otopsi

ölüm olayı üzerinden çok fazla geçmedikçe,ölüm sebebini anlamak için kural olarak en az iki hekimin gözetiminde yapılan işlem.hukuk fakültesi son sınıfta okutulan adli tıp derslerinde otopsi yapmanın incelikleri anlatılır
devamını gör...
şüpheli ölümlerde ve adli vakalarda savcının isteği doğrultusunda cesedin ölüm sebebinin belirlenmesi için cesedin açılması işlemidir. çoğu zaman bu işi teknisyenler yapar fakat onların olmadığı yerde adli tıp doktoru kendisi yapar ve dahası adli tıpçı yoksa gerekli gördüğü takdirde işlemi pratisyen hekim yapmak zorundadır.

bir kaç örnek...

--! + 21 !--

http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=n0ayn2

http://www.cogitosozluk.net/tk/tk.php?q=rzxuyg

--! +21 !--
devamını gör...
[huk.] ölüm nedenlerinin anlaşılması amacıyla ceset üzerinde yapılan iç ve dış inceleme, ölüaçım.

(alm. leichenschau, f, obduktion, f, autopsie, f; fr. autopsie, f; ing. postmortem examination, autopsy) *
devamını gör...
cumartesi günü gelen bir telefondur otopsi. numune hastanesi morgunun önünde bekleyen kalabalıktır. gasilhanedeki öğrenciledir.

t--- taşın üstünde yatmaktadır anadan üryan. şakağında bir delik, kanlı saçlarında samanlar... yüzü kendi derisiyle örtüldüğünde parçalanmış kafatasını keserek açmaya gerek yoktur. kaburga kemikleri o garip makasa mukavemet gösterememektedir. adli tıp hocasının da sosyal zekası düşüktür ya da kendini komik sanmaktadır, bilemiyorum; kokuya ve görüntüye rağmen gülebilen insanlardır otopsi. t---'nin bakire olduğunu öğrenince rahatlayıp kapının önünde volta atmayı bırakan babadır.

beyaz bir sayfa yeni bir başlangıcı temsil etmez her zaman; sadece bir yoklama kağıdı da olabilir. adımı yazdırdım ben de, hoca vizede puan ekleyecekti.
devamını gör...
ameliyat gibi bir şey. ameliyatta da hasta anestezi altında. bilinci kapalı. böyle düşününce çok etkilemiyor. tabii kapatıldıktan sonra geri uyanmayacak olmaları çok ürpertici bir şey.

ben adli tıpçı olmak istemem evimde de bir adli tıpçı olsun istemem. her gün ölü kesen birini evime almak istemem. bunu düşündüm ilk otopsiden çıkınca.
devamını gör...
bir cesedin ölüm nedenini belirlemek için yapılan tıbbi inceleme işlemi.

baş, göğüs, karın bölgesi ayrı ayrı boşaltılıp kalan vücut kısmı tekrar dikilerek kapatılıyor işlem sırasında. her şey tamam ama kafatasının açılma kısmında gerçekten hayattaki anlam ve öneminize dair ciddi bir sorgulamaya girişiyorsunuz. beynin çıkarılma anı, bu esnada ortaya çıkan ses efektlerinden bahsetmek dahi istemiyorum, Allah böyle bir sonu düşmanımın dahi başına vermesin.
devamını gör...
öğrenciyken izlemeye gittiğimizde çömez asistan kıdemlisine “abi hocaya söylesen de kafatasını ben açabilir miyim?” demişti. düşününce komik geldi. o da onların vakası.

Allah herkese hayırlısıyla doğal ölüm nasip etsin.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar