özde iyi insan olmak

her insanın içinde iki tane tohum vardır. iyilik ve kötülük. bir insan bunları davranışlarıyla hangisini besleyip büyütürse öyle bir insan olur. her insanın özünde iyi olmak vardır. bu melekelere sahip olan insan dilediğini kullanır dilediğini atar.

insanın yaradılışla sahip olduğu iki melekeden biri..

aksi için; sözde iyi insan olmak.
devamını gör...
temelleri çocuklukta aile tarafından atılan insani değerlerin büyüdükçe paslanması sonucu ortaya çıkan canavar görünümünde insanlara söylenen samimiyetsiz baştansavma bir ifade. artık o öze dönmek; tamamen küsmüş, muşambasının iyice yapışmış eti puf paketini açmak kadar zordur.
devamını gör...
bu cümle birinin kötü olduğu düşünüldüğünde bir başkası tarafından biraz ortamı yumuşatmak biraz da gıyaben müdafaa etmek için kurulur.

şimdi sorun şu, bir insan özünde iyiyse biz onun iyi olduğunu biri söylemeden de anlamalıyız, birinin iyiliği başkalarına yansımıyorsa nasıl iyi olabilir? ya da iyilik her haltı yiyip benim kalbim temiz diyenlerin lafındaki kalp gibi görünmez bir şey mi?

şahsen ben biri için özünde iyi bir insan diyorsam kesin gıybet olmasın diye "itin teki evet" diyemediğimden sırf anı kurtarmak için diyorumdur.

kim söylüyorsa yalan söylüyor yok öyle bir şey.


(bkz: sırf şey olsun diye açılan başlığa ciddi ciddi tanım girmek)
devamını gör...
şeytan'ın da melek olması gibi bir şey bu durum. özü ya da yüzeyi yok aslında bu durumun, insanın altını bu kadar kalın kalemle çizmenin de anlamı.yok.
devamını gör...
bilumum çakma türk dizisi platformu dışında keşfedilme ihtimali pek olmamaktır. yani insanlar hayatınızı üçüncü bir şahıs gibi gözetlemiyorsa kimsenin farkında olmayacağı bir iyiliktir. ha dersen ki "olum aştım lan ben bunları, küçük yavru kedilere süt verirken beni kimse görmese de olur" iki gözünden öperim. evliya gibi adamsın mübarek, ula millet* hayatını çarşaf çarşaf facede ortaya seriyor sen egonun üstüne bir sünger çekmiş yaşıyorsun. valla pes!
devamını gör...
insanların ezalarına sabır göstermektir. arkandan saf, salak diye konuşmalarına rağmen kimsenin arkasından tek kelime laf etmemektir. sana kötülük edene dua etmektir. seni konuşana karşı ebediyen susmaktır.

hep derim, istesem benden daha kötü, daha uyanık insan olmaz bu hayatta ama öyle bir hayatı yaşamaktansa saf, salak gibi kelimelerle anılmayı tercih ederim. Allah'ın rızasını ebediyen kaybetmekten, beni cezalandırmasından, kalbimin kararmasından korkarım.

tuzak kurana tuzak kurulmuştur. ebu cehil gibi kuyu kazan er geç kuyuya kendisi düşer. hakikatte uyuyan kimdir?

özde iyi insan olmak aklından hiç kötülük geçmemesi değildir, aklından kötülükler geçmesine rağmen bunları yapmaman, bir tek zerreye dahi zarar vermeden yaşamaya çalışmandır. ve neden insan kendi zerrelerini hiç düşünmez.

iyiliği dışarıda değil kendinde aramalı insan.
Allah'ım iyiliği bize yaz.
devamını gör...
dışa vurumu ile hem kendi çevresi hem de başkalarının yaşamını güzelleştiren bir detaydır. insanların ne varsa dilinde olduğu, eylemlerinde, yaşamlarının bir karesinde hiçbir zaman görmediğimiz durumların sayısının hızla arttığı bir çağa denk geldik. samimiyet neydi, hâlis niyet neydi, dürüstlük-fedakarlık-bağışlamak neydi bunların unutulduğu; yok sayıldığı hatta yok olduğunu bir gerçek gibi neredeyse suratımıza bu çağın insanları tarafından birer birer çarpılıyor.

gün geçmiyor ki bu özünde iyi insanları özlemeyelim ve gün geçmiyor ki bu çağdan nefret ettim etimle kemiğimle nefret ettim demeyelim...
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar