oturduğu yerden tespit yapmak

#özgürler 

başka nasıl yapacaktık cevabını verenleri esefle kınadığım kinaye cümlesi.

konudan öyle bir bahsediyor ki böyle herkes bir şeyleri çok yanlış anlamış da o kişi büyük resmi görmüş, nice badirelerden geçip ışığa ulaşmış gibi bir hava, böyle bir şeyler.

biraz sakin olun, biraz durun şöyle hava alın, kelebekler böcekler.
devamını gör...
ben arkadaşın ne demeye çalıştığını anladım sanırım.

yani diyor ki, insan bi argüman üretir, bir sav üretir. en azından bir neden söyler. hepimizin düşüncesi çok değerli. fakat, bu düşüncelerin başkalarında anlam bulabilmesi için bir mantık zinciri -doğru olmasına gerekmiyor- gerekiyor sanki
devamını gör...
ben arkadaşın ne demeye çalıştığını şöyle yorumlayacağım sanırım.

"senin tuzun kuru tabi oturduğun yerden ahkam kesmek kolay" demek istemiş. evet tuzumuz kuru , ayaktakilerin icraatı bi naneye yaramıyorsa oturduğumuz yerden ayaktakilere tespit nedir öğretmeye devam edeceğiz. ayaktakiler adam gibi tespit yapana kadar hem de.
devamını gör...
teori ile pratik farklı şeyler. bir insan kendisi hakkında, nasıl biri olduğu hakkında, hangi durumda nasıl davranacağı hakkında öngörülerde bulunur. kendini tanıdığını düşünür.

tespit yapmak da biraz böyledir. mesela bana imkan verin ben bunların alayına etek giydireyim diye başlayan bir kolpaçino repliği vardır ganyotçunun.

replik [küfür alert]

işte adam tespit yapar ama mekanı basmaya gidince korkudan 1 şarjörü havaya boşaltır. yani eylem anı ile tespit anı başka şeyler.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar