osmanlıyı yeniden kurmak

her müslüman gencin hayali ... adaleti ve merhameti özlemek ... boş laflar eden devlet adamlarına karşın gerçek müslüman devlet adamlarınında yaşadığını bilmek ....
devamını gör...
hastalıklı zihinlerin hayali. osmanlı bildiğin saltanatla yönetilen, tanzimat ile müslüman-kafir arasında eşitlik tesis etmiş bir yapılanma. ne gereği var bak burada bir ülke var ve kurulurken ''devletin dini din-i islamdır'' demiş. gel bunu düzeltelim bence. ölmüş şeylerin ardından beklemeye gerek yok.
devamını gör...
yaşadığımız zamanın hakkını versek yeter!

yoksa benzer bir zihniyete sahip birileri de çıkar, "atam sen kalk ben yatam" der!devamını gör...
gerçekçi bir temenni olmamakla beraber, son yüzyıldır islam dünyasında yaşana mezalim karşısında kimi kardeşlerimizin muktedir bir devletimiz olsa bunlar olmaz temennisi ile dile getirdikleridir. sanmıyorum ki, şehzade bilmem kim efendiyi bulup getirip başına bir tac takmak istiyorlar. bu biraz da gönül işlerinde karşımızdaki tanımadan, önce zihnimizde ideal bir sevgili tasavvur edip, sonra o tasavvura aşık olmaya benzer. burada da özlem duyulan gerçekten ziyade bir tasavvur sanırım.
devamını gör...
daha geçmişe gidip germiyanoğlulları'nı kurmak kadar doğru olmayacaktır. ne biliyoruz belki germiyanoğlulları daha iyi olurdu. devletin ismi de karizmatik olurdu.
devamını gör...
saltanat saçma sapan ve gayri islami bir yönetim biçimidir*. islami olan bir yönetim biçimi var mı o da muallak. ayette "...resule itaat edin ve sizden olan emir sahiplerine."* gibi bir durum var. ona istinaden yönetene yönetme erkini Allah'in verdiğini varsayıp itaat etmek gerektiği anlamını çıkarmak mümkün.

öyle bile olsa osmanlıyı da mustafalıyı da tekrar kurmak saçmadır. din devleti konusu da tartışılır. karışık işler bunlar aga.
devamını gör...
osmanlı v2.0 kurulum sihirbazına hoşgeldiniz.

lütfen yüklenmesini istediğiniz özellikleri seçiniz.

-hilafet
-saltanat
-şeriat

ilerlemek için devam tuşuna basınız.

lütfen osmanlı v2.0 için yeni padişahı seçiniz ve devam tuşuna basınız.

-recep tayyip erdoğan

kurulum sonlandırılıyor lütfen bekleyiniz.

osmanlı v2.0 kurulum esnasında bir hata ile karşılaştı, ayarlarınızı kontrol edip tekrar deneyiniz!

devamını gör...
batı'nın iyi yanlarını almaktansa osmanlı'nın iyi yanları alınacak şekilde kurgulanacaksa neden olmasın.

tanım: osmanlı'nın kurduğu sosyal ve ekonomik düzenin zerresini gerçekleştiremeyenleri rahatsız eden düşünce. osmanlı demek sadece saltanat, şeriat demek değil. biraz okuyun.
devamını gör...
kurulum sırasında "babadan oğula geçen saltanat kurulmasını ister misiniz" seçeneğinin işaretlenmemesi gereken kurulumdur. yoksa islam sancağı değil de belli bir soyun sancağına talim ederiz mazallah.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar