para

iki gönül bir olunca samanlığın seyran olmadığını geç de olsa fark eden, para olmadan mutluluğun yarım kaldığını anlayan değeri er geç kabul edilmek zorunda kalınan kağıt parçası.
devamını gör...
iletişim konulu bir panelde ilgimi çeken bir cümleyi aktarmak istiyorum, tarih boyunca devletlerin yıkılmasında, çökertilmesinde iki şey en önemli rolu oynar, bir paradır, ikincisi ise kadın..
devamını gör...
kazanmak için ticaret yapmak gerekli lakin her sene bir sürü verimli genç kpss ye girip memur olmaya çalılışıyor. memur olanlar da eksikliğinden yada azlığından şikayetediyorlar. ne menem bir şeydir şu para. ne onunla olunuyor ne de onsuz..
devamını gör...
insanların yaradılış karakteri
ilim adamlarının hayvanlar üzerinde yaptıkları araştırmalar gösteriyor ki hayvanlar çok üretiyorlar, az tüketiyorlar.
bilindiği gibi bal arıları bal yapalar. bu balın bir kısmını da kendileri yerler ama yaptıkları bal yediklerinden çok fazladır. bu fazla kısımdan insanlar yararlanırlar.


ilim adamları bal arılarının yaptıkları balın bir kısmını almışlar ve görmüşlerdir ki kovanda balın azalması üzerine arıların iştahları kesilmiştir ve arılar daha az bal tüketmeye başlamışlardır. kovandan daha çok bal alınması halinde ise görülmüştür ki hatta arılar ölmüşler ve fakat kalan az balı bitirmemişlerdir. bu deneyler hayvanların çok ürettiklerini buna mukabil az tükettiklerini göstermiştir. bunun hikmeti cenab-ı hakkâ’ın hayvanları insanlara faydalı olmak için yaratmış olmasıdır.


buna mukabil insanların tabâ’ı ve yaradılışları hayvanların aksinedir. insanlar tabiatı itibariyle sadece tüketmek istiyorlar, üretmenin zahmetine katlanmak istemiyorlar. nitekim bir insana sofraya buyurun dendiği zaman yüzü gülüyor, şu kazmayı al şurayı kaz dendiği zaman suratı asılıyor. bunun hikmeti ise insanların cennet için yaratılmış olmalarıdır. cennetâ’te insanlar sadece tüketecekler, ayrıca üretmek mecburiyetinde kalmayacaklardır. darul karar ahirettir. ancak ne var ki insanlar muvakkat olarak bu dünyada imtihan olmaktadırlar ve yukarıda bahsedilen tabâ’ıları bu dünyanın şartlarına ters düşmektedir. ne yapalım ki biz de işte bu yaradılıştaki insanlar için adil düzeni kurmak mecburiyetindeyiz.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar