pandora

yunan mitolojisinde yaratılan ilk kadındır.

--- alıntı ---

Pandora "tanrılar armağŸanı" anlamına gelir. Yunan mitolojisinde ilk kadın, Zeus tarafından insanlığŸı cezalandırmak için hazırlandığŸına inanılırdı.
Efsaneye göre, Zeus kendinden ateşŸi çalıp insanlara veren Prometheus'un kardeşŸi Epimetheus'a balçıktan yapılmışŸ tanrısal güzellik ve zekaya sahip Pandora'yı eşŸ olarak gönderir. Epimetheus kardeşŸinin tüm uyarılarına karşŸı Pandora ile evlenir. Zeus, Pandora'ya evlilik hediyesi olarak topraktan yapılmışŸ, çömlek benzeri bir kavanoz (yanlışŸ yapılmışŸ bir çeviri sonucu kutu olarak anılmaktadır) hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. Bir süre sonra merakına yenilen Pandora, kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başŸlar... ancak son anda kutuyu kapatır bu da insanların içindeki "umut"tur.kötülüğŸün yayılmamışŸ olması umudu. Pandora mutsuzluk ve dertlerin olmadığŸı dünyada yaşŸar fakat kadına özgü merakına yenilip kutuyu açar.Ama başŸka bir efsaneye göre de Pandora kutuyu açtığŸında dünyaya kötülük hakim olur ve Pandora kutuyu kapatırken de kutu Pandorayı esir alır...

--- alıntı ---
devamını gör...
açtırmayın kutuyu, söyletmeyin kötüyü lafının kökeni acaba pandoranın kutusuna kadar dayanır mı diye düşünmeme vesile olan tanımdır.
devamını gör...
pandora efsanesi aslında ilk insanın yaratılış hikayesinin bir şekilde grek mitolojisine aktarılmış halidir. hesiodos bu efsanede kadını tüm kötülüklerin ve belaların kaynağı olarak görse de bu yunan mitolojisi'nin tümünde yer alan bir kavrayış değişdir. homeros'un dilinde bu yöneliş kırılmış ve kadının konumu değişmiştir. pandora efsaneye göre ilk kadındır. padora (pan) ve (doron) kelimelerinin birleşiminden oluşur. inglizce karşılığı "all gifted" yani armağanlanmış ya da ödüllenmiş, verilmiş bir ödül, bahşedilmiş veya tanrıların bahşı gibi anlamlara gelir. bunun kaynağı pandora' nın hephaestus tarafından yaratılıp epimetheus'a gelin olarak hediye edilmesinde gizlidir.

(bkz: pandora'nın kutusu)
devamını gör...
10.
yunan mitolojisinde geçen ilk kadın insan sanıyorsam. efsaneye göre zeus ona ders vermek için içinde tüm kötülüklerin saklı olduğu bir kutu armağan etmiş, hediye şeklinde süsleyerek ve bunu açmaması gerektiğini söylemiş. eh açacağından emin olduğundan olsa gerek. dünyaya yayılan kötülüklerin başı olarak bunun için her zaman kadınlar görülür...
devamını gör...
pandora`nın yaratılması

pandora "tanrılar armağanı" anlamına gelir. yunan mitolojisinde ilk kadın, zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için hazırlandığına inanılırdı.

efsaneye göre, zeus kendinden ateşi çalıp insanlara veren prometheus'un kardeşi epimetheus'a balçıktan yapılmış tanrısal güzellik ve zekaya sahip pandora'yı eş olarak gönderir. epimetheus kardeşinin tüm uyarılarına karşı pandora ile evlenir. zeus, pandora'ya evlilik hediyesi olarak topraktan yapılmış, çömlek benzeri bir kavanoz (yanlış yapılmış bir çeviri sonucu kutu olarak anılmaktadır) hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. bir süre sonra merakına yenilen pandora, kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başlar... ancak son anda kutuyu kapatır bu da insanların içindeki "umut"tur.kötülüğün yayılmamış olması umudu.

pandora mutsuzluk ve dertlerin olmadığı dünyada yaşar fakat kadına özgü merakına yenilip kutuyu açar.ama başka bir efsaneye göre de pandora kutuyu açtığında dünyaya kötülük hakim olur ve pandora kutuyu kapatırken de kutu pandorayı esir alır...

diğer bi hikâyede ise haberci tanrı hermes olimposa giderken sırtında çok uzaklara götürmesi gereken sandığı pandora ve eşine bırakır. pandora merak eder kutuyu açar kendine ve eşinin üzerine pişmanlık, kızgınlık, kibir vs. gibi kötü özellikler, yaşadıkları mutlu ormana ve de bütün dünyaya türlü türlü kötü özellikler yayılır. son anda epimetheus sandığı kapatır. sandığın içinden bi ses gelir.sandıktan gelen cılız ses -lütfen beni çıkarın . dışardaki kötülüklerle ancak ben baş edebilirim- der. bu sefer pandora ve eşi birlikte açarlar sandığı. sandığın dibinde bir kelebek vardır. sandığın içindeki kelebek tek ümittir.

vikipedi, özgür ansiklopedi


•diğer bir efsaneye göre prometheus zeusu aldatmaya çalışır fakat zeus kanmaz buna ve çok sinirlenir. hem prometheusa hem de insanlara ceza vererek intikam almaya karar verir. bu nedenle insanlardan ateşi alır. fakat prometheus bir kamışla ateşten bir tutam çalar ve bunu insanlara verir. bunu gören zeus çok sinirlenir ve insanların başına en büyük belayı göndermeye and içer. bu bela kadındır. efsaneye göre şöyle(mitoloji sözlüğünden alıntıdır):

"prometheus'un kurnazlıkla çalarak insanlara verdiği akıl onları şımartınca zeus o zamana kadar yalnız erkeklerden ibaret olan insan topluluğuna ceza vermek istedi ve onlara kadını gönderdi. zeus , oldukça başarılı bir usta olan oğlu hephaistos'tan kadını yaratmasını istedi. hephaistos babasının isteği üzerine çamuru su ile yoğurdu ve görenleri şaşırtacak güzellikte bir kadın vücudu yarattı.

olympos'ta oturan tanrıçaların en güzeli olan ve kendi karısı olan aphrodite'in vücudunu model olarak kullanmıştı. heykel bitince onun kalbine ruh yerine bir kıvılcım koydu. o zaman heykelin gözleri açıldı. kolları bacakları kıpırdamaya ve dudakları konuşmaya başladı. onu süslemek için bütün tanrılar ve tanrıçalar yardım ettiler. herkes kendisinden ona bir şey armağan etti ve ona rumca "bütün armağan" anlamına gelen pandora adını taktılar. athena ona güzel bir kemer, süslü elbiseler verdi. letafet perileri kharites beyaz göğsüne parlak altın gerdanlık taktılar. aphrodite başına güzellikler saçtı. güzel saçlı horalar ilkbahar çiçekleriyle onu süslediler. hermes pandora'nın kalbine, hıyanet ve aldatıcı sözler yerleştirdi. zeus da ona esrarlı bir kutu armağan etti ve ona dedi ki; sakın verdiğim kutuyu açma, içindeki iyi şeyler uzaklara kaçar ve onların yerine fenalıklar gelir, seni rahatsız ederler. bu kutuyu iyi sakla bütün insanların saadeti ve felaketi bu kutunun açılıp açılmamasına bağlıdır. böyle dedikten sonra baş tanrı ilk kadını yeryüzüne indirdi ve prometheus'un kardeşi epimetheus'a gelin olarak gönderdi. prometheus kardeşine zeus'tan hiç bir şekilde hediye kabul etmemesini tembih ettiği halde pandora'nın güzelliğine hayran kalan epimetheus öğüdü tutmadı ve onunla evlendi.

pandora da tıpkı tüm kadınlar gibi doğuştan meraklı olduğundan dünyaya gelir gelmez kutunun içinde ne olabileceğini düşünmeye başladı ve zeus'un uyarısını unutarak kutuyu açtı. kutunun içindeki hastalık, keder, ıstırap, yalan, riya gibi insanları rahatsız edecek ve onları felakete sürükleyecek ne kadar kötülük varsa hepsi açılan kutudan kuşlar gibi uçuştular. pandora hatasını anlayarak biraz sonra kutuyu kapadı ancak kutuya kapatılan kötülüklerin arasında, insanları yaşatacak, teselli edecek "ümit" de vardı. fakat ümit dışarı çıkamamış kutuda kalmıştı.. böylece zeus ilk kadını beraberinde kötülüklerle dolu bir kutuyla yeryüzüne yollayarak insanlardan intikam almıştı."

devamını gör...
pandora tanrılar armağanı anlamına gelir. yunan mitolojisinde ilk kadın, zeus tarafından insanlığı cezalandırmak için hazırlandığına inanılırdı.
efsaneye göre, zeus kendinden ateşi çalıp insanlara veren prometheus'un kardeşi epimetheus'a balçıktan yapılmış tanrısal güzellik ve zekaya sahip pandora'yı eş olarak gönderir. epimetheus kardeşinin tüm uyarılarına karşı pandora ile evlenir. zeus, pandora'ya evlilik hediyesi olarak topraktan yapılmış, çömlek benzeri bir kavanoz hediye eder ama bu kavanoz asla açılmamalıdır. bir süre sonra merakına yenilen pandora, kavanozu açar ve içindeki tüm kötülükler dünyaya yayılmaya başlar... ancak son anda kutuyu kapatır bu da insanların içindeki "umut"tur.kötülüğün yayılmamış olması umudu.
pandora mutsuzluk ve dertlerin olmadığı dünyada yaşar fakat kadına özgü merakına yenilip kutuyu açar.ama başka bir efsaneye göre de pandora kutuyu açtığında dünyaya kötülük hakim olur ve pandora kutuyu kapatırken de kutu pandorayı esir alır...

yazının ana fikri: biz kadın milletinin gerçekten ne kadar meraklı olduğumuzun apaçık bir kanıtı daha oluşudur.

devamını gör...
askeri casusluk islerinde kullanilan kadinlar icin verilen isim..bu askeri casusluk islerinde 52 tane kadin kullanilmis son zamanlarda 22'si tutuklanmis 30'u kayip..
devamını gör...
bunun kutusu ilköğretim sekizinci sınıf ders kitaplarına girmiş malesef. etkinlikler falan felaket. "siz tanrı olsaydınız neleri değiştirirdiniz?" tarzında sorular var. öğretmenlerin çok dikkatli ve uyanık olmaları lazım bir de vicdanlı. bebelerin beyinlerine kastı olan çok insan var. ders kitaplarına kadar da girilmiş üstelik.
devamını gör...
insanlardan intikamını almak için zeus şöyle emretmiş diyorlar... tabii bunları soyleyen hesiodos.

pandora yapılışının tarifi: cogito sözlük denemesin.

“İşler ve Günler” deki anlatımına göre Zeus, ateşi çalan Prometheus’tan intikamını almak için tanrı ve tanrıçaları şöyle görevlendirmişti:

hephaistos: Bir parça toprak alıp suyla karıştırması, içine insan sesi ve gücünü koyarak yüzü ölümsüz tanrıçalara, bedeni güzelim genç kızlara benzeyen bir varlık yapması işleviyle görevlendirilmiştir. Yani Hephaistos’tan istenen, her şeyden önce erkekleri baştan çıkarıcı, alımlı ve güzel bir kız yaratmasıdır;

athene: Hephaistos’un yarattığı bu güzel ve genç kıza, alımlı olmasının yanında el işlerini, renk renk kumaşlar dokumasını öğretecektir.

aphrodite: Büyüleriyle kuşatacaktır bu güzelim varlığı. Aphrodite’nin büyüsü, “Büyülü memelik”, yani günümüzdeki sütyen ve iç çamaşırıdır. İstekler, arzularla tutuşturacaktır güzel genç kızın gönlünü. Bu isteklerin bedensel arzular olduğu açıktır. Ateş’in keşfiyle, erkeklik organı arasında cinsellik faktörünü varsayan Freud’un, bu konudaki düşüncelerinin de göz ardı edilmemesi gerekiyor. Olaya bu açıdan bakıldığında, gemi civadrasının üzerinde taşınan “pataikos” ya da “priapos”, aşk ateşi yoluyla insan nesilinin tüm dünyaya klonlonması anlamına gelmektedir.

***Zeus’un kadınlar hakkındaki görüşleri, bizi ister istemez Asya’daki kutsal evlilik törenlerine götürüyor. Bahar, ya da güz dönemlerinde (Yaz ve kış ekinoksları), dağlarda yapılan Dionysos şenliklerinde, bir at, ya da geyik üzerine binmiş olarak gösterilen şamanlara “Amam” denirdi. Kutsal evlilik öncesi, genç kızın bakireliği öncelikle bu şamanlara sunularak kutsanır, daha sonra asıl kocayla evlilik gerçekleşirdi. Bu bağlamda, günümüzdeki Japon adasının hemen güneyinde yer alan ve adı hâlâ daha “Amami” olan adalar gurubu dikkat çekicidir'' (işler ve günler)

(bkz: epimetheus)

(bkz: pandora nın kutusu)

(bkz: hesiodos)

(bkz: hermeias)/#1444722 .
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar