özür dileyememek

bazen karşı tarafın sizi ezik gibi göreceğinden emin olmanız durumunun sonuçlarından sadece biridir. bir de samimiyet vardır ki, özür dilemek gibi resmi bir ifadenin soğukluğunu kaldıramaz.
devamını gör...
ego kabarmasının sonuçlarından biri olduğunu düşünmediğim eylemdir. farklı bir şey özür dileyememe durumu. kibir gibi değil haşa ama bir miktar gururunuz giriyor sanki. ve alacağınız tepkiden de korkuyorsunuz. tamam hatalıysanız özür dilemek kadar doğal, doğru ve erdemli bir şey yok ama zor ya hu. yakın olduğunuz kişilerden bahsediyorum. sizin hayatınızda çok fazla yeri olmayan, daha uzak olan kişiden hatanızdan ötürü özür dilemek bir miktar daha kolay sanki. ama o kişi yakınınızsa... ben çok zorlanıyorum şahsen. o yüzden özür dileyecek birşey yapmamaya çalışıyorum. "hakkını helal et" demek daha kolay. hareketlerimle belli ediyorum ben şahsen pişmanlığımı ya da üzüntümü, sarılıyorum ya da sokuluyorum. özür dilemek zor. var yani özür dilemekte zorlanan insanlar. egolarından ötürü de değil. böyle yani.
devamını gör...
geçenlerde başıma geldi. bir arkadaşımı istemeden ama feci şekilde kırdım. üstelik o, son derece nazik bir şekilde, anlamsız öfkemi yatıştırmaya çalıştı. hemen ardından o kadar utandım ki özür falan dileyemedim. şimdi özür dileyecek olsam olayı tekrar hatırlatıp canını sıkmak da istemiyorum. içinden çıkılmaz bir durum.
devamını gör...
bazen utançtan bazen eneden gelir. o kadar laf söyledik şimdi bir de bunları geri yalayacaz düşüncesi insanı engeller çoğu zaman. ancak bir de tam tersi vardır ki, özür dilesen de onlarca defa, bir kere dönüp eyvallah demez öylelerinin ise canı cennete. hayatta bir kaç hatanın dışında affedilemeyecek bir yanlış yoktur. ancak eften püften salak saçma sebeplerden gurur yapıp özrü kabul etmemek en az gururdan özür dilememek kadar aşağılıkça bir şeydir. benim görüşüm bu tabii. en güzeli özür dileyecek hata yapmamak yapılsa da özür dileyip geçip gidilmek. daha fazla peşinden koşmakta karşıdakinin kaba bölgesini daha fazla kabartmaktan başka bir işe yaramıyor.
devamını gör...
çok fazla özür dilemek zorunda kalmayanlar için telaffuz etmek zor olabiliyor. bunun insanı küçülten bir hâl olmadığını bilmek ve sıcağı sıcağına yapmak bir nebze kolaylaştırabilir. ayrıca özür dilerim hata ettim kalbini kırdım diyemiyorsak çay ısmarlar sevdiği tatlıyı alır en çok istediği kitabı hediye edebiliriz. bu da bir çeşit gönül alma. şebeklik yapabilir yanaklarını çimdikleyip herşey eskisine dönene kadar bıktırabiliriz. güldüğü an tamamdır zaten.
devamını gör...
hatanın farkına varıldığı halde kibrinden dolayı özür dileyemeyenler ben insanlık ayarlarını kontrol ettirsinler. nefs, ahlakımızın kontrolünü ele aldıysa vah bize! nefsî duyguların hakimiyetine izin vermemek ve nefsin her istediğini yapmamak lazım.

ilaç-yöntem-materyal işte tam da budur.
devamını gör...
bazı pişmanlık derecelerinin vücut diline yansımış hali bin özür kudretindedir.

bu tip kişiler özür dileyemezler, kelimeleri boğazlarına dolanır, sesleri kısılır.

rahat özür dileyenlerden korkmak gerek. muhakkak bir tonga daha hazırlamıştır, özür dilediği insan için.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar