patlıcan biber közlemek

pazar sabahları yapılması gelenekselleşmiş olan iş. biz mesela prensip olarak -pazar sabahlarına saygısızlık olmasın diye- diğer günlerde asla közlemeyiz.

yeri gelmişken belirtelim, fırında közleme olmaz. ya bi mangal bulmak lazım ya da malum artık demirdöküm kömür sobası veya kuzine filan da olmadığından modern çağın sefil ev koşullarında ocağın üstünde yapılabilir. közleme işi için tasarlanmış delikli tavalar ''herşey 3,5 tl''cilerde mevcut. teşekkürler.

devamını gör...
konu komşuya eziyet etmektir o muhteşem kokuyla. biz delikli tavayı pek tercih etmiyoruz ocağı batırıyor diye. imkanlar dahilinde fırın daha kullanışlı gibi. *
devamını gör...
hazır közlenmiş patlıcan, biber hatta domates kavanozun içinde dilimlenmiş bir şekilde marketlerde satılırken girişilmesi gereksiz eylem... gerçi hanımların kafa değişik çalışıyor, o yüzden ben karışmıyorum, siz bildiğiniz gibi yapın. yok delikli tava, yok fırın farketmez...
devamını gör...
her sene yaptığım etkinlik.

geçen sene dağdaki evin bahçesinde yapmıştım. koca bir ateş yakıp köz olmasını bekledim. sonra közün etrafını taşlarla çembere alıp içine 10 kg kırmızı yağ biberi, 10 kg da patlıcan attım ve yarım saate mis gibi közlendiler. bunu gören mangalcılar da boş durur mu, hemen arta kalan közlerle balıkları pişirdi köftehorlar.
devamını gör...
şehirde yapmak imkansızdır, yapsanız da tat vermez. köyde bahçede açık havada yapmak ayrı keyiftir mangalla final yapılır hatta. ne ev kokar ne etraf pislenir oh mis.
devamını gör...
kahvaltı da gider evet ama daha iyisi kebabın yanında gider. yanına soğanı da koyduğunuz zaman kebabın olmazsa olmazıdır.
devamını gör...

Bu başlığa bir şeyler girmek için üye olabilirsiniz.

Benzer Başlıklar