oto sanayi

otomobil tamircilerinin ve parça satanların güruh halinde bulunduğu bölgenin ismidir. ankara da en meşhur şaşmaz 'dır.bir zamanlar da çalıştığım yerdir. motor bölümündeydim. bir gün meşhur bir rallicinin arabası geldi(şaşmaz da ne işi var demeyin bir doktor, adamdan arabayı satın almış) herneyse bizim ustalar bunun motor bakımını yaptıktan sonra deneme sürüşüne çıktık alfa romeo modifyeli motordu. arkadaş ben hiç performans aracına binmemiştim koltuğa sümük gibi yapışıyorsun acayipti.

devamını gör...
can sıkıntısından otomobil yapabilecek adamların harcandığı yer.

bazı ustaların sahip olduğu bilgi düzeyi, otomobil fabrikalarında müdürlük yapan ..lardan kat be kat daha fazla. böyle adamların büyük fabrikalarda müdürlük yapması garip geliyor ama çok ünlü bi firmanın boyahane müdürü, oraya işçi olarak gelen biri, yıllar içinde müdür olmuş. bi koreli bana "bizde eğitim ikinci plandadır, yeteneği olan işi yapar" demişti ya. nerden geldik biz bu konuya. neyse.
devamını gör...
yaklaşık 6 yıl çalıştığım yer. inanılmaz bi emek sömürüsü vardır. kalfalar, çıraklar 300-400 lira haftalıkla çalışır, çok daha az alanlar da var. dükkan sahiplerinin çalışanlarına sigorta yaptırdığı ya da vergi verdikleri görülmüş şey değildir. arada denetimlerde haraç babında "sen bu ay hiç fatura kesmemişsin" denilerek küçük miktarlarda cezalar kesilir. alan razı veren razı bi durum.
çalışanlara karşı bu emek sömürüsüne bahane olarak, onlara meslek öğrettiklerini söylerler ancak o kalfalarının kendi iş yerini açmalarını asla istemezler.
elemanların aksine dükkan sahibi ustaların hali vakti yerindedir, havuzlu villada oturan bile gördüm.
velhasılıkelam ülkenin ahvali neyse orası da öyledir, sömürerek, hak yiyerek zenginleşen küçük bi kesim, sömürülerek yoksulluğa mahkum edilen çoğunluk.
devamını gör...
elinizi verseniz kolunuzu alamayacağınız yerdir.
memleketteki herkes çakal olduğu için en ufak arızanızda yan masraflar çıkartarak cebinize göz diken insanlarla karşılaşmanız çok yüksek ihtimaldir.
gönlü güzel insanlar yok denecek kadar azdır, onları da kime sorsanız gösterirler zaten..
devamını gör...
dünya genelinde baş tacı tutulurken her zamanki gibi ülkemizde emeğe saygı olmadığından en çok sömürlen sanat erbabını barından yer.
devamını gör...
yetkili servisler süpermarket gibidir. her şey vardır ama pahalıdır.
oto sanayiler pazar gibidir. ön tarafa güzel parçaları koyup, arkadan ikinci el parçaları dayarlar adama.
devamını gör...
şerefsizlerin , vicdan yoksunu bir topluluk bireyleridir. sınırından içine adımını atarsın önce ben kucağıma oturtacağım diye sıraya geçerler. kanına kadar sömürürler. 3 kuruşluk işe 10 kuruş isterler. kendilerinin bir kabahatı olduğunda arabanıza yada size çamur atarlar. içinde çok ağır şerefsizlerde vardır. aracı kısa vadede bozulacak seviyede tamir ederler. yine gelin yine kucaklıyım diye. eski arabayla uğraşmazlar kapıdan gönderirler işimiz var diye. sanki bedavaya iş yapacak kavat. neyse ben uzatmıyım daha çok şey yazarımda
devamını gör...
mal sahiplerinin muazzam paralar götürdüğü,her geçen gün fiyatların misliyle arttığı, asimetrik bilginin hat safhada olduğu iş sahası.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar