milletimizin nasıl sinsi olduğunun kanıtıdır. burası dahil, ekşiler, uludağlar, facebook'lar ötv zamlarına saydıran saydırana. bu fiyata araba mı alınır diyenler, leş araçlara 100 bin mi verilir, x5 olmuş 878.000 diye kızanlar.

bmw türkiye şubat teslimatlı araçlarımızla hedeflerimiz doldu, yeni sipariş alamıyoruz diyor. fb dayısı gibi bu sefer ben sorayım nerede bu kriz?

kaynak sözcü

2020 yılı eylül ayında otomobil satışları bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 101,9 artarak 71 bin 296 adet olurken, hafif ticari araç pazarı yüzde 189,1 artarak 19 bin 323 adet oldu. otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık eylül ayı ortalama satışlara göre yüzde 52 arttı. pazarın yüzde 87,2'sini vergi oranları düşük olan a, b ve c segmentlerindeki araçlar oluşturdu.

pazar 9 ayda yüzde 75 büyüdü

2020 ocak – eylül döneminde ise otomobil ve hafif ticari araç pazarı yüzde 75 oranında büyüyerek 493 bin 621 adet olarak gerçekleşti. otomobil satışları, 2020’nin ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 70 artarak 388 bin 690 adet olarak gerçekleşirken, hafif ticari araç pazarı ise bu dönemde yüzde 99,2 artarak 104 bin 931 adede ulaştı.

devamını gör...
rakamlar mi daha yalanci insanlar mi?

bazi rakamlara hic inanmazken bazilari uzerinden cikarim yaparsak yakinda ulkecek kafayi yiyecegiz, hayirli olsun.
devamını gör...
"bmw türkiye şubat teslimatlı araçlarımızla hedeflerimiz doldu, yeni sipariş alamıyoruz diyor." bu cümleden her insanın bmw alabilecek refah seviyesinde olduğunu mu çıkarmalı yoksa makasın artık biraz bile kapanamayacak şekilde açıldığını mı?
yani özetle zenginin çok zengin, fakirin çok fakir olduğu 5 yıl öncenin orta üst sınıfının artık iyiden iyiye alt seviyeye yaklaştığı gerçeğini örtbas edemeyecek durumdur.
devamını gör...
ben kendi cebime bakarım. zenginler her daim araba alabiliyorlar. bu rakamlar bizim yurt dışına sattığımız araçlar mı yoksa içine mi ? benim bildiğim ve şahit olduğum kadarıyla tofaş artık yurt içine satış yapmıyor. parti halinde yurt dışı satışlar devam etmekte.
devamını gör...
burada halkın fakirleşmediğini, herkes alım gücünün yerinde olduğunu mu çıkarmalıyız yoksa sıfır araçlarda dönmeye başlayan bayiden galeriye toplu alım sonrası dolandırıcılığını mı fark etmeliyiz?

renault adama (bayiye) diyor ki ben aracı yolluyorum sen 110 binden sat. bayi de tamam deyip sipariş çekiyor. sonra bi bakıyorsun siparişin yarısını bir galerici direkt bağlamış. sonra bi daha bakıyorsun galeri sahibiyle bayi sahibi aynı adam. bayiye giden vatandaşa "siparişler full en erken 6 ay" diyor. adam ya 6 ay bekleyecek (ki arada kurun ne olacağı belli değil, bugün bayi fiyatı 110 6 ay sonra 150 olmayacağının garantisi yok) ya da galeriden sıfır aracı 120'ye alacak.

sonra da türk halkı iki yüzlü, para yok deyorlar ama ehonomi çoh eyi.

nah çoh eyi.

edit: bu yazdıklarımı bmw için filan zaten söylemeye gerek yok. memlekette zenginin daha zengin, fakirin daha fakir olduğunu anlamayanı ıslak odunla dövüyorlar. zengin adam da tatmin olmak için yaslıyor parayı baverian motoren werke ag'ye. hayat güzel. onlara.
devamını gör...
sözlükte ekli yazıların hızlı okunduğunu gösteren olay. herkes bmw'ye takılmış o noktada bile araçlar dolmuş manası var.

asıl mesele b ve c segmenti ifade eden hafif ticari araç pazarının yüzde 189,1 otomobil ve hafif ticari araç pazarı, 10 yıllık eylül ayı ortalama satışlara göre yüzde 52 artması durumu. bunun da pazarın yüzde 87,2'sini vergi oranları düşük olan a, b ve c segmentlerindeki araçlar oluşturduğu gerçeği.

bakın bu başlıkta bile hala söylenme, kim alıyor zenginlik vs deniyor. sözcü dahil durumu tahlil edememiş durumda ülkede tarihin en büyük kayıtdışı paranın sisteme girişi var. yastık altı araca yöneldi..
devamını gör...
bir şey prim yaparsa, insanlar gözünün birini çıkartıp satar ona yatırım yapar demek.

araba almasa da olur insanların altın bozdurup bu işe kalkıştığını görüyoruz. altınlar tümden bozulunca, bu arkadaşların "yatırım" gözüyle baktıkları araçlarını alabilecek kimse kalmayacak. arabalar artık düşlediğiniz gibi menkul kıymet olamayacak. o zaman işte kaportayı kızartır yersiniz. ya da galericileri bulup toplu katliam yapıp yamyamlık edersiniz.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar