parasite

she'll always be there trying to grab a hold
she thought she knew me, but she didn't know
that ı was sad and wanted her to go

parasite lady
parasite eyes
parasite lady
no need to cry

ı didn't wanna have to get away
ı told her things ı didn't want to say
ı need her and ı hope she'll understand

parasite lady
parasite eyes
parasite lady
no need to cry
devamını gör...
güzel film, sanat filmi * ama hareketli dinamik, Denizli hava durumu gibi * duygu bolluğu var. film diyor ki herkes zekatını versin sonra sıkıntı oluyor bir de taş yerinde ağırdır. tükenmeden gidin izleyin izlettirin.
devamını gör...
yönetmeni joon ho bong uzun zamandır takip ediyorum host dan beri tüm filmlerini izledim. son dönemlerde zengin ve fakir arasındaki ayrılılıklara takık. geçen senenin izlenmesi gereken ilk beş filminden biriydi. ödül aldığına sevindim.
devamını gör...
yönetmeninin ifadesiyle "palyaçosuz bir komedi, kötü adamsız bir dram." 2019'un en iyileri arasında gösterilen film. yer yer çok keyifli olmasının yanında beklenmedik taraflarıyla da şaşırtıyor. sevdim, izlenebilir.
devamını gör...
hbo tarafından mini dizi olarak çekilmesine karar verilmiş film.
--- alıntı ---

yılın en iyi filmlerinden biri olan parasite'ın dizisinin çekilmesi için anlaşma imzalanmak üzere olduğu resmi olarak açıklandı. projeye adam mckay dahil edildi ve mini dizinin hbo için çekileceği açıklandı. mckay ve parasite filminin yönetmenliğini üstlenen bong joon ho, iş birliği içerisinde olacak.

henüz ilk aşamalarında bulunan parasite mini dizi projesi resmi olarak gündeme düştü. filmin yönetmen koltuğuna oturan bong joon ho ile son olarak christian bale ve sam rockwell başrollü vice filmini hayata geçiren ve succession dizisinin yapımcılığını üstlenen adam mckay, mini diziyi birlikte gerçekleştirecek. dizinin, game of thrones, chernobyl, the leftovers, succession gibi önemli yapımları bünyesinde bulunduran hbo'da yer alacağı düşünülürse, kore dilinde olmayacağını, ingilizce olarak çekileceğini tahmin etmek zor olmaz. bong joon ho ve mckay aynı zamanda idari yapımcı olarak da projede görev alacak.

parasite dizisiyle ilgili henüz çok az bilgi bulunuyor. ancak filminin konusu şöyleydi: park ailesi'yle tanışın: soyla gelen servetin klasik bir tablosu. diğer yanda ise kim ailesi, sokak zekası bakımından zengin ama başka hiçbir zenginliğe sahip değil. şans veya kader olsun, bu iki ev halkı bir şekilde bir araya gelir ve kim ailesi altın bir fırsatın varlığını hemen sezer. kolej çağındaki ki-woo tarafından manipülasyon konusunda yetiştirilen kim çocukları, öğretmen ve sanat terapisti görevleriyle kendilerini park ailesinin arasına çabucak yerleştirir. kim'ler “vazgeçilmez” lüks hizmetler sunarken, parklar ise habersizce evlerindeki her şeyi kim ailesine kaybetmektedir. ancak kısa sürede bu düzen bir tehditle karşılaşır. asalak bir misafir kim ailesinin yeni keşfettikleri konforu tehdit eder hale geldiğinde, vahşi ve zorlayıcı bir üstünlük mücadelesi patlak verir. bu mücadele kim ve park aileleri arasındaki kırılgan ekosistemi yıkmakla tehdit etmektedir...

parasite, prömiyerini cannes film festivali'nde yapmıştı ve buradan palme d'or ile dönmüştü. geçtiğimiz hafta sonu golden globe'dan yabancı dilde en iyi film ödülü'nün sahibi olan filmin bafta adaylığı bulunuyor. ayrıca birkaç gün sonra adayları açıklanacak olan oscar ödülleri'nde de yer alacağı düşünülüyor.

--- alıntı ---
beyazperde
devamını gör...
ilginç bir film aslında, eğlenceli ve güzel başlıyor. ama sonunda tarantino'ya bağlamaya çalışmış ve saçmalamış.

hikayenin ilk kısmı hatrına bir şey demeyelim hadi.
devamını gör...
gitmeden önce o kadar övüldü ki beklenti yüksekliğinden mütevellit tatminsizlik yaşamamak adına normal bi filmdir ya, çok iyi değildir, olsa olsa ne olabilir ki diyerek izlediğim ama sonrasında insanların gerçekten ne bulduğunu anlayamadığım film. yani hayatında kapitalizm, emek sömürüsü, marx gibi kelimelerden birini şans eseri duymuş bir insana yeni hiçbir şey söylemiyorken neyden bu kadar etkilendiklerini pek anlayamadım. hep gömmemek adına şunu söyleyebilirim ki absürt mizah yapılan yerler çok hoşuma gitti. ancak bu da bence hikayenin ciddiyetine ket vuran bir unsurdu. öte yandan şiddet içeren sahneler o kadar abartılıydı ki izleyemedim. film zaten genel olarak da abartıydı. fakir çok fakir, zengin çok zengin, olan her şey e bu da olmaz ki dedirtiyor, sembolizasyon üstüne sembolizasyon... tek gerçekçi abartı fakirle zengin arasındaki uçurum olsa gerek ki o da farkında olmadığımız bir şey değil. heralde kimse için değildir yani beyin sahibi yaratıklar olarak.
sonuç olarak izlenir. hayatımızdan çalmaya düşkün insanlar olarak bi iki saati de buna ayırmak makul. ama ufkunuzda çığır falan açmaz. daha etkili bir duyar için bkz kefernahum.
devamını gör...
bu yıl en iyi film, en iyi yönetmen, en iyi uluslararası film, en iyi orijinal senaryo dallarında ödül oscar alan film. ve ingilizce olmayan bir dilde oscar kazanan ilk film olma özelliği ile tarihe geçmiş.
devamını gör...
ödülü falan sonuna kadar hak ediyor. kara mizah dalında cidden şahane bir başyapıt. bayılarak izledim resmen. etme bulma dünyası özetle film.
devamını gör...
film seyir keyfi olarak oldukça iyi
konu itibariyle orjinal olsa da mantık hatalarına çok açık ve bence filmin 2. yarısında bu mantık hataları yeterince var.
devamını gör...
orjinal adı gisaengchung olan, 2019 yılı kasımında ülkemizde gösterime giren, yönetmen koltuğunda bong joon honun oturduğu, güney kore menşeili film. imdb: 8,6
bir tanesi en iyi yabancı film olmak üzere toplam 4 oscar aldı. zaten altısına aday gösterilmişti.
sınıfların eleştirisi; dram ve kara mizah ile yapılmış.

--! spoiler !--

filmin beni en etkileyen yeri; ev sahiplerine yakalanmamak için evden kaçışlarındaki yolculuk ve kısa sonrası idi. en üst sınıfın evinden bayır aşağı inmeye başladılar koşarak. sonra ürkütücü yükseklikte merdivenlerden indiler bolca. tünelden geçtiler. varoşlara inmeye devam ettiler. o kadar indiler ki yaşadıkları yeri sel basmış. evleri de bundan etkilenmişti. en üst sınıf ve en alt sınıf vurgusu en bariz bu bölümde belli olmuştu. zenginler yüksekte, fakirler en en en altta yaşar!

diger bir husus, aslına bakarsan sözlükçüğüm, anlamadığım sahne; sel basan evlerine girdiklerinde kızın koşarak zulaladığı az da olsa parayı sakladığı sigara kutusu ve içindeki sigaraları bulduğu andı. hadi tüm varidatını buldu o yüzden mi sigara içti yoksa boxa bulanmış olsa da bundan haz mı aldı?
--! spoiler !--
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar