trafikte vardır böyle tipler, altında son model bmw veya daha iyi bir araba varsa, sen trafikte ilerlerken o tam arkandan sellektör yaparak dibine kadar yanaşır. tabii sende mecburen yol verirsin. bu vatandaş yayalara da yol vermez, durakların yanından geçerken de gözüne güzel bir kız kestirdi mi artistlik yapar. sanki o pahalı ve lüks arabası onu yolların lordu yapmıştır, bu ne kibirdir, bu ne görgüsüzlüktür.
devamını gör...
kendilerine hızlı geldikleri virajlarda, tali yollarda, kadınsa muhakkak yol vererek, aman dokunmayayım pahalı araç, ben altından kalkamam, bırak gitsin şeklinde yıllardır yapılan bu ve benzeri hatalar sonucu, bu ve benzeri araçlara sahip insanların içinde bulundukları yanılgı ve dolayısıyla zan. tali yoldan gelen araç altın kaplama olsun duracak, virajlara giren araç yavaşlayacak, gerekirse sırf bunun için bile yolu yarıya kadar gelip duracaksın ki anlasın, trafikte üstünlüğü olan araçların sayısı ve rengi belli arkadaş, pahalı araba ve sahibi bunlardan biri değil. biz insanlara zenginliklerine ve giydikleri şeylere göre değil, insaniyetlerine göre değer vermeye başladığımız zaman bu densizlerde azalarak bitecektir.
devamını gör...
kitaplarda yazmayan ama herkesin bildiği kurallardandır arabası lüks statüsüne giren sürücünün her zaman geçiş önceliği vardır.
bu lüks araçlar en dönülmez yollardan döner, ters yöne girer ve sıkışık trafikte önünüze kırarlar, kimse de birşey demez.
devamını gör...
doların yükselmesi ile birlikte tam tersini gördüğümüz durum. şimdi o lüks araba sahipleri "aman arabaya bir şey olmasın" diyerek yavaş yavaş tıngır tıngır gidiyorlar. hatta doblo moblo arkadan selektör yapıyor "yol ver" diye. 2008 megane ile kaç tane böyle araba solladık Allah bilir.
devamını gör...
omzunda apolet olan, titri yüksek her şahsa kişiliğine bakmadan saygı duyan aptal insanlar yüzünden bu duruma gelmiş olabilir. yalakalık tükenmeden bu iş de tükenmez.
devamını gör...
işte hiç pahalı arabası olmamış kişi zannı.

kardeşlerim pahalı arabası olan kişi öyle sizin zannettiğiniz gibi trafik kurallarını alt üst , eden ikinci köprü yolunda önüne gelene makas atan , orada burada el frenini çekip yanlama yapan kişi değildir.

hele ki istanbul gibi gebze'den çatalca'ya 80 km ile 180 km hızla gitmenin maksimum 10 dakika fark ettiği bir şehirde. onu anca barzolar ve hamidolar yapar.

son model lüks arabası olan adam gayet sakin gider trafikte , tın tın tın gider . her bir fakir arabasına hayranlıkla baksın ve görsün ister. bundan zevk alır o adam. yoksa o arabanın yapacağı hızı ve atacağı makasları kim tartışabilir ki?
devamını gör...
günümüzde, en azından istanbul için geçerli olmayan durum.

şu var, pahalı arabalar genelde daha iri, daha güvenli, daha güçlü ve daha sert oluyorlar. hal böyle olunca adam nissan micra'ya binse bekleyeceği kavşaktan, altında range rover olunca bodoslama çıkabiliyor. bassınlar frene vururlarsa da bana bir şey olmaz kafası var.

istanbul'da neden geçerli değil? şehirde bir ford transit gerçeği var. transit ve türevleri van'ları terörist gibi kullanan hayvanlar var. kapalı kasalar neyse, açık çelik kasalılar tam sıkıntı. altında ne olursa olsun önüne zınk diye çıkamazsın, yemez.
bunun bölüm sonu canavarı cinsi ise damperli kamyonlar. altımda ferrari var diye kes bakalım yolunu, çıkarma yapan tank gibi üstünden geçerler.

daha bunun herhangi bir kaza riskini umursamadan sağlı sollu giden lineası egeası şirket arabaları var. lüks araçlara özellikle kıllık yapan insanlar var. eskidenmiş o altında cadillac olana 100 metreden yol vermeler.
devamını gör...
bundan daha acı bir şey varsa o da ucuz arabası olan kişinin pahalı arabası olan kişiyi trafikte kendisinden daha üstün zannetmesidir. var böyle bir şey çünkü... bir araştırma sonucuna göre sürücülerin pahalı arabalara trafikte daha çok öncelik verdiği ortaya çıkmıştı. eziklik psikolojisi sanırım...
devamını gör...
bir seneyi geçiktir varolan ehliyeti yalnızca bir kere bankada kimlik niyetine lazım olmuş bir müzmin yaya olarak ben farklı bir noktaya değineceğim. bunun kıymetli arabasını her yere park etme hakkını kendinde gören bir versiyonu var efendim. kaldırım falan dinlemiyorlar park ediveriyorlar. kaç gündür oturduğum sokakta range rover bir jip geçtiğim kaldırımı aracının arka kısmı ile işgal ediyor. kağıdım kalemim olsa not bırakacağım ancak bir türlü denk gelmedi. bu akşam eve dönerken birinin söz konusu aracın sileceğini kaldırdığını fark ettim. benim tercih edeceğim bir tepki yöntemi olmasa da sevindim ne yalan söyleyeyim.

arkadaş arabanız çok kıymetliyse ya nizami bir şekilde park edin ya da yallah otoparka. araba yolundan yaya yürüse şoförlerin kahir ekseriyeti küfrü basar. görme engeli olup kaldırımlardaki arabalara çarpan insanları hiç mi görmediniz?

ekleme: bir de bisikletlileri sıkıştıran versiyonu var bunun. bisiklete göre daha pahalı bir araç diye midir nedir.
devamını gör...
bizim topluma has bir görgüsüzlük. sadece araba olsa keşke. şık, pahalı kıyafetler giyen birinin ortamda gördüğü ilgiyi hemen fark edersiniz mesela. bir seferinde eczacı bir arkadaşla bana kiralık ev bakıyoruz. sağolsun arkadaş şehri tanıdığı için bana rehberlik ediyor. arkadaşın altında son model bmw 5 serisi bir araç var. neyse bindik arabaya, biraz bakındık. büyükçe bir sitenin önünde durduk kapıdaki görevliye seslendi arkadaş sitede kiralık daire var mı diye. adamdaki hali göreceksiniz aman efendim şu an yok ama tlf verin çıkarsa size ileteyim filan... ulan dedim içimden hacı murat'la gelsek yüzümüze bakar mıydın sen!
devamını gör...
daha beteri araba süren her bireyin yayalara karşı üstünlük taslaması.

mesela kırmızıda durduklarında '' çabuk geçin pis yayalar'' der gibi bakarlar.
''hın hın, ezerim sizi ha!''
''tamam abi, ezme hemen geçiyorum karşıya''

lan oğlum, bizimde arabamız var. arkaya park ettik. birazdan biz de binicez.
siz arabadan hiç inmiyor musunuz?
devamını gör...
kendilerini bilmem de ben onları öyle sanıyorum. yanıma park ettiklerinde ya da önüme geçtiklerinde sinirleniyorum şimdi başıma iş açacaklar diye. gidin zengin arabanızla zengin semtlerde dolaşın, bizim de başımızı belaya sokmayın. adam son model spor arabayla outlet centera gelmiş, biraz vizyon, lütfen.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar