patates cipsi

patates cipslerinin hikayesi aşağıdaki gibi, yazması bile epey zaman aldı, üretimi 15 dakika sürüyor. yemesi ise daha kısa.. içerdiği kanserojen maddeler bilinmesine rağmen, tüketimi oldukça fazla..resimleri ile görmek isteyenler buyursun; http://www.cogitosozluk.net...

--- alıntı ---

*bu cipsleri üretmek için taze patatesler kullanmak zorundalar. 24 saatten daha taze. aksi takdirde patateslerde siyah bölgeler oluşmaya başlar.
*üzerlerindeki kumlardan arındırıldıktan sonra, patatesler soyma makinesine kadar su dolu bir kanalda ilerler.
*soyma makinesinin silindiri, patatesleri pürüzlü tekerlerine sıkıştırarak kabukları soyluncaya dek defalarca döner. bu makine saatte 12.000 ton patates soyabilir.
*bir sonraki adımda, bir düzenek yardımıyla patatesler boylarına göre ayrılır. küçük olanlar bir sonraki yıkama aşaması için aşağı düşerken, büyük olanlar kesilmek üzere yukarıda kalır. onlarda kesildikten sonra yıkama kısmına düşer.
*patatesler yıkandıktan sonra dilimleyicilerden geçer. dilimleyicinin bıçakları değişik şekil ya da kalınlıklara ayarlanabilir. haznenin dönmesiyle oluşan merkezkaç kuvvetiyle, patatesler keskin bıçaklara doğru fırlatılır.
*sonunda patates dilimlerinin yıkanma aşamasına sıra gelir. hepsi dev bir silindir içinde 1 dakika boyunca serin suyla döne döne yıkanır.
*daha sonra hava üflenen bir tünelden geçirilerek kurumaları sağlanır.
*kızartma bölümü 190 santigrad derecede kaynamakta olan kanola yağı içerir. sadece 3 dakika sonra patates dilimleri, patates cipsine dönüşmüş olur. kızarmış dilimler kızartma bölümünden çıkarken, yağları da süzülür.
*tuz banyosu yapılır.
*elektonik bir kamera üzerinde kahverengi leke ya da herhangi bir bozukluk olan dilimleri tespit eder ve o dilimler bir hava basıncıyla ayrılır.
*daha sonra türlerine göre, üzerlerine çeşitli çeşniler serpilir.
*cipsler poşetlere doldurulur ve poşetlerin ağızları kapatılır.

--- alıntı ---
devamını gör...
bildiğin patatesten yapıyorlar. 4 sene önce filan bim in patates cipsinde patatesin soyulmadan cips haline getirildiğine şahit olmuşluğum vardır. *
devamını gör...
son zamanlarda sürekli aklımda ama almıyorum inatla. onca spor yapıyorum, sağlıksız şeylerden uzak duruyorum derken aklımdan çıkmıyor lay's denen meret. tamam arada tatlı yiyorum ama fazla yememeye ve evde yapmaya çalışıyorum. dışarıda yapılanların içinde neler var Allah bilir de işte konu patates cipsi olunca şöyle kıtır kıtır bi lay's hiç fena olmazdı. şimdi yazarken bile ağzım sulandı be.*
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar