özgür demirtaş

#siyaset  #özgürler 

ekonomiyi iyi bilen ama çağından bihaber twitter profili.

şimdi bu adam, zannediyorum bir zamanlar abd'de yaşamış, oralarda ekonomi üzerine ciddi eğitimler almış ve ülkesine dönmüş. şimdi sabancı üniversitesinde finans kürsüsünün başkanı. gayet güzel. şimdi duralım burada üstad necip fazıl'ın kurduğu bir analoji üzerinden gidelim. şu, şehirde hasta bakıcılık yapıp köyüne dönen adam hikayesi. adam köyüne döndüğünde, saygı görür, hizmet görür, büyük adam diye el üstünde tutulur falan. ama aslında adam şehrinde sıradan bir hasta bakıcıdır, köyüne dönünce doktor muamelesi görür. bizim hastalığımız bu. bu adam cnn'de siyaset yapmaya, uluslararası ilişkiler üzerine ahkam kesmeye falan başladığında hiç garipsenmedi. adamın işi bu olmamasına rağmen eleman kendisini kaptırdı ve salakça bir küstahlıkla millet mars'a gidiyor biz nelerle uğraşıyoruz sloganını ağzına doladı ve zaten yeterince fenomenimiz varken bunların arasına bir de sabancı üniversitesi finans kürsüsü başkanı eklendi.
değerlerin, kavramların ve hassasiyetlerinin içinin boşaltılıp, suni ve karşılığı olmayan bir şekilde tekrar doldurulduğu güzel ülkemde kişileri yerli yerince muhasebe ve muhakeme etmek çok büyük bir beklenti elbette. bu adam finans hariç her şey hakkında konuşuyor. kendi alanına geldiğinde de yüzyıllardır bilinen klişeleri tekrarlayıp primini yapabiliyor. mesela; "yapısal reform", "eğitim", "demokrasi" , "insan hakları" falan. antik yunandan beri tekrarlanan şeyleri söyleyip reele ve somuta hiç dokunmayan içi boş öneriler sunup köşesinde kahvesini yudumluyor bu adam. türkiye harici herhangi bir ülkede bu ve benzerleri değil cnn'e yumurcak tv'ye dahi çıkartılmazdı. eminim.
devamını gör...
chp'nin cumhurbaşkanı adayı olacağı iddia edilen isim.

--- alıntı ---

televizyoncu ve yazar metin uca, sosyal medya hesabından chp içinden bir kulis aktardı. uca, “ayağımın tozuyla geldiğim ankara’dan taze haber vereyim. chp’nin cumhurbaşkanlığı için üstüne konuştuğu adaylardan biri de prof. dr. özgür demirtaş, dün kemal derviş tarafından önerilmiş çok başarılı bir akademisyen ve futurist ama parti tabanı tanımıyor” dedi.

--- alıntı ---

buradan
devamını gör...
çok laf hiç iş profu. bu şahsın adını çok duyuyoruz ama hiçbiri projeleriyle, bilimsel başarılarıyla veya makaleleriyle ilgili değil. kendisinin bir alt versiyonu facebookta mevlanaya ait olmayan ama altında mevlana yazan fotoğraflar paylaşan kanı kaynar ergenler, ama hitap ettiği kitle çok kalabalık orada başarılı işte.
devamını gör...
kendisinden mckinsey gibi dünya çapında ekonomiye yön veren şirket kurmasını ve türkiye ekonomisini en azından 20-30bin dolar kişi başı milli gelire getirmesini istediğim ekonomist profesör.

tıvitırda ki biosunda, 15 yıl abd yazmasını bilen bir insan. tamam işte mahfi eğilmez hoca ile bir olun yapın kurun şu mckinsey şirketini.

yiğit bulut2u beğenmiyoruz, mckinsey'i de beğenmiyoruz. beğenebileceğimiz bir ekonomi şirketi kurun lütfen.
devamını gör...
teyfur erdoğdu hocanın kendisini tartışmaya davet ettiği, tıvitır hesabından başka bilim adamlarının robotlarını paylaşmaktan keyif alan amerika'da uzunca süre kalmış profesör insanımız.

atilla ilhan'ın, türk aydını batının manevi ajanıdır lafına cuk oturan profesör.

umarım bir gün ülkemize fayda sağlayacak bir şirket kurar da bizde kendisine helal olsun deriz. tıvitır fenomenliğini bırakması gerekiyor en kısa zamanda bence. sıkı takipçisiyimdir bu arada.
devamını gör...
--- alıntı ---

erbakan’ın 1990’larda yatırımı tüketime değil sanayiye yapmakla ilgili videolarını bir daha seyretmek lazım. bir zeki mühendis...
cari açık veren ülkenin yapması gereken yegane yatırım: döviz getirecek sanayi yatırımıdır. bunun dışında yapılan her harcama açık olarak döner.

--- alıntı ---

yukarıdaki tiviti atmış insan. gözlerime inanamıyorum sayın seyirciler. halbuki kendisi elalemin icatlarını paylaşan tivitlet atan bir bilim admaımızdı. dünden beridir şoktayım.
devamını gör...
boğaziçi üniversitesi elektrik elektronik mühendisliği'nden mezun kişi. lisans eğitimini tamamladıktan sonra abd'ye finans üzerine eğitim almaya gidiyor.

bugün twitter üzerinden izlediği yabancı diziye dair izlenimlerini tweet olarak paylaşmış. insan şaşırıyor. mühendis mi finansçı mı yoksa sosyal medyacılardan biri mi?
devamını gör...
bende amerikansever izlenimi bırakmış profesör. alanında uzmandır bilemem ama abd-çin savaşının galibi abd olur ve uzun vadede çin bu savaşın kaybedeni olur diyordu. gelişmeler ise tam tersini gösteriyor.
devamını gör...
dünyanın en büyük havalimanı üzerinden muhaliflik kasacakken, kendisini rezil kepaze etmiş türk profesör. tivitini sildirdiğimin profesörü seni. madem sileceksin niye yazıyorsun. ekşicilerden beğeni kasayım derken madara olmak böyle birşey bence. sen benim gibi sıradan bir insan değilsin yahu. profesörsün. tıvittır trolü gibi muhaliflik, tivit atma nedir yahu. ekonomi gibi ülkemizin bir türlü beceremediği bir konu var mis gibi. oradan yap muhalifliğini. gerçi 2013 yılı, türkiye cumhuriyeti tarihinin en iyi ekonomik verilerinin yakalandığı yıldır beyanatı var kendisinin. zaten faizler %4'e felan düştükten sonra oldu ne olduysa. neyse dün sildiği tivitlerden bir kaçı.

devamını gör...
zannediyorum tarihin arka odasında erhan afyoncu söylemişti: "iyi bir akademisyen sosyal medyayı aktif kullanmaz, hem zamanı olmaz hem de zaman ayırmaz buna." gibi bir şey demişti. ben de bu söze aynen katılmıştım. sosyal medyayı gereğinden fazla aktif kullanan akademisyenler, her halta tweet atan akademisyenler gözümden bir miktar düşüyorlar. şimdi diyeceksiniz ki " koskoca özgür demirtaş senin gözünden düşse nolur d........k" diye. haklısınız ancak benim de fikrimi söyleme hakkım vardır herhalde.

tanım: günde 83 tane tweet atmayı bırakması ve alanı dışında olan şeyler hakkında daha az konuşması gereken profesör. (şunu demek istiyorum: tweet atacaksa uzman olduğu alanda tweet atsın, biz de iktisat fakültesi öğrencisi olarak feyizlenelim)
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar