ötv ve kdv

harcama üzerinden alınan vergilerdir. pastadaki en büyük dilim olması çok normal çünkü insanlar harcama üzerinden alınan vergilere servet ve gelir üzerinden alınan vergilere oranla daha az tepki gösterirler. hükümetler de bugün yolduğu kazlardan öhöm vatandaşlardan yarın oy isteyeceği içün maliye politikalarında harcama üzerinden alınan vergileri kullanmayı tercih ederler.
devamını gör...
yol, su, kanalizasyon, okul, güvenlik, devlet giderleri vs hangi parayla yapılacak Allah aşkına. devlet denen organizasyonun bu gibi giderleri var, ve bu giderlerin karşılanması için de vergi toplamak zorunda. evet ötv mevzusu bizde fazlasıyla abartılıyor, fakat kdv dediğimiz mevzu dünyanın her yerinde hemen hemen aynıdır. şu anda rakamlar nedir bilmiyorum, fakat en son iki yıl kadar önce baktığımda avrupa ülkeleri arasında en düşük kdv oranına sahip bir kaç ülkeden biriyiz.
yani anlayacağınız bütün dünya vergiyi bu yolla alıyor. ürünün her aşamada aldığı değeri vergilendirmenin başka da bir yolu yok. ama mesela ötv'nin kdv'si deli dumrul için bile fazla gelirdi. bir de gelir vergisi var, gelişmiş ülkelere kıyasla gelir vergisini toplayabilmede en alt sıralardayız. gelir vergisini doğru toplayabilselerdi, belki ötv saçmalığı bir miktar normale gelirdi. gelir vergisiyle kapatamadıkları açığı bu yolla kapamaya çalışıyorlar.

bütün bunların ötesinde bizim sorunumuz gelir dağılımdaki adaletsizlik. ak parti hükumetiyle birlikte gelir dağılımdaki makas daha da bir açılmış durumda. açılmaya da devam ediyor.
devamını gör...
ha bu şeyin dinle, imanla alakası falan yok. pikniğe gittiğinizi düşünün. piknik masraflarını toplamak için ortak bir kasa oluşturursunuz. devlet de bunun biraz daha gelişmişi oluyor.
devamını gör...
saray yapılmayıp, her dönemin yandaşlarına peşkeş çekilmeyip millete verilse sorun olmayacak vergilerdir.

devlet, parayı herkesten toplayıp zenginlere dağıtıyor.
devamını gör...
türkiye de vergilerin yüksek olduğunu inkar etmek mümkün değil. yukarıda bahsi geçen vergiler sadece iki tane olmasına rağmen devlet gelirinin %57,5'ni kapsıyor, ancak bunun üzerine gelirler vergisi, stopaj gibi eklenecek daha 4 kalem yüksek oranlı vergi var. onun dışında mesleklere göre değişen vergiler var. işin aslı devlette bu vergilerin yüksek olduğunun farkında ancak düşürmeyi bırakın çıkarmak için uğraşıyor.

üstüne üstlük kabul ettiği yüksek vergiyi neden düşürmediğini ise yine kendi söylüyor, kayıtdışı ekonomi.

efendiler, devletin görevlerinden biri vergi toplamak, ancak bunu adil kalıcı ve devamlılık usulüyle yapması gerekir. efendim kayıt dışı ekonomi var o yüzden biz size daha fazla giydiriyoruz deme hakkına sahip değil. bunun yöntemi belli, vergi denetim memurlarını artırırsın, vergi usül kanunu da vergi adaleti başlığı altında vergi oranlarında makul derecede indirimler yaparsın.

iki taraflı denetleme mekanizmaları ve doğru bir vergilendirme ve ödeme politikalarıyla hem devlet gelirleri kaleminde düzeyli bir artış ve devamlılık sağlarsın. hem de vatandaşın sırtındaki vergi yükünü hafifletir eşit ve adil oranlarda toplumun geneline yayarsın. gelir adaleti dediğimiz şey doğru ve haklı bir düzeyde yapılmadır.

yani devlet nalıncı keseri gibi hep kendine yontarak insanları düzenbazlığa itmemeli.
devamını gör...
3'er harflik zulümler silsilesi olan vergi. ötv: "özel" tüketim vergisi. kdv: "katma" değer vergisi. ötv zulmü, kısa süreli, 99 marmara depreminin yaralarını sarmak için geçici olarak çıkarıldı ve unutulup, zulüm kere zulüm oldu. 2002 yılında iktidara gelen akp, önceki başbakan'ın önüne atılan yazarkasa'yı senelerce ekonomik verilerin bir isyanı olarak takdim etti ve kendisine kulp yaptı. sonrasında güttüğü israfa dayalı ahlaksız politikaları, misafir adı altında neden olduğu mülteci akını ve kendi vatandaşını vergi zulmü ile cezalandırılması... dünya'nın en tutarsız en vicdansız ve ahlaksız vergi kanunları ülkemizdedir. vergiye güvenerek aç kabadayılık yapan iktidar, adeta vergiyi kırbaç olarak kullanmakta, vergiyle tehdit edip meşru soygun yapmaktadır. yazarkasa'yı senelerce arkasına alan iktidar, döneminde cereyan eden ekonomik buhranı görmezden gelmekte, tuzu kuru ne kadar aşağılık ve sefih karakter varsa, yalakalıklarını at gözlüğü olarak kendisine tahsis etmektedir.
nimet rızık bile tekellerindeymiş gibisine kibirlenmekteler.

dürzü ve münafık bir zamandan geçiyoruz. batsın! hükmünüz zayi olsun.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar