otonom sinir sistemi

adı üzerinde vücutta otomatik olarak,istemsiz yapılan hareketlerdir....
omurilik soğŸanı,omurilik ve hipotalamus içinde barındırır..
miyelinsiz nöronlar içerir...örneğŸin kalbin çalışŸması sizin isteminizde değŸildir..ne demek oluyor?demek ki bu sistem otonom sinir sitemi içerisinde....
devamını gör...
mss ile vücuttaki bütün iç organlar ve bezler arasında mesaj taşıyan tüm nöronlardan oluşur. otonom sinir sistemi, nefes alıp verme, uygun kan akışını sağlama gibi temel hayati süreçleri yürütür ve düzenler. insan yaşadığı sürece, bilincli olarak kontrol etmeye gerek olmaksızın (istemsiz olarak) bu sistemde çalışır veya bu sistem çalıştığı sürece insan fiziksel olarak yaşayabilir. biz uyurken veya anestezi altındayken çalışmasını sürdürür. otonom sinir sistemi, heyecanlar ve bazı duyu deneyimlerini anlamak için gerekli olduğundan insan davranışlarıyla ilgilenenler için de önemlidir.
devamını gör...
bir tehlike karşısında canlıyı tehlikeye hazırlayacak olan ve bu esnada da sempatik sinir sistemini faal duruma getirecek olan sistemdir. tehlike karşısında canlıda üç temel tepki görülür: savaş, kaç, don. bunların akabinde ise kan dolaşımının etkisiyle birlikte fizyolojik olarak canlıyı ansızın yaralanmaya maruz bırakacaktır. tehlike geçtikten sonraysa otonom sinir sistemi, görevi parasempatik sinir sistemine devrederek canlının rahatlamasını, gevşemesini ve iyileşmesini sağlar. bu dediğim olay hayvanlar âleminde de sıkça görülür. örneğin bir kedi ile fare karşılaşması, ceylan veya geyik ile çita karşılaşması gibi.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar