oytun erbaş

tusem dershanesinin fizyoloji hocasi. adamin dolasmadigi dershane kalmamis, en son tusemde durulmus diyorlar ama bence en cok para verene mavi boncugu takdim ediyor.

7 kere tusa girmis, hepsinde derece yapmis. insan dersini dinlemedikce cok inanamiyor ama bir bakiyorsunuz, adam her sey hakkinda teorik bilgi sahibi. incik cincik icinde bogulmasa guzel ders anlatiyor diyecegim ama valla katlanilmiyor. ders notlari da kabus gibi. yine de uc bes sey kalmis aklimizda, yalan degil, hakkini yememek lazim.

bunlarla beraber cok eglenceli bir adam. basindan binbir turlu olay gecmis ve kimi zaman bunlari anlatirken hizini alamayip uc dort hikaye anlattigi oluyor. tabii dinledikce egoist ve sosyopatvari bir kisiligi oldugunu dusunmeden edemiyorsunuz.

her seye ragmen luzumsuz ve abuk sabuk soru soran ogrencileri ezisini elimde patlamis misirla izliyorum.
devamını gör...
ege üniversitesi tıp fakültesi mezunudur. tusta defalarca derece yapmış ve esas çalışma alanı ilaç arge çalışmalarıdır. şiveli konuşur ve ted konuşmalarında dinlediğim kadarıyla hep esprilerle anlatır derdini. ayrıca kendisi otizm hastasıdır. konuşmalarından biri;

devamını gör...
yalnız üstteki videosunu izlerken canan karatay hocanın dile getirdiği bir konuyu sunumu arasında geçirdi. karatay söylediğinde doktorlar şikayet edip mahkemelere vermişti.
otizm=şeker. örnekler ile göstererek şeker yüklemesi yapılan hamile fareciklerin otizmli yavrucakları olduğunu söyledi ve geçti.
devamını gör...
arkadaştan duymuştum tıp camiasında deli oytun deniyormuş kendisine. denk geldiğimde dinlerim, geçen ahmet rasim küçükusta'yı bir tartışma programında dövmekten beter etmişti. bu aralar flutv'de.
devamını gör...
yakından takip ettiğim bir doktor ve araştırmacı. halkı bilinçlendirme amacıyla çalıştığından şüphe duymuyorum. katıldığı son programda bunu kendisi de ifade etti. ben araştırma ve geliştirme çalıştırılmalarından para kazanıyorum dedi.

benim beslenme ve sağlık konularına özel ilgim olduğu için ne kadar program varsa hepsini izledim. katılımcıların çoğunu artık tanır hale geldim. hemen hemen hepsi ya diyet kitabı yazarı ya zayıflama merkezi sahibi ya da obezite cerrahı.

bunlar bu nedenle kendilerine uygun olan bilimsel araştırma sonuçlarını referans vererek kendilerini inandırıcı olarak sunuyorlar.

100 çalışma yapılsa 50 si şeker yararlı 50 si zararlı sonucu ile çıksa canan karatay diyor ki bakın yapılan çalışmalar şekerin zararlı olduğunu ispatladı. oysa bilim insanı tavrı bu değil.

diyeceğim oytun erbaş ticarethane işlemeyen ve bizzat kendi yaptıgı ve yayınlandığı sonucları paylaşan bir araştırmacı.

son olarak akademik detaylarda boğularak anlaşılmayan doktorların yerine vatandaşa onların anlayacağı dilden tıbbi tavsiye veriyor. adam doktor ve istese full latince konuşur biz de karşısında me me diye meleriz ama adam özellikle anlaşılsın diye gayet şiveli falan halk ağzı ile kadın programında konuşuyor. bunu takdir ediyorum. kitapları da aynı şekilde yeni başlayanlar için yazılmış eserleri var. zaten detaylı bilgi için araştırır okur meraklısı.
devamını gör...
sürekli artan bilgi birikimini mizahi ve anlaşılır bir üslupla halk ile paylaşan bir bilim insanı. daha göz önünde daha tanınır olmasını isterim ki mevcut bilgi kirliliği bir şekilde ayıklanabilsin.
devamını gör...
tam aklımdan geçerken solda başlığı beliren doktor. sherlock başlığında da aynı şey oldu gördüm "saf olmayan akıl" akıllarımızı mı okuyor, neler oluyor?

neyse oytun beyi şu konuşmasıyla tanıdım sonra bir anda tüm videolarını izlemiş bulundum kendisinin. çok gerçekçi olmasına rağmen dinlenmesi inanılmaz keyifli. severek izliyoruz.

devamını gör...
türkiye'nin carl saganı. bilimi halka indiren adam. sayesinde tıbbi konularda atıp tutuyorum içim rahat bir şekilde. kaynak diye soran terbiyesizler oluyor oytun erbaş tabii ki netter anatomi atlası mı olacak.
devamını gör...
kendisini son zamanda dinlemeye başladım; pozitif bir enerjisi var. beni en şaşırtan düşüncesi; vitamin takviyelerini kesinlikle önermemesi ve hastalıklara sebebiyet verdiği söylemi.
korono konusundaki önlemlerini ise normal grip sürecinde uyguladım. gribi iki günde geçirdim. ( tuzlu su yap) ağza burna ver temizle.
devamını gör...
nöropsikoloji kitaplarında yazan hali hazırda ulaşması pek de zor olmayan bilgileri yöresel ağızla biraz da mizah yaparak aktardığı için epeyce sevilen ve hatta kimileri tarafından dahi ilan edilen doktor. popüler kültürün azizliği işte.
devamını gör...
sosyal zekası yüksek nadir doktorlardan. bilgisini çok iyi satıyor ki baya da bilgili bir adam zaten. belli bir şöhretten gelen saçmalamalar olabilir ama mazur görmek lazım diye düşünüyorum.
devamını gör...
marjinal bilgiler vermeye çalışarak meşhur olmaya çalışan doktorlardan biri. canan karatay misali.
adam "evcil hayvanı olan koronaya karşı bağışıklık kazanmıştır" dedi. bi de aramızda kalsın diyo sunucuya.*
devamını gör...
bilimi toplumsallığa indirgeyen hekim. bugün korona virüs hakkında bir videosunu izledim de bence seri ve yalın bir biçimde anlatış tarzı var. diğer videolarına da bir göz atarım.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar