özkan sümer

1937 doğumlu eski trabzonspor futbolcusu, teknik direktörü ve başkanı. trabzonspor'un 2 şampiyonluğunda teknik direktördür.
devamını gör...
trabzonspor da önemli başarılara imza atan futbol adamı.

--- alıntı ---
özkan sümer (doğumu 20 ocak 1937, trabzon) türk eski futbolcu ve teknik direktörüdür. ilk olarak trabzonspor'da defans olarak oynamış, sonra aynı takımın, galatasaray, denizlispor, samsunspor ve türkiye milli futbol takımı'nın teknik direktörlüğünü yapmıştır. ayrıca trabzonspor'da başkanlık yapmıştır.


futbolcu
sümer doğum yeri olan trabzon'un takımında futbola başlamıştır. sonra bir süre kardemir karabükspor ve akçaabat sebatspor'da oynadıysa da, sümer trabzonspor'a geri dönmüştür. takımında başarılı bir defans olan sümer, zamanında uzun boyu ve sert ve inatçı oyunuyla "deve" lakabını almıştır.

teknik direktör
aktif sport hayatı bitince, sümer türk futbol federasyonunda (tff) asistanlık yapmıştır. 1977-78 sezonunda konyaspor'un teknik direktörlüğünü yapmıştır. 1978'de ana takımın başkanı olarak atanıncaya kadar genç ve amatör trabzonspor'lu futbolcuları hazırlamıştır.

trabzonspor 1978-79 ve 1980-81 sezonlarında sümer'in teknik direktörlüğünde lig şampiyonu olmuştur. 1981'de, türkiye milli futbol takımı'nın teknik direktörü olarak atandı. milli takım onun direktörlüğünde ikisi de kaybedilen iki maç oynadı. 1982-83 sezonunda galatasaray'a antrenör olarak atandı. sümer 1984–85, 1990–91 ve 1996 sezonlarında tekrar trabzonspor'a teknik direktör olarak atandı. 2000–01 sezonunda, mobellaspor'a, ikinci ligdeki bir konya takımına antrenörlük yaptı.[1]

kulüp başkanı
2001'de, sümer mehmet ali yılmaz'ın ardından trabzonspor başkanı seçildi.[2] sümer, 2003-2004 sezonunun ilk haftasında, trabzonspor-fenerbahçe maçında çıkan olaylar sonrasında, pfdk tarafından fenerbahçe'ye verilen saha kapatma cezasının tahkim kurulu tarafından kaldırılmasını protesto etmek amacıyla 5 eylül 2003'te istifa etti.[3]

koordinatör
22 temmuz 2006'dan beri sümer, trabzonspor'da bölge ve eğitim koordinatörü olarak hizmet vermektedir.

2007'de, zeliha şimşek'le, eski ktü kadın futbolcusuyla birlikte sezona sadece 6 hafta kala trabzonspor bayan futbol takımı'nı kurdu. takım, ilk sezonu olan 2007-08'de türkiye kadınlar 1. ligi'ne davet edildi. bu takım hemen sonraki sezon şampiyon oldu.
--- alıntı ---
*
devamını gör...
(bkz: ahmet suat özyazıcı) ile birlikte anadolu ihtilalini yapan iki çalıştırıcıdan birisidir. çok hazırcevap ve zeki bir karakterdir. oyuncuları üzerinde dominant olmayı seven nazi tarzı bir teknik direktördü. 2000'lerin başında kulüpte görev yaparken yine trabzon kökenli bir oyuncu olan (bkz: hasan üçüncü) günaydın hocam deyince ''hasan bana günaydın deme futbolu bıraktım de'' diye cevap verir.
devamını gör...
1990-91 sezonunda trabzonspor teknik direktörlüğünü yapmıştır.uzun paltosu,siyah camlı gözlüğü,bıyığı ile tipik bir karadenizli görünümüne sahiptir. kendisine küfreden taraftara teknik kulübeden saldırmaya kalkmışlığı vardır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar