parkinson

halk arasında ellerde titreme olan bir hastalık..bu hastalığŸın en meşŸhur kurbanı boksor muhammed ali clay'dir..


--- alıntı ---
Parkinson hastalığŸı, beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğŸuna bağŸlı bir sinir sistemi hastalığŸı. Genellikle orta yaşŸ hastalığŸıdır. Adını hastalığŸı ilk defa 1817'de titremeli felç olarak tarifleyen James Parkinson'dan almışŸtır. Binde bir sıklıkla görülen, müzmin, ilerleyici, tedavisiz iyileşŸmeyen bir hastalıktır.

Temel bozukluk, koordineli hareketleri düzenleyen beyin bölümlerindendir. Bu bozukluğŸu yapan sebep tam bilinmiyorsa idyopotik Parkinson hastalığŸı, sebebin belli olduğŸu durumlarda ise Parkinsonien sendromlar adı verilir. Bunlar:

GeçirilmişŸ beyin enfeksiyonları,
Bazı ilaçlar,
Arteroskleroz,
Ailevi sebepler,
Travma,
Zehirlenmeler,
Tümörler,
Kandaki kırmızı hücrelerin aşŸırı yükselmesi
gibi durumlardır.

HastalığŸın ana temel belirtileri titreme, sertlik ve hareketlerin yavaşŸlamasıdır. Titreme ilk ortaya çıkanı olup, genellikle başŸlangıçta tek eldedir. Zamanla aynı taraf bacağŸa ve karşŸı ele geçebilir. Sıklıkla hastalıktan vücudun bir yarısı baskın olarak etkilenir. Titreme dinlenirken olup, uyurken kaybolur; sinirlilik ve yorgunluk titremeyi arttırır. Sertlik veya katılık boyun kaslarından başŸlar ve başŸın gövdeden önde tutulmasına sebep olur. Bel kemiğŸi de etkilenip bel hafif öne eğŸilir, diz kalça ve kol eklemleri bükük hal alır. Hasta, küçük hızlı adımlarla sendeleyerek yürür, hantallaşŸır, saatlerce oturur. Yazıya büyük başŸlar, harfler gittikçe küçülür ve yazının okunması güçleşŸir. Monoton bir konuşŸması vardır. Kasların tonusu arttığŸı için (sertleşŸtikleri için) bükülü kolun açılmaya çalışŸılması sırasında dişŸli çark hareket ettiriliyormuşŸ hissi alınır. Yüz adale faaliyetleri (mimik ve jestler) silinir, donuk, anlamsız çehre (maske yüzü) vardır. Hareketlere başŸlamakta güçlük çeker, cildi yağŸlanır ve %40 hastada bunama görülür. Kelimelerin son hecesini tekrar eder. Gözünü kırpmaması söylenip, burun köküne vurulunca kırpma hareketini kontrol edemez. Gözlerin yukarıya doğŸru dakikalar hatta saatlerce kayması da, hastayı çok rahatsız eden bir durumdur.

Tedavi üç grupta planlanabilir:

Birincisi, hastayı, faydalı aktiviteler ve zihni faaliyetlerle içe kapanık ve cemiyetten ayrı olmaktan korumaktır.
ikincisi, cerrahi tedavi olup, hastanın ızdırabını azaltmak için kullanılmışŸtır ve hasta bölgenin, elektrik veya alkolle tahribinden ibarettir. Cerrahi tedavyle titreme genellikle düzelir, ancak katılık ve hareketlerde gözle görülür bir iyileşŸme olmaz.
Üçüncü ve bugün Parkinson hastalığŸı'nın esas tedavisi olarak ele alınan tedavi ilaçla tedavidir. Beyinde sinir hücrelerinin uyarılabilme özelliğŸini arttıran asetilkolinle bunun aksini yapan dopamin arasında belli bir denge vardır. Parkinsonda bu denge asetilkolin lehine bozulmuşŸ olup, tedavide dopamin açığŸının yerine konması gerekmektedir. Sentetik dopamin kan ile beyin arasındaki bariyeri aşŸamamaktadır. Bu problem kan-beyin engelini aşŸtıktan sonra dopamine dönüşŸen, L-Dopa'nın bulunması ile çözümlenmişŸtir. Tedavide L-Dopa belirtilerin kaybolduğŸu doza kadar tedricen arttırılarak verilir. Bundan başŸka bir virüs ilacı olan amantadin, dopamin gibi etki gösteren bromocriptine de L-Dopa'ya yardımcı olarak tedaviye katılabilmektedir. Halen beyin doku nakli çalışŸmaları da devam etmektedir. Burada esas; beyin nakli olmayıp, yeni ölen ceninden dopamin yapan küçük bir bölüm, hasta beyne nakledilmektedir

--- alıntı ---
devamını gör...
subs. nigradaki dopaminerjik reseptörlerin boşalması veya inhibisyonuyla ilişkili olduğu düşünülen, dinlenim tremoru, koordinasyon bozukluğuyla karakterize nörolojik hastalık.
devamını gör...
3.
james parkinson'nun 1800 lü yıllarda tariflemesi ile, titremeli felç'tir.

titremeler, uyurken geçen ama, dinlenirken ortaya çıkan bir formdadır. hareketleri yavaşlar, adımları küçük küçütür ve vucudu öne doğru eğilir.yüzündeki mimik ve jestler zamanla silinir. konuşması monotolaşır.tedavisinde ilaçların yanında, kişileri sosyal hayattan uzaklşatırmamak ve hobiler ile zihinlerini çalışır halde tutmak da vardır.
devamını gör...
düşük doz kokainin kontrollü bir şekilde tedavisinde kullanılabilitesinin tamamen mantıksal çıkarımlar ile olabileceğini düşündüğüm hastalıktır.
devamını gör...
orta yaşta gelişen ilerleyici bir sinir sistemi hastalığı. bu hastalığın klinik bulguları arasında monoton ses, ellerin titremesi, yüzün anlamını yitirmesi gibi bulgular yer alır.
devamını gör...
--- alıntı ---

Beynin alt kısımlarındaki gri cevher çekirdeklerinin bozukluğuna bağlı bir sinir sistemi hastalığı. Genellikle orta yaş hastalığıdır. Adını hastalığı ilk defa 1817 de titremeli felç olarak tarifleyen james parkinson dan almıştır. Binde bir sıklıkla görülen, müzmin, ilerleyici, tedavisiz iyileşmeyen bir hastalıktır.

Temel bozukluk, koordine hareketleri düzenleyen beyin bölümlerindendir. Bu bozukluğa yol açan sebep tam bilinmiyorsa idiyopatik Parkinson hastalığı, sebebin belli olduğu durumlarda ise Parkinsonien sendromlar adı verilir. Bu sendromların bir kısmı şunlardır:

geçirilmiş beyin enfeksiyonları,
bazı ilaçlar,
arteroskleroz,
ailevi sebepler,
travma,
zehirlenmeler,
tümörler,
kandaki kırmızı hücrelerin aşırı yükselmesi

Hastalığın temel belirtileri titreme, sertlik ve hareketlerin yavaşlamasıdır. Titreme ilk ortaya çıkanı olup, genellikle başlangıçta tek eldedir. Zamanla aynı taraf bacağa ve karşı ele geçebilir. Sıklıkla hastalıktan vücudun bir yarısı baskın olarak etkilenir. Titreme dinlenirken olup, uyurken kaybolur; sinirlilik ve yorgunluk titremeyi arttırır. Sertlik veya katılık boyun kaslarından başlar ve başın gövdeden önde tutulmasına sebep olur. Bel kemiği de etkilenip bel hafif öne eğilir, diz kalça ve kol eklemleri bükük hal alır. Hasta, küçük hızlı adımlarla sendeleyerek yürür, hantallaşır, saatlerce oturur. Yazıya büyük başlar, harfler gittikçe küçülür ve yazının okunması güçleşir. Monoton bir konuşması vardır. Kasların tonusu arttığı için (sertleştikleri için) bükülü kolun açılmaya çalışılması sırasında dişli çark hareket ettiriliyormuş hissi alınır. Yüz adale faaliyetleri (mimik ve jestler) silinir, donuk, anlamsız çehre (maske yüzü) vardır. Hareketlere başlamakta güçlük çeker, cildi yağlanır ve %40 hastada bunama görülür. Kelimelerin son hecesini tekrar eder. Gözünü kırpmaması söylenip, burun köküne vurulunca kırpma hareketini kontrol edemez. Gözlerin yukarıya doğru dakikalar hatta saatlerce kayması da, hastayı çok rahatsız eden bir durumdur.

--- alıntı ---
devamını gör...
hastalığa yakalanmış en meşhur örneklerinden birisi efsane boksör muhammed alidir. Allah düşmanıma bile vermesin bu iptilayı.

bir diğeri ise alzheimer'dır.
devamını gör...
hastalık ilk kez 1817 de ingiliz doktor james parkinson tarafından tanımlanmış ve dr. parkinson hastalığı “sallayıcı felç” olarak kaleme almış.*
devamını gör...
kişide ve ona bakmakla yükümlü insanlarda sabır ve anlayışla birlikte, sağlam bir psikoloji de gerektiren beyin odaklı hastalık. sol kolunuzun* 7/24 sallandığını düşünün, titreme değil bildiğiniz haldır huldur, birisi gömleğinizden tutmuş da sizi hunharca çekiştiriyor gibi. ya da bacağınızdaki titremeden dolayı 5 dk bile oturduğunuz yerde düzgünce oturamadığınızı, 2 dk ya kanepeden yavaş yavaş aşağı kaydığınızı düşünün. insan psikolojisine göre titremenin artıp azalma durumu farklılaşıyor. hasta profiline ve hastalığın durumuna göre tedavi yöntemi değişebiliyor, en yaygın yöntemse ilaçla tedavi yöntemi. o da hastalığı bitirmiyor, sadece hastalığın ilerleyişini yavaşlatıp titremeyi azaltıyor. zor bir hastalık gerçekten, Allah kimseye göstermesin.
devamını gör...
üniversitede bu rahatsızlıktan muzdarip bir hocam vardı. korkardım zavallıdan, sırf bu nedenle odasına gidip soru sormaktan vazgeçtiğim olmuştur. ne saçma insanmışım, insanım!
devamını gör...
gerçekten zor bir hastalık. bu hastalığa sahip olanlara Allah şifa versin. beyin pili kapalı ve açıkken kayıt edilen parkinson hastası amcanın görüntüleri, bilimin hayatımızda ne kadar önemli bir yeri olduğunun kanıtı niteliğinde.

devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar