özdemir ince'ye göre müslümanların geri kalma nedenleri

özdemir ince cumhuriyet'teki müslüman dünyası neden geri kaldı başlıklı köşe yazısında müslümanların geri kalma nedenlerini yazdı. ama kısaca tespiti şu; müslümanlar daha ilk kuruluş aşamasından ayarı bozuk olduğu için geri kalmış.

ince köşe yazısında kuran'ın da değiştirildiğini iddia etti.

"daha kuruluş döneminde ayarı bozuk olduğu için geri kaldı. hz. peygamber’in eceliyle ölümünden sonra dört halife geldi: ebubekir, ömer, osman ve ali. ilk halife ebubekir dışında öteki üçü öldürüldü. ömer’i bir hırıstiyan, osman ve ali’yi bizzat müslümanlar öldürdü. şunu iyi bilelim: her din bir siyasal partidir; siyasal partilerde olduğu gibi içinde fraksiyonlar, klikler ve hizipler vardır. sadece isimler değişiktir: bunlara mezhep, tarikat ve cemaat denir. bunlar mensubu oldukları dini mükemmelleştirmek için değil, iktidar, dünya nimetleri ve servete sahip olmak için ortaya çıkmıştır..."

hafızların savaşlarda ölmesi yüzünden ayetleri ezbere bilen hemen hemen kalmadı, hafız ezberleri arasında da farklar vardı. bunun üzerine hz.ömer’in önerisiyle ayetlerin toplanmasına ve kitab -mushaf- haline getirilmesine karar verildi ve olanlar işte o zaman oldu. derlenen ayet toplamında uyuşmazlık çıktı. eyaletlere gönderilen kuranlar arasında farklar vardı. örneğin ırak ve suriye nüshalarında çelişkiler vardı. ve bu da iki mezhebin ortaya çıkmasına yol açtı. bu da yetmedi yorumlar üzerine tarikatlar çıktı.

yazının tamamı
devamını gör...
ebubekir sifil "din sahipsiz kaldı" derken bunu kast ediyordu işte. elin kemalisti afedersin kalkıp bizim dinimiz hakkında delilsiz iddialar, mesnetsiz iftiralar atacak, Allah'ın kulu kalkıp bundan hesap sormayacak. atatürk'ü koruma kanunu var, dini koruma kanunu yok!
devamını gör...
ebubekir sifil'in temsil ettiği ekol'ün evliyaları, kutupların işi ne ? öldükten sonra bile -hatta kılıcın kınından çıktığı gibi- tasarrufta keramette bulunanlar bu dine sahip çıksa ya ! hadi ben bu kutuplara gavslara inanmıyorum. bu kutuplara gavslara inananlar eliyle cahil cühelaya, facir fücura haddi bildirirlerse pek memnun olacağız.
yoksam tayy-ı zaman yapacaklar ama 20. yüzyıldan sonrası kapalı zaman mı ?
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar