özgürlük parkı

---> dikkat! dikkat
bu tanım yoğun görsel barındırmaktadır.ona göre devamına tıklayınız.
<---

göztepe selamiçeşmede bulunan ve pek bilinmeyen devasal park. park diyince aklımızda şekillenen görüntüden fazlacası.

önce devasallığını gösteren eski bir görsel ekliyim;


şimdi ise kadıköy belediyesi ile özdeşen heykelcilik akımının ilk başlangıç noktası olan bu parktaki ilk heykeli göstereceğim. heykel parkın adını temsilen yapılmış olup karşısındaki 45 katlı kulelerle 'nasıl bir ironidir' temasıyla, buyrun özgürlük heykeli:


cidden eskiden buralar hep dutluktu. Yabanıl otlar, ağaçlar ile dolu bu arazi İçine girince kaybolunan, türlü olaylara konu olan, dönem dönem gündeme gelen koca bir arazi. Ara ara belediye işe el attı da düzenleme falan yapılıp halka açılsa da hep tekrar tekrar bozuldu. kadıköy belediyesi sonra akıllandı da burayı bi adam edelim dedi ve şimdiki haline evrildi.

şimdiki hali nasıl peki?

bir tüyo;


içerisinde birkaç km'lik epdm tartan zeminden oluşturulmuş yürüyüş parkuru, asfalt bisiklet yolu, futbol sahası, basketbol sahaları, tenis kortu, farklı farklı konumlandırılmış kocaman özenle yapılmış çocuk oyun alanları, köpek bahçeleri, piknikçilerin biriktiği masalı piknik alanları, anfisi, sergi alanı, malumunuz her yerdeki heykelleri, yeme içme alanları, çocuk gezi alanları, fidanlığı ve yeşillin kuytusuna kaçabileceğiniz nadide köşeler.. festivaller, kilosu 20 liradan satılan organik sebzeli organik pazarlar, sinema, tiyatro günleri vs..

millet sabah gelip gece terk ediyor. hele şu aralar metrekare başına bir aile düşüyor ama yine büyük bir yer olduğu için sosyal mesafeler korunmuş oluyor. sandalyesini masasını kapan yeşile atmış kendini. sirkülasyon ise şahane. sabahın erken saatlerinde önce spor sonra iş diyen genç nüfus, saat 9-10'a doğru yaş skalası artıyor ve öğlene doğru yaşlı nüfusu artışa geçiyor. alternatif piknikçi grupları hariç. akşama doğru yine aynı bu sıralama gecenin ilerleyen saatlerine kayıyor. bu yürüyüş parkuru izlenimi tabii. ama kafelerine gidince de gözüküyor. kısaca insanlara nefes almalık ve kimsenin kimseyle ilgilenmediği ya da tahammül edebildiği bir yer. insanların kaçış noktası. he bir de burası kedi dünyası. girişinde bir tabela var, buraya kedi bırakmak şu maddeye göre suçtur diye..

bence buranın en önemli özelliği şahane peyzaj düzenlemesi. her saati ayrı güzel ve birbirinden özel bitki ve ağaçların gelişimini izlemek apayrı bir deneyim. yürüyüş parkurunda devasal ıhlamur ağaçlarını ağır adımlarla geçmek, şahane yeşil tonlarının doğal dokusu arasındaki havuzun başında bir başına oturmak efsane.

ee tabii bu kadar bahsedince birkaç fotoğraf eklemek lazım.

önce genel doku izlenemi:şimdi çiçek böcek:

-şayet sabah erken saatlerde ama 6-7 gibi giderseniz ayrı bir muazzam doku sizi karşılar.ve tabii kediler...

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar