padişahlar için varlığı ile yokluğunun kanıtlanamayacağı bir açıklama.

hiçbiri içmezdi, esrar kullanmazdı diye peşin konuşmak biraz abes oluyor, hepsi kullanırdı demek de abestir. hele hele ilber hocanın deniz mahsulünden bu sonuca varması da saçmalıktır. hiçbirinin yanında değildik. içerdi içmezdi beni ilgilendirmiyor zaten. bu insanlar evliya değildi, tarikat şeyhi de değildi, haşa peygamber de değildi.

boşu boşuna "içerdi" veya "içmezdi" diyenlere kefil olmanın alemi yok... içtilerse, esrar kullandılarsa Allah'a hesap verecekler. benim gözümde değerli olanlar hala değerlidir. değersiz olanlar da değer kazanacak değiller.
devamını gör...
bizim mahalledeki torbacılar da fatih soyundan zaten.tövbe yarabbi dedirtecek olay. ulan böyle bir şey olabilir mi Allah aşkına o zaman kenan komutan doğru söylüyor bazı şeylerde yani.
devamını gör...
ilber ortaylı tarafından ortaya atılan şahsımca da desteklenen beyanat. ulan olum bunlar insan evladı insan! padişah deyince insanlar sanıyor ki peygamber! esrarı bilemem ama nargile falan da keyif için içmeleri yüksek ihtimal. hadi diyelim belli başlı padişahlar için geçersiz iddia da emeviler ve abbasilerin haremde cirit attığı ortamlar varken padişahların içki içmesi kadar normal birşey olamaz. ayrıca sanane! dinin bekçisi sen misin? Allah ile yakın arkadaş falan mısınız da padişah korumalığı yapıyorsunuz!
devamını gör...
sürekli olarak ısıtılan ve önümüze koyulan mevzu. padişahların içki içtiği ile ilgili son halife abdülmecid'in yazdığı bir kitapçık bile var. kimin ne kadar içtiğini, hangi içkiyi sevdiğin bile yazmış. size ne oluyor da böyle bir açıklama sonucunda infiale kapılıp ortalığı yıkıyorsunuz?

çok merak ediyorsanız açın tarihinizi okuyun, aydınlanın ardından biz de sizden öğrenelim. yok biz gidip diriliş ertuğrul izleyip, mustafa armağanın abartılı zırvalarını dinlemek istiyoruz diyorsanız da yorum yok.
devamını gör...
fatihin içki içmesine ikna oldugum aciklamalar..
ayık kafayla istanbul alınır mı hiç..
bir de ne o öyle hacım ya "istanbul beni alir ya ben istanbulu" nasil bir laftir bunu soylerken de kesin sarhostu..
abdulhamite de ikna oldum dostlar ayık kafayla cokusu 30 yıl geciktirmis adam..
ustelik sarhos oldugu icin almanlara da yanasmiyordu..
ittihatcıların kimisi almanci kimisi ingilizken adam ayık adam yalnızlıgı secer mi hiç..
hı vahdettin zaten sarhos olmasa işgal edilmiş osmanlının son padisahı olmayı kabul eder miydi..
ilk dönem sarhos almancilar ikinci donem sarhos ingiliz yerlilerine karsı kafası guzel olmasa gorevler verir miydi..
gerci ilk donemde az gunahi vardir..
ama işgal yıllarında ulkenin basina gecen adam olarak okutulmaz mesela tarih kitaplarında..
ya tamam da bunlarin alayı sarhos alayı hirpaniydi madem bu tc devrimlerinin hiçbir anlamı yok bebegim..
işine geldiginde tutucu yahut sarhos demenin mantigi acikca belli degil mi..
halkın sevdigi eski devlet adamlari hakkında olumsuz konusmak gibi bir yolu secmis gevsek ilber..
ataturk gayet siradan işler yaptı sonucuna goturen cikarim..
kusmuk afedersiniz fare boku..
esas içki içene ayyas dendiginde hapsi boyluyorsun ama 500- 600 sene 100- 150 sene once yasamıs hayatı belli durusu belli kisiler hakkında bilimsel cikarimlar olmadan yorum yapmak en ufak tabirle nonoşluktur..


devamını gör...
biraz daha sürse program, rusa da giderdi filan diyecekti galiba ilber hoca.
yahu kimdi hatırlayamayacağım "rayiha" kelimesini kötü koku olarak çevirdiydi.
nane rayihalıdır, reyhan da öyle. ne bileyim nergis, sümbül filan.. amma kötü kokmaz hiç biri. ne alaka?
kimbilir okuduklarında ne yazıyordu?
şarap dersin de, şarap hamr mı yoksa demirhindi şerbeti mi anlamzsın. bugün bir çok eski çeşmenin üstünde "rabbühüm vegahüm şeraben tahura" yazar. çeşmeden beyaz şarap mı akıyor hacım?
şarap, şerbet, şurup hepsi aynı kökten gelen kelimeler. hepsi içecek anlamında. kalkıp içki de içerdi bilmem ne de yapardı demenin anlamı ne?
içki içtiği kayıtlarla sabit bilinen tek padişah 2. mahmud handır. o da bu serüveni adet haline getirmemiş, çevresindekilerin uyarısı ile "hacı sen halifesin yakışıyor mu?" demeleriyle tövbe etmiştir.
kalkıp yok içerdi içmezdi diyerek neyi amaçlıyorsun? kaldı ki içse ne içmese ne? sana ne bana ne? bu adamlar memleket için uğraş vermiş insanlar. adam haremde gününü gün etmemiş. at sırtından kıçı yeri görmemiş bir çoğu. kalkmış şarap içerdi esrar içerdi karıya kıza sulanırdı. bahsettiği kişi mahallenin bıçkını sanki. hiç şu akademik olgunluğa yakıştıramadım.
seversin sevmezsin o ayrı konu da, sanki yanındaymış da görmüş gibi "balığı istiridyeyi pek severdi malum balık filan burbonla iyi gider" bu mu bilimsel bakış?

- lala ne diyorum bilir misin?
- beli sultanım.
- ne derim?
- alemlere akalım dersiniz sultanım.
- bre lala içimizi mi okursun? köftehor!
devamını gör...
(bkz: enfiye)
padişahları bilemem ammaaa bakın çok enteresan 1912'de lahey'de imzalanan afyon sözleşmesi'ne delege göndermeyen, afyon kullanım ve üretimini yasaklamayan tek büyük ülke osmanlı'dır. o dönemde dünya'nın en iyi uyuşturucuları afyon'da yetişen haşhaşlardan üretilirdi.

(bkz: neden bilindiği bilinmeyen bilgiler)
devamını gör...
velev ki içiyorlardı ve onlar koca savaşlara girip topraklarımıza toprak kattılar.
sen aynı ayarda mısın ki söyleniyorsun? gazi unvanı mı aldın? kahraman mısın? hayır mı? e o zaman?
ilber hoca da bazen kantarın topuzunu kaçırıyor vesselâm.
devamını gör...
ilber ortaylı + miş miş miş te mış mış mış...
=prof. dr.

tarih diye bir ilim varsa matematik diye bir ilim de var. muhasebe yaparken de kullanılır. düşünün yahu.

okuma, dinleme, ciddiye alma... bak bakalım bunlar nasıl kayboluyor piyasadan otur izle.
devamını gör...
bir rus özentisinin hezeyanı. geçmişinden utanın kişinin türklüğünü sorgularım ben. zira bizim tarihimiz zaferlere ve medeni başarılarla dolu. süper güç olduğu halde katliam yapmayan, soykırım yapmayan tek devlet osmanlı dır. açık bulamayan batılılar çamur at izi kalsıncılık oynuyor. tabii bunu yaparken de piyonlarını öne sürmekten aciz değiller. ortaylı dan daha iyi bir piyon göremiyorum ben. çakma monşer.
devamını gör...
valla kendileri tazakkum ederler miydi bilmem, görmedim içerlerdi diyen iddiasını ıspatla mükelleftir. yoksa iftira, bühtan etmiş olur amma satışına izin verdikleri ve hatta çatır çatır virgü aldıkları biliniyor. bu tarafı sıkıntılı işte.

eh satana da içene de idi hadis... o zaman sattıranın hükmü de ictihad ile malum.

(bkz: inhisar idaresi)

(bkz: türkiye cumhuriyeti inhisarlar idaresi)

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar