otomatik vites vs manuel vites

başa otomatik vitesi koymam zaten otomatik vites şanzumanın önde olduğunu gösterir. bi kere araç stop etme geri kaçırma vs derdi yok. ikincisi hızı sabitle bırak kendi gitsin. eğer triptonik ise zaten manuel kullanma şansın da var. daha gider bu.

manuel ise eziyettir. özellikle vites geçişi sıkıntılı bir araba ise işin daha da yaş istanbul gibi bir trafikte sol bacak kaslarını geliştirmekten başka bir halta yaramaz. ha zevkine karışmam cicim. bunun yanında otomatiğe göre daha az hata verirler.
devamını gör...
otomatik vites konfor, manel vites sürüş keyfidir.
devamını gör...
uzun yolda manuel, şehiriçinde otomatik.
o 90'la giderken vitesi 4'e düşürüp arabanın son bir hırsını alıp 5'e taktıktan sonra sollamak olayı otomatikte karşılanmıyor. bunun için ayrı bir harf koyarlarsa d,p,n gibi o zaman olur.
devamını gör...
bayanlar için otomatik vitesin alacağı versus.
abi bir kere debriyaj gibi bir sorun yok yani, ayrıca araç kolay kolay geri kaymıyor yokuşta vs. vs işte.
velhasılı otomatik alır.
devamını gör...
yakıt tüketimi konusunda manuel'in açık ara alacağı karşılaştırma. ayrıca manuel vites ile araca daha fazla hakim olunabilir, o da ayrı bir zevktir.

lakin otomatik vites konfordur. yoğun trafikte ilaçtır.
devamını gör...
manueli doğru dürüst kulanmayı bilmeyen kimselerin ise yakıt tasarrufu yerine daha çok yakıt harcayacağından beginner kısım için otomatik ilk başta daha makbuldür. özellikle bayan kısmı için.
devamını gör...
yeni teknoloji ürünü otomatik vites araçlarda, yakıt sarfiyatı eskiye oranla çok düşmüştür. elbette aynı model iki aracın manuel şanzuman olanı, otomatiğe kıyasla daha az yakmaktadır, ancak özellikle istanbul gibi günün her saati, her yolda trafik yoğunluğu olan bir şehirde, sol ayağın çektiği zulümle kıyaslanamaz. bir de, bu yoğun trafikte debriyaj takımınız da haşat olmaktadır. manuel kullanan bir sürücü olarak, her halükarda otomatik derim.
devamını gör...
otomatik candır fakat nasıl yanlıcan hacıt? veya 140 la gidiyon, araba kitlendi sonra buyurun cenaze namazına.
devamını gör...
manuel vitesin ayrı bir keyfi var ama otomatik vites varken manuele gerek yok.
otomobil bu, iş makinesi değil neticede.
gaza basınca gitsin, frene basınca dursun, yeterli.
devamını gör...
otomatik vitesli arabaları eleştirirken eski argümanları kullananları görünce gülüyorum. mesela manuele göre çok yakıyor diyenlere göre benim 1.5 dizel 110 beygir aracım son gelen zamlara rağmen şehiriçin sabah akşam toplamda 2.5 saat trafikte yolculuğa rağmen 25 krş'u geçmiyor. muadili araçlar 30 kuruşun altına düşmüyor manuel olanları. bana bu eleştiri mantıksız geliyor.
manuelin verdiği konforu vermiyor araç sollamada sıkıntı oluyor diyenler için yeni otomatik viteslerde gaza ani yüklendiğinizde vitesi düşürerek aracı şaha kaldırması özelliğini bilmeyenler olduğunu düşünüyor. 1-1.5 yıldır uzun yol kısa otomatik vites araç ile (bendeki yarı otomatik çok canım sıkılırsa triptonik e alırım ki bu zamana kadar kullanma gereği duymadım) toplamda 59.000'de aldığım araç 88.000 km oldu uzun kısa her türlü yolda kullandım hiç sollamaya çıkarkende sıkıntı çekmedim rampa çıkarkende sıkıntı çekmedim.
otomatik viteslerin en büyük sıkıntısı bazen 3.5- 4 saat trafikte kalırsınız banamısın demez, bazen 15-20 dakika trafikte kalırsınız vites kutusu hararet yaptı hatası alırsınız. genelde de aracı stop ettirip tekrar çalıştırınca düzelir çok şükür 1.5 senedir yalnızca 2 kere yaşadım ve ikisinde de düzeldi. böyle problemleri en büyük sıkıntısı. ayrıca otomatik viteslerin bakım konusu ağır. masraf çıkarırsa 5.000 tl ile 15.000 tl arasında masrafı oluyor ki insanın gözünü korkutuyor.
devamını gör...
önceleri otomatik diyen bünyenin artık manuel dediği versus.
manuel çok rahatmış yani evet biraz zahmetli ama bakmadan mesaj yazan insan zamanla vites büyütme küçültme esnasında debriyajı da unutmaz umarım.*
devamını gör...
özellikle yoğun trafikte manuel işkencedir. otomatik vites varken manuel tercihi ekonomik kaygı dışında pek bir anlamlı değil.
devamını gör...
manuel vites için düz dişli kullanılırken, otomatik vites için helisel dişli kullanılır. yani çizgisel hareket noktasal harekete çevrilmiştir.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar